Už 350 lidí se pokusilo vyhlásit osobní bankrot

Zhruba 350 lidí se od počátku roku pokusilo vyhlásil osobní bankrot. Insolvenční zákon, který umožňuje oddlužení mimo exekuční režim, funguje dva měsíce. Podle soudů jsou ale pro dlužníky žádosti složité, vyhovět tak mohly zhruba každému sedmému žadateli.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

soudní síň

soudní síň | Foto: Nejvyšší soud

Nejčastěji dlužníci špatně vyplní formuláře nebo nedodají všechny potřebné dokumenty. Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila zákon doplácí na to, že vznikl v krátké době. Norma ale podle něj funguje lépe, než sám čekal.

"Musíme říci, že systém bez systémových chyb v tuto chvíli pracuje. Samozřejmě jsou určité drobnosti, které budeme postupně vychytávat, o kterých se možná budeme bavit, ale ten systém jako takový pracuje. K žádnému výraznějšímu selhání během dvou měsíců nedošlo. Přiznám se upřímně, že jsem byl během podzimu skeptičtější a určité možnosti větších porodních bolestí jsem předpokládal," řekl Pospíšil.

Pospíšil připustil, že celý systém by se mohl zjednodušit. Ministerstvo spravedlnosti chce počkat zhruba rok - pak zkušenosti s insolvenčním zákonem vyhodnotí. Podle premiéra Mirka Topolánka je insolvenční zákon možností pro ty dlužníky, kteří si svou finanční situaci uvědomují a chtějí zaplatit.

"Je to jistě větší míra odpovědnosti pro všechny, protože každé soudní řízení, a v tomto případě se jedná o minimální splacení 30 procent v období pěti let, je jasné, že kdo nedostojí tomuto svému závazku, tak padá do toho osobního konkurzu a také po dobu dalších minimálně pěti let nedostane fakticky možnost podobným způsobem ten problém řešit," dodal Topolánek.

Vilém Janouš, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme