V Česku po několika letech ubylo rozvodů
Poprvé po několik letech v Česku loni konečně ubylo rozvodů. I přesto se ale rozvodovost drží na rekordně vysokých úrovních. Loni se rozvedlo 47 procent manželských párů, o rok dříve ale dokonce 49 procent. Podle údajů Českého statistického úřadu u nás tedy společný život nevydrží téměř polovina manželství.
Rozvodovost u nás prudce vzrostla hned z několika důvodů, říká přední český sociolog Ivo Možný. Lidé po revoluci hodně měnili své společenské postavení, což manželstvím příliš nepřeje. Navíc se s postupem času změnila i naše mentalita.
"Člověk chce mít uspokojení hned a má míň trpělivosti s tím, když mu něco nesedí. Druhé vysvětlení je, že si také rozvod může dovolit. Kdysi řada lidí byla držena i v nešťastných manželstvích, protože si ekonomicky nemohli dovolit se rozvést," vysvětlil Možný.
Možná i kvůli vysoké rozvodovosti se Češi méně žení a vdávají. Počet svateb se od roku 1990 snížil téměř na polovinu. "Pokud by zůstala úroveň sňatečnosti z roku 2005 zachována, tak by svobodných zůstalo až 37 procent mužů a 31 procent žen, zatímco v minulosti bylo nikdy nevdaných pět procent žen a pět až deset procent mužů," připomíná demografka ČSÚ Terezie Kretschmerová.
Děti se u nás ale rodí čím dál častěji i bez manželství. To podle Iva Možného ukazuje, že rodina pro nás má stále velký význam. "Manželství není to podstatné, podstatné je rodičovství. Všechny výzkumy ukazují, že zhruba 80 procent lidí, když mají jmenovat nejvyšší hodnotu, tak jmenují na prvním místě šťastný rodinný život," podotkl sociolog.