‚Satan v podobě víru.‘ Přehled tornád, která zasáhla v minulosti Česko
Ve čtvrtek večer zasáhlo jižní Moravu ničivé tornádo. Podle meteorologa Michala Žáka mohlo mít sílu až F4, což by znamenalo nejsilnější bouři tohoto typu v moderních dějinách českých zemí. Bouřky si vyžádaly oběti na životech. Záchranáři transportovali šest desítek zraněných do zdravotnických zařízení.
Nejdéle trvající tornádo na území Česka se vyskytlo v roce 1910, trvalo přes tři hodiny a urazilo dráhu přibližně od Českých Budějovic ke Karlovým Varům. Běžně ale česká tornáda trvají nejvýš několik minut a urazí stovky metrů. Nejničivější tornádo v posledních desetiletích se objevilo v Litovli v červnu 2004.
Poprvé bylo v českých zemích tornádo zaznamenáno 30. července 1119 v Praze. V Kosmově kronice se o něm píše jako o „Satanovi v podobě víru“, tornádo zničilo velkou část knížecího paláce na pražském Vyšehradě.
Podle studie Geografického ústavu Masarykovy univerzity bylo na území Česka v období od roku 1119 do roku 2017 zaznamenáno 108 prokázaných nebo pravděpodobných závažných tornád. Identifikované tornáda se nejčastěji objevovala ve 20. a 30. letech 20. století, a také v prvním desetiletí 21. století.
Nejvíce tornád se zpravidla vyskytovalo právě v letních měsících. Studie z roku 2020 odhaduje nejméně osm úmrtí a 95 zranění spojených se závažnými tornády v minulosti na území země.
Tornádo je meteorologický jev, při němž se rotující vír se zhruba svislou osou pohybuje rychlostí až 500 km v hodině. Tornáda jsou viditelná v důsledku kondenzace vodní páry jako sloupce ve tvaru nálevky či sloního chobotu. Spouští se ze spodní základny bouřkového mraku a mají vertikální osu otáčení, na rozdíl od skupiny atmosférických jevů zvaných cyklóny či hurikány, které mají osu otáčení horizontální.
Tornáda mohou trvat jen několik desítek vteřin, ale i několik hodin. Některá tornáda, takzvané tromby, se ani nedotknou zemského povrchu, a tudíž nemají téměř žádné ničivé účinky – takových bývá v Česku ročně pozorováno zhruba deset. Nejčastěji se tornáda vyskytují ve Spojených státech.
Přehled ničivých tornád v Česku za posledních 20 let
14. května 2002 – Tornádo poškodilo v Hevlíně na Znojemsku střechy 30 domů.
9. června 2004 – Nad Litovlí na Olomoucku se přehnalo tornádo a zpustošilo třetinu města – u zhruba 50 domů strhlo nebo poškodilo střechy, popadaly desítky stromů. Rychlost větru přesáhla 330 kilometrů v hodině, škody byly odhadnuty na 100 milionů korun. Podle Českého hydrometeorologického ústavu v Brně to bylo zřejmě nejsilnější tornádo, které do té doby zasáhlo za několik posledních let území Česka.
5. června 2005 – Střechy dvou domů v Třebomi na Opavsku zničilo tornádo.
19. července 2007 – Tornádo zasáhlo Zbytiny na Prachaticku. Odnášelo střechy domů a kácelo stromy.
25. června 2008 – Tornádo na Chrudimsku způsobilo rozsáhlé polomy v lesích, poničeno bylo mnoho budov. Státní lesy přišly asi o 170 000 metrů krychlových dřeva. Vítr zničil lesy například v katastru obcí Rabštejnská Lhota, Slatiňany, Škrovád, Závratec, Nerozhovice nebo Vápenný Podol.
24. srpna 2010 – V Olešnici na Blanensku tornádo poškodilo střechy bezmála 20 objektů, z toho čtyři těžce.
21. června 2011 – Tornádo zasáhlo pardubickou okrajovou část Staré Čívice a další obce na Pardubicku a Chrudimsku. Způsobilo škody za desítky milionů korun.
18. června 2013 – V Krnově na Bruntálsku tornádo poničilo střechy na více než 40 budovách. Osm lidí utrpělo lehká poranění.
24. května 2016 – Tornádo zničilo některé nemovitosti v Červené Hoře na Náchodsku.
23. září 2018 – Tornádo řádilo v Horšově na Domažlicku v pásu dlouhém asi tři kilometry.
23. září 2018 – Tornádo zasáhlo Kněževes a Chrášťany na Rakovnicku, kde poškodilo střechy domů a vyvracelo stromy. Poté způsobilo polomy v nedalekém lese.