Tabáková lobby úspěšně ovlivňuje české politiky, tvrdí britští experti
Nadnárodním tabákovým společnostem se v Česku velmi daří ovlivňovat postoj ke kontrole tabáku ve svůj prospěch, tvrdí odborníci na veřejné zdraví z univerzity v britském Bathu. Česká republika je pro britské vědce ukázkovým příkladem evropské země s chabými protikuřáckými opatřeními.
O studii s názvem ‚Manipulace tabákových firem se spotřební daní‘ informují Hospodářské noviny. Britové popisují stav od roku 1989. Docházejí k závěru, že nadnárodní tabákové firmy - Philip Morris a British American Tobacco, které dnes dominují trhu v Česku, od privatizace v roce 1991 významně ovlivňují postoj českých politiků k reklamě a dani na tabákové výrobky.
Podle studie také společně lobbují za zachování daně na nízké úrovni. Britové poukazují také na návštěvu prezidenta Klause v továrně Phillip Morris, kde se vymezil proti omezování kouření unijními předpisy.
Lobbing tabákového průmyslu mezi českými politiky potvrdil na Rádiu Česko předseda poslaneckého výboru pro zdravotnictví Boris Šťastný z ODS
Předseda poslaneckého výboru pro zdravotnictví Boris Šťastný z ODS Rádiu Česko potvrdil, že lobbing tabákového průmyslu mezi českými politiky a zejména mezi zákonodárci, je velmi silný.
„Ve světě se takové věci nedějí a jsou pod daleko větší kontrolou. Demokracie je u nás ještě mladá“, říká Šťastný. Tabáková lobby podle něj například zabránila prosadit skokové zdražení cigaret v Česku.
„Existují materiály, které přímo předá tabákový průmysl a se stejnou interpunkcí a se stejnými gramatickými chybičkami se pak objevují v pozměňujících návrzích zákonodárců,“ tvrdí předseda poslaneckého výboru pro zdravotnictví.