Trezor, který vybuchl v pražském Suchdole, se prý běžně používal
Trezor, ve kterém včera explodovala výbušnina a zabila palestinského velvyslance, byl běžně využíván. Českému rozhlasu to řekl mluvčí velvyslanectví Nabil El Fahel, který tak vyvrátil tvrzení palestinského ministra zahraničí Rijáda Málikího, že trezor nikdo 20 let neotevřel. Do Prahy již přiletěli palestinští experti, kteří se budou podílet na vyšetřování.
Nabil El Fahel uvedl, že velvyslanec do sejfu běžně ukládal peníze na výplaty a denní potřeby úřadu. Podle Fahela se spletl palestinský ministr zahraničí Malíkí, když říkal, že se trezor 20 let neotevřel. To prý platilo pro druhý sefj, v němž policie žádnou výbušninu nenalezla.
Fahel odmítl, že by výbušnina byla součástí zabezpečovacího systému mechanického trezoru z 80. let. Výbuch si proto nedokáže vysvětlit a nepopřel ani možnost, že by šlo o úmyslný trestný čin.
O okolnostech výbuchu trezoru mluvil na Radiožurnálu bývalý ředitel civilní rozvědky Karel Randák
„Nikdo ani nevěděl o tom, že takový systém v tom trezoru je. Ten byl na ambasádě v denním provozu a skoro denně byl otevřen a zavřen. Byly tam ukládány peníze na platy zaměstnanců, na nákup potřeb,“ řekl mluvčí.
To, že mohlo jít o atentát, připustil nejmenovaný palestinský diplomat pro agenturu Nová Čína. Česká policie zatím odmítla verzi o atentátu komentovat s tím, že důkazy z místa teprve posoudí policejní experti.
Na vyšetřování smrti velvyslance se budou podílet palestinští experti
Číst článek
„My máme nějaké vyšetřovací verze stanoveny, ale teď se nebudeme k jednotlivým verzím vyjadřovat dřív, než budeme mít k dispozici výsledek odborného znaleckého zkoumání,“ řekla mluvčí pražské policie Andrea Zoulová a dodala:
„Dnes by se stopami zajištěnými na místě činu měl zabývat Kriminalistický ústav. Uvidíme, co přinesou expertizy.“ Šéf kriminalistického ústavu Pavel Kolář zatím nedokáže odhadnout, kdy přesně by mohly být k dispozici výsledky zkoumání, zřejmě ale půjde řádově o dny.
Okolnosti výbuchu komentovali na Radiožurnálu bývalý náčelník vojenské zpravodajské služby Andor Šándor a vedoucí Centra pro studium Blízkého východu na Metropolitní univerzitě v Praze Břetislav Tureček
„Neumím to odhadnout na minuty, záleží na tom, o jakou látku se jedná, jaké metody se použijí, ale zkoumání probíhá v řádu dnů či týdnů,“ potvrzuje.
Cílem je zjistit, o jakou výbušninu se jednalo. „Budeme zkoumat i ten trezor jako takový, ale jaké přesně metody budou využity, to se ukáže teprve podle stop, které ke zkoumání dostaneme, a podle charakteru trezoru. V podstatě budeme provádět klasické zkoumání na neznámou výbušninu,“ říká náměstek ústavu Marek Otrlý.
Do Česka dnes přijel také dočasný zástupce zemřelého velvyslance Džaláh Sabatin, který bude s dalšími členy rady zařizovat repatriaci ostatků. Termín převozu těla do Ramalláhu ještě stanoven není, záležet bude hlavně na vyšetřovatelích, ale také na rodině zesnulého. V Česku se chystá rozloučení, kterého se zúčastní diplomatický sbor. Ministerstvo připravuje kondolenční listiny.
Bývalý náčelník vojenské zpravodajské služby Andor Šándor si myslí, že možnost atentátu není vyloučena, považuje ji ale za velmi málo pravděpodobnou.
Zpráva o tragické smrti palestinského velvyslance v Praze zaujala BBC i CNN
Číst článek
„Nevidím, v čí prospěch by to bylo, která relevantní postava či organizace by se chtěla zbavit palestinského velvyslance takovým způsobem a co by tím chtěla získat. Pokud by už mělo jít o atentát, viděl bych to spíš jako výsledek nějakých osobních záležitostí,“ soudí.
Také Břetislav Tureček, odborník na Blízký východ z Metropolitní univerzity Praha, verzi o atentátu nevěří. „Pocitově si myslím, že nešlo o atentát. Není ani jisté, jestli šlo o nástražné zařízení, jež bylo součástí trezoru, nebo bylo něco uloženo uvnitř. Nevíme ani, z jaké je to doby,“ říká.