V Česku chybí léky, zbytečně se vyváží. Změnit to má novela zákona o léčivech
Léky pro děti s laryngitidou nebo čípky na bolest, v Česku aktuálně chybí desítky léčebných přípravků. U některých mají pacienti alternativní možnosti, ale neplatí to u všech.
Problémy navíc trápí menší lékárny, na které se často nedostává i při objednávání běžných léků.
„Část výrobců a distributorů nedodává do všech lékáren pravidelně vybrané léky," říká prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba.
'Brát je musím, tak to ani nečtu.' Lidé často neví, jaké léky berou. Pomoci má projekt Senior
Číst článek
Distributoři ale zatím mají právo vybírat si, komu budou léky doručovat. Vysvětluje to pro Radiožurnál i Denisa Rýsová z Asociace evropských distributorů léčiv: „Distributor samozřejmě upravuje svůj smluvních vztah. To znamená, že si vybírá, komu dané léčivé přípravky bude nabízet, a komu ne.“
Lékárníci si ale do novely zákona o léčivech prosadili pasáž, která distributorům jasně ukládá převzetí objednávky od všech lékáren bez rozdílu. Pokud budou mít léky na skladě, musí je navíc doručit do dvou dnů. Nové podmínky by měly platit od prosince letošního roku.
Žádný papír, příští rok už jen eRecepty. Není to připravené, varují lékaři
Číst článek
„Nejčastěji se jedná o potíže s výrobou, to znamená například aktuální nedostupnost výrobních surovin. Tím druhým důvodem proč léky mohou v lékárnách chybět, jsou reexporty. Pokud budeme hovořit o množství vyvezených léčiv za hranice České republiky v počtu balení, tak v roce 2016 šlo o sedm milionů balení,“ vysvětluje pro Radiožurnál další důvody nedostatku léků v Česku tisková mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Lucie Přinesdomová.
Česko na reexportu ztrácí peníze. Novela zákona o léčivech tak bude řešit i tento problém. „Zjednodušeně bude zákaz reexportu vypadat následovně: v případě, že dojde soud k závěru, že konkrétní léčivý přípravek není nahraditelný a hrozí jeho nedostatek pro pacienty v České republice, informuje o tom ministerstvo zdravotnictví a to může pak v případě požadavku na vývoz toho daného léčivého přípravku vydat opatření obecné povahy, kterým bude reexport zakázán,“ řekla Radiožurnálu tisková mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.
Ministerstvo zdravotnictví může v případě krize vývoz léků do zahraničí zakázat. Stalo se tak třeba v lednu letošního roku během chřipkové epidemie.