Studenti práv připomněli osudy letců, kteří za války bojovali na Západě
Studenti Právnické fakulty Univerzity Karlovy přiblížili hrůzu a bezpráví soudních procesů v 50. letech a připomněli osudy letců, kteří za války bojovali na Západě. V Porotní síni Vrchního soudu v Praze zrekonstruovali soud s majorem letectva Josefem Bryksem.
Josef Bryks proslul svými útěky z německých zajateckých táborů, ale po únoru 1948 skončil, jako mnoho dalších jeho kolegů, v komunistickém vězení. Atmosféra 50. let dýchla na desítky diváků, kteří se na proces přišli podívat. Byl mezi nimi i Bryksův synovec Karel Bryks.
„Jsem z toho velice dojatý. Děkuji herci Pavlu Nečasovi za ztvárnění mého strýce Josefa. Řekl bych, že mu je i podobný,“ řekl Karel Bryks na adresu herce Pavla Nečase, který se vedle dvacítky budoucích právníků zhostil postavy Josefa Brykse.
„Já když jsem dostal ten scénář, tak to člověk u počítače čte, tečou mu slzy po tvářích a má zaťaté pěsti,“ říká Pavel Nečas, který si hereckou spolupráci se studenty pochvaloval:
Reportáž o rekonstrukci politického procesu natočila reportérka ČRo Lucie Husárová
„Mě se strašně líbí, jak do toho byli zapáleni a musím jim sklonit velký hold, protože se toho zhostili fantastickým způsobem.“
Studenti v dobových kostýmech pracovali jak s archivními prameny, tak knihou Bryksovy manželky Trudie.
„Myslím si, že několik z nás přišlo na knihu Trudie Bryksové Naděje a beznaděj, která se stala takovým podkladem a zároveň nám bylo dodáno asi 260 skenů s dobovými materiály, které jsme postupně přepisovali,“ připomněl jeden z aktérů rekonstrukce Jan Váňa.
Vzpomínky Trudie Bryksové zapůsobily i na studentky Terezu Orogovou a Lenku Stachovou.
„Nejdřív jsem si to nemohla uvědomit a až vlastně po čase jsem pochopila, jak to pro ni muselo být těžké, jak musela trpět. Ona byla v Anglii, Josef Bryks byl v žaláři, měli spolu holčičku a on ji nemohl vidět. Viděl ji naposledy až když se mohl rozloučit s Trudie, takže je to smutný,“ říkají studentky.
A právě vykreslení toho, jak mocně a trvale zasáhlo bezpráví do osudu konkrétních lidí, bylo hlavním cílem rekonstrukce, za kterou stojí proděkan právnické fakulty Univerzity Karlovy, profesor Jan Kuklík.
„Je určitě dobré, že mají možnost, aby skloubili svoje znalosti teoretické s tím, že se pak podívají na to, jak konkrétně mohl takový politický proces zasáhnout do osudu.“
Studenta Jiřího Culka rekonstrukce politického procesu motivovala: „Rozhodně mě to motivovalo, minimálně jeden případ známe z vlastní zkušenosti a varuje nás to před nebezpečím totalitních ideologií, před tupým přijímáním toho, co je dáno a co je předkládáno.“
Josef Bryks působil za druhé světové války jako pilot britského královského letectva a za své statečné chování v nacistickém zajetí dostal Řád britského impéria. Zemřel v roce 1957 v uranových dolech na Jáchymovsku. Před čtyřmi lety ho prezident Václav Klaus povýšil in memoriam do hodnosti brigádního generála.