Tým ministra obrany připravuje bílou knihu
Ministr obrany Alexandr Vondra se rozhodl připravit novou koncepci fungování české armády. Sestavil proto patnáctičlennou odbornou skupinu, která má novou vizi připravit. Výsledkem práce této skupiny by měla být tzv. bílá kniha, která bude závazným dokumentem pro další rozvoj české armády.
Základní koncept je poměrně jednoduchý. Česká rada dětí a mládeže zveřejnila webové stránky a doufá, že si na nich mladí lidé mezi 15 a 26 lety budou vyměňovat názory na témata, která je pálí.
Podobný projekt zatím oficiálně ve světě ještě nefunguje a Česko bude zřejmě jednou z prvních zemí, která podobný přístup vyzkouší. Celý nápad ale není jen z české hlavy, s návrhem podpořit tzv. strukturovaný dialog mládeže s veřejnou sférou totiž přišla Evropská komise, která chce podobné projekty rozjet ve všech členských zemích, dodává Honza Husák:
Ministr obrany Alexandr Vondra se rozhodl připravit novou koncepci fungování české armády. Více Naďa Bělovská.
O tom, na jak dlouho by měla bílá kniha českou armádu ovlivnit, zatím nemají přesnou představu ani sami odborníci. Na dalších pět až deset let, říkají jedni, na 10 až 15 let, uvádějí jiní.
O délce platnosti nové koncepce si musí komise jasno teprve udělat, říká jeden z jejích členů František Šulc:
„To zatím není zcela odsouhlaseno, členové panelu se musejí domluvit, to už jsou věci obsahu bílé knihy, ale předpokládám, že by měl kopírovat nějakým způsobem střednědobý horizont, to znamená přibližně na 5 let. Jsou různé možnosti. Tento dokument může být proreformní, vytvoří určitý základ, určitý rámec,možná by bylo lepší, kdyby se cyklicky obnovoval po určité době.“
Koncepce určí zaměření armády
Zatím má nová komise jeden jasný cíl - má vzít v úvahu ambice armády, její ústavní povinnosti, ale současně také finanční prostředky, které bude mít resort pro nejbližší roky k dispozici a na základě všech těchto aspektů sestavit novou koncepci, která určí, na co se přesně česká armáda v příštích letech zaměří.
Podle Františka Šulce se bude komise prioritně zabývat některými konkrétními oblastmi.
„Například kariérní řád je velice důležitá oblast. My bychom si měli definovat, k čemu máme armádu, jaké je její poslání, potom jít dál. Další důležitá oblast jsou například akvizice. My se musíme věnovat akvizičnímu procesu, jak bude probíhat, definice do budoucna,“ řekl Rádiu Česko jeden z členů nově jmenované skupiny František Šulc, který je zodpovědný za koordinaci příprav bílé knihy. Ta by měla být hotova příští rok na jaře a jaké cíle bude podporovat, se zatím neví.
Vondra: Větší nasaditelnost a interoperabilita armády
Ministr obrany Alexandr Vondra ale naznačil, že chce usilovat například o to, aby česká armáda byla do budoucna více využitelná v zahraničí.
„Cesta do budoucnosti, úsilí směrem k větší nasaditelnosti našich sil v zahraničí a k větší interoperabilitě. Mimochodem se nemáme za co stydět, naše armáda je v porovnání s jinými státy střední a východní Evropy v dobré kondici, je i dobře vyzbrojena a myslím si, že se nemáme za co stydět v tomto ohledu, ale stále je třeba ty svaly zlepšovat.“
Bílou knihu bude dohromady sestavovat 15 různých odborníků, které vede někdejší ministr obrany a náměstek generálního tajemníka NATO Jiří Šedivý. Část komise tvoří profesionální vojáci, jejími členy jsou ale také osobnosti, které s armádou v různých oblastech spíš spolupracují, než že by se do vojenského života aktivně zapojovaly.
Bílou knihu sestaví odborníci i laici
Jsou mezi nimi například zástupci nevládních organizací jako Šimon Pánek z Člověka v tísni nebo David Ondráčka z Transparency International. Jsou tam vysokoškolští pedagogové, například Jan Jireš z FF UK nebo František Ochrana z Vysoké školy ekonomické, a mezi experty je i jeden zástupce českého filmu, dodává Alexandr Vondra.
„Jsem velmi rád, že účast v panelu přijal i pan Václav Marhoul, scénarista, režisér, producent, herec a zároveň také velmi aktivní příslušník aktivních záloh Armády České republiky a já očekávám, že on přispěje trošku k novému koncepčnímu pohledu na fungování aktivních záloh,“ uvedl Vondra.
Diskuse s veřejností na webu
Kromě těchto 15 lidí chce ale ministerstvo novou vizi konzultovat i s dalšími odborníky, s představiteli opozice a dokonce také s veřejností. Za tímto účelem zřídil resort speciální webové stránky, na které mohou lidi psát své názory. Zájemci je najdou na army.cz.
„Bude sloužit jako sběrna podnětů, veřejné diskusní fórum a zdroj informací o koncepčních a strategických dokumentech nejenom u nás, ale i příklady ze zahraničí,“ řekl Vondra.
Nově vytvořená koncepce by měla být především realistická, prohlásil ministr. Alexandr Vondra si od ní slibuje především to, že díky jasně stanovené vizi nebude armáda dále nečekaně přicházet o miliardy korun ročně.
„Nechci, aby opakovaně docházelo k tomu, k čemu docházelo poslední dva roky, že ministerstvo obrany bude záložní fond, pojišťovna, kam se hrábne, a seberou se prostředky. Není příklad jiného resortu, kde středně a dlouhodobé plánování je naprosto zásadní, bez koncepce, bez vize těžko můžeme věrohodně plánovat,“ řekl Vondra.