Studenti práv připomněli osudy letců, kteří za války bojovali na Západě

Studenti Právnické fakulty Univerzity Karlovy přiblížili hrůzu a bezpráví soudních procesů v 50. letech a připomněli osudy letců, kteří za války bojovali na Západě. V Porotní síni Vrchního soudu v Praze zrekonstruovali soud s majorem letectva Josefem Bryksem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rekonstrukce soudního procesu s pilotem RAF Josefem Bryksem

Rekonstrukce soudního procesu s pilotem RAF Josefem Bryksem | Foto: Radim Beznoska

Josef Bryks proslul svými útěky z německých zajateckých táborů, ale po únoru 1948 skončil, jako mnoho dalších jeho kolegů, v komunistickém vězení. Atmosféra 50. let dýchla na desítky diváků, kteří se na proces přišli podívat. Byl mezi nimi i Bryksův synovec Karel Bryks.

„Jsem z toho velice dojatý. Děkuji herci Pavlu Nečasovi za ztvárnění mého strýce Josefa. Řekl bych, že mu je i podobný,“ řekl Karel Bryks na adresu herce Pavla Nečase, který se vedle dvacítky budoucích právníků zhostil postavy Josefa Brykse.

„Já když jsem dostal ten scénář, tak to člověk u počítače čte, tečou mu slzy po tvářích a má zaťaté pěsti,“ říká Pavel Nečas, který si hereckou spolupráci se studenty pochvaloval:

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o rekonstrukci politického procesu natočila reportérka ČRo Lucie Husárová

„Mě se strašně líbí, jak do toho byli zapáleni a musím jim sklonit velký hold, protože se toho zhostili fantastickým způsobem.“

Studenti v dobových kostýmech pracovali jak s archivními prameny, tak knihou Bryksovy manželky Trudie.

„Myslím si, že několik z nás přišlo na knihu Trudie Bryksové Naděje a beznaděj, která se stala takovým podkladem a zároveň nám bylo dodáno asi 260 skenů s dobovými materiály, které jsme postupně přepisovali,“ připomněl jeden z aktérů rekonstrukce Jan Váňa.

Vzpomínky Trudie Bryksové zapůsobily i na studentky Terezu Orogovou a Lenku Stachovou.

„Nejdřív jsem si to nemohla uvědomit a až vlastně po čase jsem pochopila, jak to pro ni muselo být těžké, jak musela trpět. Ona byla v Anglii, Josef Bryks byl v žaláři, měli spolu holčičku a on ji nemohl vidět. Viděl ji naposledy až když se mohl rozloučit s Trudie, takže je to smutný,“ říkají studentky.

A právě vykreslení toho, jak mocně a trvale zasáhlo bezpráví do osudu konkrétních lidí, bylo hlavním cílem rekonstrukce, za kterou stojí proděkan právnické fakulty Univerzity Karlovy, profesor Jan Kuklík.

Rekonstrukce soudního procesu s pilotem RAF Josefem Bryksem | Foto: Radim Beznoska

„Je určitě dobré, že mají možnost, aby skloubili svoje znalosti teoretické s tím, že se pak podívají na to, jak konkrétně mohl takový politický proces zasáhnout do osudu.“

Studenta Jiřího Culka rekonstrukce politického procesu motivovala: „Rozhodně mě to motivovalo, minimálně jeden případ známe z vlastní zkušenosti a varuje nás to před nebezpečím totalitních ideologií, před tupým přijímáním toho, co je dáno a co je předkládáno.“

Josef Bryks působil za druhé světové války jako pilot britského královského letectva a za své statečné chování v nacistickém zajetí dostal Řád britského impéria. Zemřel v roce 1957 v uranových dolech na Jáchymovsku. Před čtyřmi lety ho prezident Václav Klaus povýšil in memoriam do hodnosti brigádního generála.

Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme