V Česku je 34 škol, kde víc než polovina studentů pravidelně neodmaturuje
Ve více než třech desítkách českých středních škol většina studentů neodmaturuje. Vyplývá to z více než půlročního zkoumání České školní inspekce ve školách, které mají od zavedení státních maturit dlouhodobě slabou úspěšnost absolventů. Vedení škol svalují vinu na studenty. Podle inspektorů by ale učitelé měli změnit přístup a žáky lépe připravit.
Podle inspekce si každý rok po maturitní zkoušce učitelé řeknou, že studenti opět dopadli podle jejich očekávání, a problém tak neřeší.
Vysvětlují to pak tím, že žáci nemají předpoklady k učivu, mají spoustu zameškaných hodin nebo že se učit nechtějí. S tím ale inspekce nesouhlasí.
Povinné maturity z matematiky budou i na středních odborných školách
Číst článek
Podle ní neúspěch u maturity není jen chyba studentů, ale i ředitelů, kteří špatně řídí výuku a nehodnotí práci pedagogů. Navíc pak údajně nedokáží správně namotivovat studenty k učivu a lepším výsledkům, píše Mladá fronta Dnes, která na téma upozornila.
Podle ústředního školního inspektora Tomáše Zatloukala je nejhorší situace na nástavbových oborech, kde v minulém roce propadlo až 73 procent studentů.
Problémem pak podle inspekce je i to, že školy přijímají bez přijímacích zkoušek a nemají tak pod kontrolou, jak kvalitní studenti jim do tříd přicházejí. Čím víc žáků ale mají, tím pak dostanou víc peněz od státu. Krajské úřady se ale kvalitou vzdělávání nezabývají, pokud není výuka v rozporu se zákonem.