Hasiči, vojáci a další uklízí spoušť po tornádu. Lidé na pomoc postiženým poslali téměř 200 milionů
Jihomoravský kraj zasáhly v noci ze čtvrtka na pátek silné bouřky, v několika obcích na Hodonínsku a Břeclavsku se objevilo i tornádo. Zničeny jsou domy i auta. Přírodní neštěstí si vyžádalo několik obětí, podle policie je zatím hlášeno pět mrtvých. Na místě byly také desítky zraněných. Po prohledání trosek byl v postižených obcích zahájen úklid. Lidé nabízí pomoc, posílají také peníze, už vybrali skoro 200 milionů korun.
Sbírka Nadace Via na pomoc zpustošeným jihomoravským obcím vynesla za necelých 24 hodin více než 100 milionů korun. Diecézní charita Brno vybrala přes 50 milionů korun. Peníze nebo jinou pomoc slíbily také firmy či samosprávy z celé republiky.
Bouřky na Hodonínsku a Břeclavsku si v noci ze čtvrtka na pátek vyžádaly zatím pět obětí. řekl mluvčí policie Pavel Šváb. Záchranáři mají tři úmrtí, další ale byla například v nemocnici. Šváb blíže nesdělil, jak nebo kde lidé zemřeli. „Máme ale potvrzeno pět obětí,“ řekl.
Stopa po tornádu na jihu Moravy je 26 kilometrů dlouhá, zjistili meteorologové z leteckých snímků
Číst článek
Jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) řekl po jednání krajského krizového štábu, že hasiči už prošli bouřemi nejvíc postižené obce, a nečeká, že by záchranáři našli další zraněné či mrtvé. „Lidé by už měli být zachráněni,“ řekl.
Nyní je podle něj třeba odklidit věci naváté bouří na střechy nebo do korun stromů, které by mohly na někoho spadnout. Místa nyní procházejí statici.
Pražští hasiči v pátek dopoledne na twitteru uvedli, že zastavili hledání osob na jihu Moravy. Už není potřeba, všechny domy byly prohlédnuté, hasiči nikoho nenašli. „Naše činnost se teď soustředí na likvidační práce, tedy odstraňování spadlých stromů a poškozených elektrických sloupů,“ napsali s tím, že spolupracují s kolegy z Moravskoslezského a Jihomoravského kraje.
Desítky zraněných
V Nemocnici Hodonín po bouřce ošetřili dosud 83 lidí, kteří vyžadovali první pomoc či péči formou hospitalizace, počty ale ještě stoupají. Celkem 45 lidi bylo hospitalizováno, z toho tři děti, jejich zranění jsou méně závažná. ČTK to v pátek řekl ředitel nemocnice Antonín Tesařík.
„Hospitalizovaných bylo 45, z toho byly tři děti, ty naštěstí měly méně závažná zranění. Z těch 45 celkem šest lidí bylo těžce zraněných osob a bohužel i s jedním tragickým stavem,“ uvedl ředitel.
Cekem čtyři pacienti jsou na jednotce intenzivní péče, dva na jednotce ARO, většinou jde podle ředitele o poranění břicha nebo hlavy, také o zlomeniny obratle. Na oddělení chirurgie leží 23 nově přijatých pacientů. Zbývající jsou na oddělení interny nebo na dětském oddělení. Nemocnice v noci aktivovala traumaplán, který stále platí.
Pomoc zasaženým tornádem
Finanční pomoc můžete zaslat na Diecézní charitu Brno na číslo účtu 4211325188/6800 s variabilním symbolem 2002.
Možné je také zaslat dárcovskou DMS na číslo 87 777 ve tvaru DCHB 30, 60 nebo 90.
Do pomoci se zapojil i Červený kříž. Příspěvky zasílejte na číslo účtu 333999/2700 s variabilním symbolem 2101.
Sbírku vyhlásily Nadace Via nebo platforma znesnáze21, více informacích najdete na jejich webových stránkách.
V břeclavské nemocnici po bouřce ošetřili podle Tamary Drobíkové z vedení nemocnice kolem 70 lidí. Hospitalizovaných bylo 14, z nich čtyři leží na jednotce intenzívní péče, deset jich je na standardních odděleních. Nemocnice v noci také aktivovala traumaplán, ten už je ale odvolaný. „Další pacienti už nepřijíždějí,“ uvedla Drobíková.
Podle mluvčí záchranářů Michaely Bothové záchranáři stále zasahují. „Máme převážně pohmožděniny, oděrky. Lidé jsou ale také ve špatném psychickém stavu,“ řekla Bothová.
Mluvčí jihomoravských záchranářů Hedvika Kropáčková ve čtvrtek pro iROZHLAS.cz uvedla, že záchranáři řešili nehody, zavalené lidi v domech i pacienty, na které spadly stromy. Na pomoc přijeli i záchranáři z jiných krajů nebo ze zahraničí. „Pomáhají nám záchranáři ze Zlínského kraje, Olomouckého, Pardubického a z Vysočiny, ale také ze Slovenska a letí k nám dva vrtulníky z Rakouska,“ sdělila Kropáčková.
Povolány byly i další hasičské jednotky. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na twitteru uvedl, že v terénu bylo přibližně 550 hasičů. Povolány byly i dva týmy USAR. Policistů zasahovalo skoro 600, v pátek dopoledne se počet snížil na 250.
Článek pokračuje pod online reportáží.
Ničivé tornádo
Škody způsobil především silný vítr. V obci Hrušky srovnalo tornádo a silný vítr se zemí část obce. Automobily mrštilo tornádo proti domům, místní kostel je bez střechy. Podle mluvčího jihomoravských hasičů Jaroslava Mikošky je silně poškozená řada vesnic v regionu.
Hamáček: Všechno co má ruce a nohy míří na Břeclavsko. Bojujeme o životy lidí pod troskami
Číst článek
„Ráno jsme si projeli za denního světla stav obce, ten je opravdu neutěšující, katastrofální. Třetina obce je zdemolovaná. Nyní prochází obcí statik a člověk ze sítí a monitorují současný stav. Do domů, do kterých lze vejít, pouštíme obyvatele, aby si mohli vzít věci. Tam, kde statik řekne, že je to k demolici, tak to bohužel nelze,“ řekl v pátek ve vysílání Radiožurnálu a Českého rozhlasu Plus místostarosta vesnice Marek Babisz (KDU-ČSL).
Dodal, že některé části se začínají uklízet. Některé domy budou muset být zbořeny, a tak starosta hledá místo, kam jejich obyvatele na delší dobu umístit.
Situaci z místa popsal ve čtvrtek večer reportér Radiožurnálu. „Několik střech je naprosto potrhaných, nejsou na těch domech. Všude leží tašky, jsou tu vyvrácené obrovské stromy. Tam a zpátky projíždí vesnicí hasiči a záchranáři. Celá obec je na nohou. Už je tady klid, neprší, nefouká silný vítr, ale odstraňování škod bude trvat hodně dlouho,“ uvedl.
Ničivá bouře zasáhla včera i lázeňské město Luhačovice. Například na hlavní třídě leží popadané stromy a ve městě jsou zdevastované domy.
„Všechno se odehrálo velmi rychle - zhruba mezi devátou a půl desátou večer. Nečekaně se tam objevil ten trychtýř a strhl celou naši plechovou střechu, a pak začal strhávat další střechy. Padaly tam stromy, vtrhlo to i na auta, takže škod je v Luhačovicích hodně, ale mě tam na tom jako psychiatra především fascinuje, jak velmi rychle se spustil záchranný systém a lidé si začali vzájemně pomáhat,“ popsal situaci pro Radiožurnál psychiatr Jan Cimický, který se nacházel na místě.
Čtvrteční tornádo poničilo také asi třetinu domů v Mikulčicích na Hodonínsku. Kromě obytných domů zničilo i nové Centrum denních služeb a školu. Celkem je zničeno asi 300 budov, bez střechy nad hlavou zůstalo 700 obyvatel Mikulčic, řekla v pátek ČTK jejich starostka Marta Otáhalová.
Kroupy poničily taky střechu a okna zámku ve Valticích. Podle kastelána budou škody do milionů korun. Kroupy měly na jižní Moravě velikost tenisových míčků.
‚Je to neskutečné. Auta létala vzduchem.‘ V Hruškách padaly střechy, obyvatelé obhlížejí katastrofu
Číst článek
Ministerstvo vnitra na twitteru apelovalo na občany, aby na postižená místa nejezdili a nechali záchranné složky pracovat. Hasiči také prosí občany, aby s nabídkou pomoci nevolali na tísňové linky. Za tímto účelem různé organizace založily veřejné sbírky.
Jihomoravský kraj v pátek spustil speciální krizovou linku 800 129 921, kam lidé mohou volat i s nabídkou pomoci obcím zasažených tornádem. Fungovat by měla nepřetržitě, včetně nadcházejícího víkendu.
Domácnosti bez proudu
Energetická společnost EG.D vyhlásila na Břeclavsku a Hodonínsku stav nouze. Důvodem jsou závažné škody a destrukce elektrického vedení po čtvrtečních extrémních bouřkách, krupobití a tornádu. Počet domácností odpojených od dodávek elektrické energie klesl z ranních 70 tisíc na současných zhruba 3500, uvedl v pátek po 19.00 pro mluvčí společnosti Radek Šperňák.
„Na našem distribučním území i nadále intenzivně pracujeme na odstraňování poruch. Zrušili jsme všechny plánované odstávky v nejpostiženějších lokalitách a všechny dostupné síly vlastní i dodavatelské soustředíme na opravu škod po nočních bouřích,“ uvedl Šperňák. Na jižní Moravu zamíří i pracovníci z jiných regionů, které nejsou aktuálně tolik zasažené.
Výpadky dodávek stále eviduje také ČEZ, v jehož distribuční sítí zůstává asi 1800 odběratelů bez proudu.
Komplikace v dopravě
Komplikace spojené se silným větrem a bouřkami zasáhly provoz na železničních tratích hlavně v Jihomoravském kraji.
„Pokračují komplikace na Jižní Moravě v úseku Břeclav – Hodonín. Je to trať Břeclav – Přerov, kde už od včerejších večerních hodin (čtvrtek 25. 6. – pozn. redakce) byl přerušený provoz v několika úsecích. To přerušení trvá doteď a vypadá to na dlouhodobější záležitost. K obnovení provozu nejspíš dojde pravděpodobně až v řádu příštích dní. Snažíme se tento problém vyřešit náhradní autobusovou dopravou, ale i pro tu je to, vzhledem k uzavřeným silnicím, komplikované,“ uvedla v pátek pro iROZHLAS.cz mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová.
Náhradní doprava je zavedená i na dalších tratích. „Náhradní autobusová doprava jezdí v úseku Břeclav – Rohatec, ve stanici Rohatec si potom cestující přestoupí na osobní vlaky Veselí nad Moravou, Hodonín. V rámci Jižní Moravy je omezena trať s označením 330,“ dodala.
V pátek odpoledne byla v obou směrech opět průjezdná dálnice D2, která byla uzavřená kvůli spadlým drátům elektrického vedení.
Na dálnici v místě probíhaly vyprošťovací práce a oprava poškozeného elektrického vedení. Na místě se tvořily dlouhé kolony.
Během pátečního dne se podařilo obnovit provoz i na D46 ve směru z D1 na D46 od Brna. Jak uvedl ministr dopravy Karel Havlíček na twitteru, všechny dálnice by tak měly být opět průjezdné.
Silnice jsou uzavřeny v nejvíce postižených obcích, jde o Týnec, Moravskou Novou Ves, Mikulčice, Lužice, Hodonín, Hrušky a Břeclav, jde o čísla 424 a 55. Silnice 55 mezi Hodonínem a D2 byla zcela uzavřena pro civilní vozidla.
Pomoc od státu
Na pomoc postiženým obyvatelům a obcím začaly ministerstva a vláda připravovat speciální programy, uvolnily i finanční prostředky. Vznikají také speciální programy.
Ministerstvo pro místní rozvoj v pondělí spustí program na obnovu obydlí po živelní pohromě, uvedla ministryně Klára Dostálová (za ANO) na twitteru. Postižení mohou dostat dotaci ve výši až dva miliony korun. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) na svém účtu upřesnila, že částku bude možné navýšit o další tři miliony, které budou ve formě zvýhodněného úvěru na 30 let.
„Fyzické osoby a firmy, které mají na zasaženém území majetek, si budou moci odečíst od daně výši škody,“ dodala Schillerová na twitteru.
Ministerstvo financí odložilo plátcům daně z oblastí s vyhlášeným stavem nebezpečí platby a podání přiznání DPH, které by jinak bylo splatné v pátek. Plátcům budou pominuty sankce za pozdní podání a zaslání platby. Obyvatelé ostatních postižených regionů budou moct žádat individuálně.
Od pátečního rána jsou na radnicích v postižených obcích mobilní týmy Úřadu práce, které budou vyřizovat a vyplácet mimořádnou finanční pomoc až 58 tisíc korun, sdělila na twitteru ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).
Státní pozemkový úřad uvolnil na pozemkové úpravy 100 milionů korun z rozpočtu, uvedlo ministerstvo zemědělství. Ministerstvo přispěje i na obnovu poničených vodovodů, kanalizací a dalších souvisejících objektů.
Každý majitel zničeného domu může také dostat prostřednictvím podniku Lesy České republiky 50 kubíků kulatiny nebo finanční dar 100 tisíc korun. Postižené domácnosti dostanou také 20 kubíků palivového dříví.
Kam přispět na pomoc lidem zasaženým tornádem? Sbírky organizuje Český rozhlas, charita i jiné nadace
Číst článek
Žádosti o dřevo nebo finanční dar mohou zájemci zasílat na e-mail, případně lze žádat telefonicky na čísle 724 523 285.
Ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) na twitteru uvedl, že na opravu komunikací v poškozených oblastech vyhradí ministerstvo dopravy mimořádné finanční zdroje ze Státního fondu dopravní infrastruktury.
V pátek ráno na svém účtu informoval, že ministerstvo dopravy začalo připravovat program pro obnovu komunikací v postižených obcích, který bude zveřejněný během dne. Finance bude možné čerpat okamžitě.