V Česku se chystá reforma psychiatrické péče. Spolupracovat by měli lékaři, stát i pojišťovny

Psychiatrickou péči čeká reforma. V jejím rámci by měly do osmi let vzniknout tři desítky „Center duševního zdraví“, které by měla tvořit jakýsi mezičlánek mezi ambulantní a lůžkovou psychiatrickou péčí. Centra s odborným personálem by měla být připravená bez čekání pomoci pacientům, kteří mají nějaký problém. Ke krokům, které by měly vést ke zlepšení péče o duševně nemocné, se dnes v memorandu zavázali zástupci státu, pojišťoven a lékařů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Psychiatrická léčebna Horní Beřkovice

Psychiatrická léčebna Horní Beřkovice | Foto: Psychiatrická léčebna Horní Beřkovice

Lékaři upozorňují, že psychiatrická péče je v Česku dlouhodobě podfinancovaná a že téměř vůbec nefunguje spolupráce mezi jednotlivými ambulancemi, ústavy či psychiatrickými odděleními nemocnic.

Také podle nich chybí nějaká komplexní služba pro pacienty mimo ústavy. Toto jsou věci, které by se měly s reformou změnit.

Podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) by do roku 2022 postupně mělo v Česku vzniknout 30 center duševního zdraví. Zakládat je mohou například neziskové organizace nebo obce. V těchto centrech by pacienti léčící se ambulantně mohli v případě potřeby nacházet zázemí.

„Může docházet do tohoto centra, kde bude zajištěna stacionární péče přes den, kde bude zajištěna péče medicínská, psychiatrická, ale bude zajištěná i péče sociální, protože velká část těch pacientů má problém s nějakým sociálním začleněním,“ řekl Němeček.

K budování center duševního zdraví měly pomoci i peníze z evropských fondů. Němeček by však podel svých slov obecně chtěl na psychiatrickou péči dávat víc peněz. V současnosti na ní jde kolem deseti miliard korun ročně.

Reforma by měla přispět k tomu, že se zlepší dostupnost služeb pro duševně nemocné.

„Zlepší se dostupnost těch komplexních služeb, které víceméně absentují v tom našem systému – až na nějaké ostrůvky pozitivní deviace, to znamená nějaká místa v republice, kde entuziastičtí lidé dělají tu komplexní službu. Ale to, o co se reforma snaží, je právě tyhle příklady dobré praxe rozšířit a zakotvit v systému,“ poznamenal ředitel Psychiatrické nemocnice Bohnice a zároveň místopředseda Psychiatrické společnosti Martin Hollý.

ČRo, Tomáš Bystrý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme