Stranický kompas iROZHLAS.cz: pravolevá osa slábne, i v Česku převládlo dělení na konzervativce a liberály

Ve Sněmovně jsou strany vnitřně demokratické i partaje lídrovského typu. Většinově se však shodnou, že pravolevé dělení je zastaralé a že za mnohem důležitější považují vymezit se na konzervativně-liberální ose. Mapování názorů pro Stranický kompas iROZHLAS.cz ukázalo konzervativní posun ANO, přetlačování STAN a Pirátů o post lídra proevropských liberálů, dynamiku v koalici Spolu nebo novou cestu SPD jménem „národní konzervatismus“.

Doporučujeme Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stranický kompas iROZHLAS.cz

Stranický kompas iROZHLAS.cz | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Stranický kompas iROZHLAS.cz je anketa mezi desítkami politiků všech sedmi sněmovních stran, kteří odpovídali, jak by ideologicky definovali sebe i svou partaj nebo kdo je podle nich nejpřirozenější politický partner jejich strany. Plné odpovědi politiků jsou na konci článku.

Popudem pro vznik rozsáhlé ankety mezi politiky sedmi sněmovních stran byla situace na tuzemské domácí politické scéně v období po lednových prezidentských volbách. Šéf ANO Andrej Babiš v nich skončil druhý a záhy poté vyhlásil zájem o voliče SPD, ČSSD i koalice Spolu. Aby toho hnutí dosáhlo, posouvají se špičky ANO z levicových vod ke konzervativnějším hodnotám.

Babiš na konferenci národovců. Lákali na něj jako na ‚konzervativního lídra‘, proti tomu se ale vymezil

Číst článek

Nejviditelnějším projevem toho byla v květnu Babišova účast na konferenci CPAC v Budapešti, kde se potkali různí konzervativci, národovci i představitelé populistické krajní pravice. „ANO je catch-all, oslovujeme všechny voliče. Logicky vyznáváme i konzervativní hodnoty,“ vysvětlil tehdy Babiš pro iROZHLAS.cz. Organizátoři jej dokonce označili za „konzervativního vůdce“.

ANO

V červnu tak vyšel první díl Stranického kompasu iROZHLAS.cz. Analýza ankety potvrdila, že odchod významných politiků jen zdůraznil nové směřování ANO, kde kromě triumvirátu Andrej Babiš, Karel Havlíček a Alena Schillerová mají silnější slovo vlivní poslanci Aleš Juchelka, Patrik Nacher, Radek Vondráček nebo Klára Dostálová.

CO JE CATCH-ALL?

Andrej Babiš přišel poprvé s označením hnutí ANO za catch-all stranu na sněmu v roce 2019. Podle politologa Aleše Michala z IPS FSV UK se celou dobu jedná o marketingové přikrytí ideologického posunu doleva. Původnímu politologickému konceptu přitom podle něj ANO vůbec neodpovídá. „Pochází z 50. let, tehdy se jednalo o reakci na obsazování politického středu v situaci, kdy západní poválečná levice začala opouštět striktní socialistická dogmata a umírňovala svůj politický a ekonomický program,“ popsal.

Otevřeně a jasně liberálně smýšlející politici už v ANO na viditelných pozicích takřka nezbyli. Druhý muž strany a stínový premiér Havlíček v souvislosti s ANO mluví o liberálním konzervatismu: „Kdo nás chce škatulkovat, tak nás může dát do liberálního konzervatismu.“

Z odpovědí některých politiků byly patrné mírné rozpaky, kam na pravolevé a konzervativně-liberální ose partaj zařadit. I proto tak často sklouzávají k označení catch-all party.

„ANO je záměrně ideologicky poddefinované, chová se velmi strategicky. To je obecně znakem populismu,“ popsala politoložka Petra Guasti z Institutu politologických studií FSV UK a Národního institutu SYRI.

ODS

Druhý díl Stranického kompasu iROZHLAS.cz se v červenci věnoval nejsilnější vládní straně ODS. Se směřováním nastoleným Petrem Fialou v partaji převažuje souhlas.

Catch-all, konzervativní, či snad liberální? Ani politici ANO se na směřování neshodnou

Číst článek

„ODS je jednoznačně pravicová strana zastávající konzervativně-liberální hodnoty. V některých otázkách, zejména ekonomických, liberální, v ostatních zase konzervativní,“ shrnul stranický místopředseda a ministr dopravy Martin Kupka.

Hodnotový konzervatismus v ODS se projevuje například u témat, jako je ratifikace Istanbulské smlouvy nebo zrovnoprávnění stejnopohlavních svazků. V obou případech je v poslaneckém i senátorském klubu většina s odmítavým stanoviskem. Menší liberálnější buňku reprezentuje ve Sněmovně Eva Decroix a v Senátu jeho šéf Miloš Vystrčil.

Kritici směřování nastoleného stranickým vedením se často shodují na pozitivním náhledu na éru bývalého šéfa strany Václava Klause nebo nejsou příliš nadšeni z projektu koalice Spolu, raději by dál budovali značku ODS.

Z ODS zní převážně souhlas se směřováním strany. ‚Ve středu už je plno, pojďme doprava,‘ žádá ale část

Číst článek

Nejde o žádné soudržné stranické křídlo, byť se čas od času mluví o „jihočeské klice hejtmana Martina Kuby“, jde spíš o jednotlivce v různých patrech politiky, například i místopředsedu Sněmovny Jana Skopečka nebo končícího europoslance Jana Zahradila, který mluví o tom, že chce v ODS posílit národně-konzervativní linii.

Českokrumlovský senátor a starosta Hluboké nad Vltavou Tomáš Jirsa pak jako nejpřirozenějšího partnera pro ODS uvedl ANO. „Ale s Babišem to nejde. (…) Až Babiš odejde do penze, můžeme to sklopit s ANO. Jinak zatím musí pokračovat koalice Spolu,“ odpověděl.

STAN

Srpnové vydání Stranického kompasu iROZHLAS.cz patřilo hnutí STAN, které se pod vedením předsedy Víta Rakušana názorově ukotvilo a ze subjektu, který dříve především bránil zájmy samospráv, se stala liberální středová proevropská strana. A to i díky tomu, že sám Rakušan je hodnotovým liberálem, jeho předchůdce Petr Gazdík je konzervativněji založený. Přes mírné odchylky se směřováním politici STAN většinově souzní.

Čím dál tím liberálnější. STAN se pod vedením šéfa Rakušana přesunuli a ukotvili na mapě české politiky

Číst článek

Liberální názory Starostů lze vidět jak v ekonomické rovině, tak v lidskoprávní. Důraz na nízké daně a efektivní stát vychází z regionální základny STAN, v celostátní politice se projevilo i progresivní hodnotové smýšlení. Díky svému 33člennému poslaneckému klubu je STAN nejsilnějším sněmovním hlasem pro manželství pro všechny nebo ratifikaci Istanbulské úmluvy o potírání násilí.

Kromě několika konzervativnějších poslanců lze najít tradicionalisty hlavně u Starostů pro Liberecký kraj (SLK).

Podle senátora Michaela Canova (SLK) je současný STAN levicový a liberální, zatímco on sám sebe vnímá jako pravicového konzervativce: „Po nástupu Víta Rakušana do čela STAN se tento subjekt (respektive jeho vedení) bohužel velmi posunul doleva (původně pravostředový subjekt) a do liberálna (původně konzervativně-liberální subjekt).“

STAN a SLK JAKO CDU/CSU

„Jedná se o partnerské hnutí, se kterým dlouhodobě spolupracujeme zejména na celostátní úrovni. Zástupce SLK je zároveň také členem předsednictva hnutí STAN. Provozní náležitosti, včetně financí, jsou ale oddělené,“ popsala vztah mluvčí STAN Sára Beránková.

Jde o fungování podobné německé alianci křesťanských demokratů CDU a křesťanských sociálů CSU. Zatímco CDU kandiduje ve všech spolkových zemích kromě Bavorska, CSU pouze v Bavorsku. Navíc je podobně jako SLK konzervativnější.

STAN už má za sebou odchody některých výrazných konzervativních hlasů. Senátor Zdeněk Hraba z hnutí loni vystoupil a v Senátu si přesedl do klubu ODS a TOP 09. Špatně nesl třeba spojenectví s Piráty, kladný vztah STAN k přijetí eura či k manželství pro všechny.

KDU-ČSL

Lidová strana nezažila nejlepší rok. Výměny ministrů, voličské preference na historickém minimu i opět po letech viditelné vnitřní názorové proudy. Zářijový Stranický kompas iROZHLAS.cz věnující se KDU-ČSL tyto vnitřní frakce pomohl popsat.

Politolog z Masarykovy univerzity Vít Hloušek ve straně zřetelně detekoval tři křídla. Hlavním zůstávají vládní centristé, kam patří předseda a vicepremiér Marian Jurečka, ministr zemědělství Marek Výborný i straničtí místopředsedové Jan Bartošek, Šárka Jelínková nebo Tom Philipp. „Osobně patřím spíše k liberálnější části členů KDU, což ale ve společnosti odpovídá stále ještě hodně konzervativnímu myšlení,“ uvedl posledně jmenovaný.

Krize v KDU-ČSL obnažila tři názorové proudy uvnitř strany. Nesoulady si lidovci plánují vyříkat

Číst článek

Kromě nich se v poslední době vyprofilovaly dvě skupiny – ultrakonzervativci a mladé modernizační křídlo. K prvním patří předseda sněmovního klubu Aleš Dufek nebo poslanci Šimon Heller, Hayato Okamura, Nina Nováková, Romana Bělohlávková či Pavla Golasowská.

Za druhé ve Sněmovně mluví poslankyně Marie Jílková, patří k nim i jihomoravský hejtman Jan Grolich nebo náměstek jihočeského hejtmana a lidovecká dvojka do eurovoleb František Talíř. Na půl cesty mezi mladou sílou a pragmatičtějším stranickým vedením je ministr životního prostředí a místopředseda strany Petr Hladík.

Pokud měli jednotliví straníci sami sebe i KDU-ČSL zařadit na ideologický kompas, převážně se ale shodli, a to na středové či pravostředové konzervativní orientaci.

SPD

SPD je stranou s nejméně překotným vnitřním životem ze všech sedmi sněmovních partají. Ostatně leccos o ní vypovídá, že ji řídí v podstatě jen duo předseda Tomio Okamura a jediný místopředseda Radim Fiala. SPD se věnoval říjnový Stranický kompas iROZHLAS.cz.

Jak Okamurovo hnutí vnímají jeho politici? SPD chce být národně konzervativní, pravolevé dělení neřeší

Číst článek

Politici SPD svou stranu v anketě definovali převážně jako konzervativní, což odpovídá směru, který nyní vedení razí. Zatímco dříve Okamura o SPD mluvil výhradně jako o „vlasteneckém hnutí“, nyní se hlásí k národnímu konzervatismu. „Národní konzervatismus je pro nás ideologie proti liberalismu a dalším ideologiím, které nás tlačí příliš doleva,“ popsal Radim Fiala.

Zajímavá je i otázka vymezení na pravolevé ose. Zatímco předseda poslaneckého klubu Radim Fiala o sobě mluví jako o pravičákovi, od zbytku parlamentního zastoupení zní spíše středové zařazení či slova o tom, že pravolevá dimenze ztratila svůj smysl. „Přímá demokracie není ani levicová, ani pravicová. Jsme konzervativní vlasteneckou stranou pro všechny občany,“ uvedla třeba poslankyně Lucie Šafránková.

Konzervativní vymezení a označování pravolevého rozdělení za zastaralé podle politologa Aleše Michala z Institutu politologických studií FSV UK odpovídá populistickému přístupu SPD k politice. „Říkají tím, že pravolevý ekonomický konflikt postrádá v dnešním komplexním světě na důležitosti. Částečně je to snaha omluvit fakt, že je SPD z hodnotově-kulturního pohledu radikální pravicí, přestože má jejich program jasné levicové etatistické (přístup obhajující silnou roli státu – pozn. red.) rysy,“ popsal.

TOP 09

Listopadový Stranický kompas iROZHLAS.cz se věnoval straně, která je již od svého vzniku před čtrnácti lety rozkročena mezi liberální a konzervativní směřování. TOP 09 pod vedením současné předsedkyně Markéty Pekarové Adamové zamířila hlavně v hodnotových otázkách do více liberálních vod a hodně zdůrazňuje zelená témata.

Liberálové i konzervativci. TOP 09 čerpá z obou směrů jako její zakladatel Schwarzenberg

Číst článek

Toho si byl vědom i zakladatel strany Karel Schwarzenberg, který v listopadu zemřel: „Celkový vývoj TOP 09 posledních let naznačuje jistý posun od konzervativního k liberálnímu směru. Jsme liberálnější, než jsme byli,“ popsal pro iROZHLAS.cz již na konci léta.

Do liberálnějšího křídla ve straně patří kromě předsedkyně i europoslanec Luděk Niedermayer nebo noví místopředsedové Matěj Ondřej Havel a Martina Ochodnická, zatímco zástupci konzervativnější frakce jsou ministr zdravotnictví Vlastimil Válek či senátoři Tomáš Czernin, Herbert Pavera nebo Tomáš Třetina. Na půl cesty mezi nimi se vidí ministryně Helena Langšádlová: „Asi jsem málo konzervativní pro konzervativce a málo liberální pro liberály.“

I uvnitř TOP 09 v poslední době vybublaly vnitřní mocenské boje. Proti předsedkyni Pekarové Adamové se postavili její předchůdci v čele strany Jiří Pospíšil a Miroslav Kalousek. Navzdory přání stranické šéfky se pokusili získat nominaci na kandidátce Spolu do eurovoleb. V tajném hlasování republikového výboru ale neuspěli.

Piráti

Poslední sněmovní stranou, které se Stranický kompas iROZHLAS.cz věnoval, byli v prosinci Piráti. I jako reakci na kompas hnutí STAN z pirátských odpovědí jasně vyznívala snaha vykreslit se jako jediná tuzemská skutečně liberální proevropská strana. „Jsem přesvědčen, že v současnosti v Česku neexistuje liberální strana, která je podobná jako my, staví se silně proti korupci a vyznává hodnoty otevřené společnosti,“ odpověděl předseda Ivan Bartoš.

Kam kráčí Piráti? ‚Jsme jedinou skutečně liberální proevropskou stranou v Česku,‘ shodnou se obě křídla

Číst článek

Dělení na konzervativce a liberály je pro Piráty jednoznačně důležitější než klasická pravolevá osa, tu oslovení politici v ideologickém sebezařazení často i vynechali. Pokud se k tomu vyjádřit rozhodli, převážilo zařazení do středu politického spektra.

Strana žije bohatým vnitřním životem, což je patrné z vysoké participace členské základny na rozhodování celé partaje skrze hlasování na pirátském fóru. Piráti jsou vnitřně členěni na pragmatické a idealistické křídlo. K prvním patří hlavně dlouhodobé stálice Ivan Bartoš, Olga Richterová, Jakub Michálek nebo Mikuláš Ferjenčík, zatímco ke druhému patří trojice europoslanců Marcel Kolaja, Markéta Gregorová a Mikuláš Peksa.

Obě frakce se přou ohledně účasti Pirátů ve vládě. V anketě Piráti odpovídali i na to, jak před dvěma lety hlasovali v referendu o vstupu do vlády a zda by rozhodnutí přehodnotili. Většina si stojí za svým, výjimkou je poslankyně Klára Kocmanová: „Hlasovala jsem proti vstupu do vlády. Měla jsem obavu, abychom se čtyřmi hlasy ve Sněmovně byli vůbec slyšet. Jakmile ale pár měsíců na to přišla ruská agrese na Ukrajinu, svůj postoj jsem ihned přehodnotila.“

Odpovědi v plném znění naleznete po rozbalení jednotlivých vizitek.

Plné odpovědi pro Stranický kompas iROZHLAS.cz

Politici zvolení za hnutí ANO odpovídali na následující otázky:

  1. Za tu dobu, co jste v hnutí, vnímáte sám/sama nějaký jeho ideologický posun?
  2. Jak byste definoval/a postoje hnutí ANO v kategoriích levice/pravice a konzervativní/liberální atd.? A jak své osobní postoje?
  3. Jaký politický subjekt je pro ANO nejpřirozenějším možným partnerem?
Karel Havlíček
Karel Havlíček
1. místopředseda ANO, místopředseda Sněmovny

1. Liberální politika je o respektování názoru, o svobodě slova, o svobodě podnikání, o volném trhu. Jakožto catch-all party máme určité konzervativní hodnoty, ale i liberální hodnoty, snažíme se je prezentovat a myslím si, že v hlavních věcech – jak jsme ukázali třeba teď u LGBT – nejsme ortodoxní a dokážeme nechat ten prostor pro vyjádření i jiných názorů než konzervativních.

2. Jsme catch-all party. Kdo nás chce škatulkovat, tak nás může dát do liberálního konzervatismu. Jsem liberálnější, nemám problém s manželstvím pro všechny.

3. Všechna vyjádření, s kým ano a s kým ne, v tuto chvíli beru s nadsázkou. Uvidíme, jaké budou vůbec možnosti vytváření koalic.

Alena Schillerová
Alena Schillerová
místopředsedkyně ANO, předsedkyně poslaneckého klubu

1. Ne.

2. Nemám příliš ráda to pravo-levé dělení politické mapy. Myslím, že i současná koalice ukazuje, že to nemá příliš smysl.

3. Určitě taková strana, se kterou prosadíme nejvíce z našeho programu a vizí.

Radek Vondráček
Radek Vondráček
místopředseda ANO, poslanec

1. V našem prvním úspěšném volebním období 2013–2017 došlo z mého pohledu spíše k ideologickému rozšíření a posílení sociálního akcentu v politice našeho Hnutí ANO 2011. Příčiny byly vnitřní, ale také vnější, s ohledem na to, jakou politiku praktikovali naši političtí protivníci.

2. Rozdělení na levici a pravici v současném politickém dění považuji za překonané. Koneckonců jasno v tom nemá ani tato vládní koalice. Naprosto se ztotožňuji s pojetím catch-all party neboli všelidové strany. To mi umožňuje prosazovat politiku a hodnoty, kterým věřím. U liberalismu a konzervatismu také dochází k posunu jejich obsahu. Tím, že jsem zásadním podporovatelem individuálních svobod člověka, jsem klasickým liberálem stejně jako drtivá většina mých kolegů. Při vymezení vůči směrovému progresivismu, který označení liberální pouze využívá a někdy znamená přesný opak, stávám se konzervativcem. Obdobně to má dle mého názoru většina mých kolegů. Hnutí ANO 2011 nemůžete jen tak nálepkovat.

3. Za 10 let, co jsem v politice, se mi potvrdilo, že politika je především o lidech. Přirozeným partnerem pro mě bude každý, kdo dělá politiku poctivě, nelže a drží slovo.

Klára Dostálová
Klára Dostálová
místopředsedkyně Sněmovny za ANO

1. Nejsem členkou hnutí, ale za poslední roky nevnímám nějaký názorový posun. Líbí se mi model catch-all party, otevřené komunikace a dialogu s různými názorovými proudy. Dnes je moderní nenaslouchat ostatním a utvrzovat se v tom, že „můj“ názor je jediný správný, a já jsem opravdu ráda, že hnutí ANO touto cestou nejde.

2. Hnutí ANO podle mě stojí někde uprostřed, ale dlouhodobě se profilujeme jako catch-all party a tomu i odpovídají různé názorové proudy uvnitř hnutí, ale i na poslaneckém klubu.

3. Nebudu definovat konkrétní stranu. Vždy je to o lidech a o programu.

Jana Pastuchová
Jana Pastuchová
členka předsednictva ANO, poslankyně

1. Neřekla bych. ANO je stále hnutím pro všechny.

2. Myslím, že kategorie pravice a levice jsou dnes už trochu přežitek. Důležité jsou postoje k jednotlivým tématům.

3. Řekla bych, že každý, kdo to myslí s ČR vážně. Rozhodující je pro nás program politických stran a také jejich ochota ho plnit. Myslím, že ale fér je hledat partnery vždy spíše až po volbách. Jinak jde většinou pouze o politický kalkul, což nemám moc ráda.

Roman Kubíček
Roman Kubíček
člen předsednictva ANO, poslanec

1. Ano, hnutí oslovuje i jiné voličské skupiny než na začátku a více se zabývá sociální problematikou.

2. Použil bych příklon k liberálnímu konzervatismu s akcentem na sociální spravedlnost. Já preferuji především předvídatelné podnikatelské prostředí a sociální smír, nepopsal bych se jako typický konzervativec.

3. Zde bych se nepřikláněl k osobní preferenci, jednalo by se o programový průnik a určitě se odkláním od krajní pravice i levice.

Aleš Juchelka
Aleš Juchelka
poslanec ANO

1. Ne. Hnutí zůstává věrné stejným zásadám, jako v době, kdy jsem ho poznal. Takže neřekl bych.

2. Nevím, jak to mají ostatní. Ale já zastávám spíše konzervativní názory.

3. Vaše otázka implikuje, že hledáme nějakého politického partnera, což není pravda. Pokud jde o spolupráci, tak ta se vždy odvozuje spíše od programu daného subjektu a také osobností, které ji reprezentují. Partnerství se uzavírá většinou až po volbách.

Helena Válková
Helena Válková
poslankyně ANO

1. Ano.

2. Středolevé postoje, u některých problematik se podle mého názoru vyskytují nicméně i postoje konzervativní, např. ratifikace Istanbulské úmluvy.

3. Pro mě osobně by to byla ČSSD, ale na vládní úrovni bychom to mohli/měli jako hnutí ANO zvládnout sami.

Milan Feranec
Milan Feranec
poslanec ANO

Jsme catch-all party. V zásadě, jak je elektorát, bych to viděl střed asi a doleva… z hlediska zařazení levý střed.

Martin Kolovratník

Vnímám, že probíhá standardní demokratická debata, vy sám jistě víte, že naší aktuální prioritou je kvalitní opoziční práce v PSP (jako největšího a nejsilnějšího poslaneckého klubu) a také odborná a profesionální práce jednotlivých garantů (stínových ministrů) v rámci Stínové vlády hnutí ANO. Ideově máme naprosto jasno: chceme z Česka opět udělat zemi pro budoucnost.

Jiří Mašek
Jiří Mašek
poslanec ANO

Musím říct, že vaše otázky jsou pro mě překvapením. Když premiér a předseda ODS, která o sobě mluví jako o konzervativní pravicové straně, prohlašuje, že je na jedné lodi s Piráty, přitom jsem žádné články a ankety mezi členy ODS nezaznamenal. Mohu vás ubezpečit, že žádný ideologický posun nenastal. Hnutí ANO vždy hájilo zájmy občanů a v Evropě zájmy České republiky.

Miroslav Adámek
Miroslav Adámek
senátor za ANO

1. Od té doby, co jsem kandidoval jako nestraník za hnutí ANO, jsem nějaký výrazný ideologický posun nezaznamenal.

2. Zastávám názor, že senátor by se měl rozhodovat ve prospěch svého regionu, za který byl zvolen, a ne na základě ideologických postojů. Předpokládám, že to ode mě očekávají také lidé, kteří si mě ve volbách vybrali. Mé postoje jsou Šumpersko a Jesenicko.

3. Nevím, co znamená nejpřirozenější partner, ale možných partnerů je několik, například ČSSD, ODS, STAN, TOP09, KDU, Piráti, SPD.

Ondřej Feber
Ondřej Feber
senátor ANO

1. Upřímně nevnímám žádné zásadní změny. Od začátku jsme stranou pro všechny, kdo se chtějí angažovat na různých úrovních samosprávních celků, stejně jako ve vyšší politice. Spojuje nás cíl, a to zlepšit život lidí a rozvíjet Českou republiku.

2. To navazuje na mou předcházející odpověď. Možná bych ještě doplnil, že ANO od počátku odmítalo nálepkování, jako levice/pravice. Teď sice padl názor, že směřujeme ke konzervatismu, ale já stále vnímám ANO jako moderní hnutí, které chce hlavně řešit problémy v této zemi, jak je úspěšně řešilo ve prospěch všech za své vlády.

3. Každý, kdo má podobný program jako my.

Zdeněk Matušek
Zdeněk Matušek
senátor za ANO a ČSSD

1. Doposud nevnímám ideologický posun.

2. Středolevé, liberální.

3. ČSSD

Dita Charanzová
Dita Charanzová
v době ankety europoslankyně za ANO

1. Osobně se řídím volebním programem, na základě kterého mě do Evropského parlamentu zvolili občané. V poslední době jsem zaznamenala některá vyjádření představitelů hnutí směrem ke konzervativnímu a vlasteneckému proudu, což v minulosti nebylo.

2. Hnutí ANO je v současné době na evropské úrovni součástí politické frakce, která vyznává liberální hodnoty. A to je politika, za kterou já stojím a i nadále stát budu.

3. Na evropské úrovni je hnutí ANO součástí frakce evropských liberálů. Osobně tak spolupracuji s liberálnimi a středovými stranami z celé Evropy.

Martina Dlabajová
v době ankety europoslankyně za ANO

1. V Evropském parlamentu jsem 9 let a po celou dobu prosazuji volební program, se kterým mě voliči ve volbách zvolili. Budu v tom pokračovat i nadále.

2. Delegace ANO je v Evropském parlamentu součástí liberální politické skupiny Renew Europe. Já osobně zastávám liberální centristickou politiku a k mým velkým prioritám patří především podpora podnikání, zejména malých a středních firem, dále pak mladých lidí, hlavně jejich talentu a motivace něčeho dosáhnout, a vědy a výzkumu. Tyto priority jsou plně v souladu s volebním programem, se kterým jsem kandidovala před čtyřmi lety.

3. ANO je již od roku 2014 součástí liberální frakce, nejprve ALDE, poslední čtyři roky pak Renew Europe.

Ondřej Knotek
Ondřej Knotek
europoslanec ANO

1. Posun nevnímám. Naše politika a priority vždy odráží aktuální situaci a potřeby občanů.

2. Jsme „catch all“ liberální hnutí s prvky konzervatismu.

3. Jsme schopni pracovat se všemi, kteří brání svobodu, preferují pragmatismus před ideologií a jsou schopni se přizpůsobit našemu vysokému pracovnímu nasazení.

Ondřej Kovařík
Ondřej Kovařík
europoslanec za ANO

1. V rámci svého mandátu jako poslanec Evropského parlamentu posun nevnímám.

2. Nejspíše jako hnutí v duchu „catch all“ politického směrování.

3. Spolupráce je možná se subjekty, které umí hledat pragmatická řešení aktuálních problémů.

Martin Hlaváček
Martin Hlaváček
europoslanec za ANO

Určitě postačí odpovědi kolegů.

Jiří Korec
Jiří Korec
primátor Zlína

1. Hnutí ANO se samozřejmě vyvíjí, ale svou hlavní původní myšlenku „catch-all party“ si drží.

2. Hnutí ANO jsem v této kategorizaci vždy vnímal jako pravý střed a spíše liberální. Vývojem „catch-all“ se v některých odvětvích více posunulo do středu a celkově ke konzervativní politice. Za sebe nevidím však zásadní odklon, změnu, neboli je to určitý vývoj reagující na vývoj společnosti a udržení myšlenky „catch-all party“. Já osobně se vnímám stále jako středopravicový politik.

3. Na vrcholové politické úrovni ODS. Bohužel vzhledem k různým politickým aj. kampaním vyvolávající v některých případech takřka až nenávist v osobních rovinách toto logické spojení však asi není aktuální. Byl bych rád, kdyby se politická kultura zlepšila a místo reality show pro občany byla více konstruktivní s respektováním odlišných názorů, jak je to v demokracii přirozené a na čem je demokracie založena. Cíl, ke kterému samozřejmě vede více cest, přece musí mít vždy stejný, a to rozvoj České republiky ve prospěch občanů.

Roman Zarzycký
Roman Zarzycký
primátor Plzně

Můj názor se v základu shoduje s názorem hnutí ANO. Nemyslím si, že nějak vybočuje.

Politici z ODS odpovídali na následující otázky:

  1. Jak byste definoval ODS na základním politickém kompasu (pravice, levice, konzervativní, liberální…) a jak své osobní postoje?
  2. Jaký politický subjekt je pro ODS nejpřirozenějším partnerem?
Martin Kupka
Martin Kupka
místopředseda ODS, poslanec a ministr dopravy

1. Občanská demokratická strana je jednoznačně pravicová strana zastávající konzervativně-liberální hodnoty. V některých otázkách, zejména ekonomických, liberální, v ostatních zase konzervativní. A s tím jsem jako místopředseda strany plně v souladu.

2. Přirozeně jsou to strany z koalice SPOLU, se kterými jsme do posledních parlamentních voleb kandidovali společně.

Miloš Vystrčil
Miloš Vystrčil
předseda Senátu z ODS

1. ODS je dnes stranou, která zejména o udržení hodnotového systému, který přivedl většinu Evropy na špičku společenství svobodných a demokratických zemí. Jsou mezi námi liberálové i konzervativci, které spojuje úcta k lidským právům, svobodě, odpovědnosti a také solidarita ke zranitelným a odpor k přemíře byrokracie a regulací.

2. V různých oblastech jsou to různé politické subjekty.

Marek Benda
Marek Benda
předseda poslaneckého klubu ODS

ODS je strana, která se snaží být velmi liberální v ekonomických otázkách volného trhu a ve společenských otázkách konzervativnější. Říkám, že se snaží, protože se třeba dříve mnozí posmívali Václavu Klausovi, že má sice velmi liberální a až libertariánskou rétoriku, ale v praktickém chování ve věcech, jako byla třeba regulace nájemného, je jinak opatrný. Vždy jsme ale tolerovali a respektovali, že máme dva pohledy a že je naprosto legitimní součástí ODS i menšinový liberální pohled. Strana se posouvá spíš mým směrem, nikoliv směrem liberálním.

Bohuslav Svoboda
Bohuslav Svoboda
poslanec ODS a primátor Prahy

1. ODS byla, je a myslím, že i vždy bude pravicová, liberálně-konzervativní strana. Obdobně je to i s mými osobními postoji.

2. Obecně se dá říct, že nejpřirozenějším partnerem jsou pro ODS uskupení od politického středu doprava. Projevilo se to ostatně i při vytvoření koalice SPOLU, která například zde na pražské úrovni funguje.

Jiří Oberfalzer
Jiří Oberfalzer
místopředseda Senátu z ODS

1. ODS se kvapem posouvá k liberálnímu středu. Já se cítím jako liberální konzervativec. Rozhodně v pravo.

2. Přirozeného partnera na naší politické scéně ODS nemá. ANO je pragmatická strana, ale příliš populistická. TOP už zapadá do levého spektra progresivistických politických směrů. KDU by mohla být takovou stranou, ale je ve svých postojích nepředvídatelná.

Zdeněk Nytra
Zdeněk Nytra
předseda Senátorského klubu ODS a TOP 09

1. Určitě pravice, konzervativní v základních hodnotách, liberální v ekonomice.

2. To záleží na úrovni (obec, kraj stát). Pokud se bavíme o celostátní politice, tak v otázce těch základních hodnot je to KDU-ČSL, ale v ekonomických otázkách určitě TOP 09.

Martin Červíček
Martin Červíček
senátor ODS a hejtman Královéhradeckého kraje

1. V kontextu současného uspořádání společnosti ji považuji stále za pravicově konzervativní politickou stranu. Přál bych si, abychom pokud možno z pravicově konzervativního přístupu, tak často neustupovali.

2. Asi bych nepoužíval slovo nejpřirozenější, neboť vše se vyvíjí, ale za podstatné považuji nejen názorovou shodu schopnost vzájemné kooperace při jejich prosazování v praxi. A v tuto chvíli si pro budoucí spolupráci dovedu představit asi nejlépe partnerství s KDU-ČSL a TOP.

Vítězslav Schrek
Vítězslav Schrek
hejtman Kraje Vysočina z ODS

1. ODS je moderní liberálněkonzervativní politická strana stojící v politickém spektru od středu doprava. Díky tomuto profilu jsem jejím členem.

2. Jsou to demokraticky fungující strany a hnutí postavené na podobných hodnotách s jasnou politickou profilací. Přestože se nikdy nelze úplně shodnout na všem, značný názorový a hodnotový průnik vidím především s KDU-ČL a TOP 09.

Dagmar Škodová Parmová
Dagmar Škodová Parmová
primátorka Českých Budějovic z ODS

1. ODS je pravicovou stranou, s čímž souzním. Jako ekonom a žena politička mám za svůj vzor britskou premiérku Margaret Thatcherovou.

2. Do určité míry je nejbližším partnerem TOP 09.

Jan Dohnal
Jan Dohnal
primátor Ostravy z ODS

1. ODS je rozhodně na pravé straně politického spektra. Má své konzervativní kořeny, ale stále více se prosazují i liberálové. Osobně jsem spíše liberálně založený člověk, což je pochopitelnému i k mému ještě stále celkem mladého věku :)

2. Z logiky věci máme nejblíže k Lidovcům a TOP09.

Veronika Vrecionová
Veronika Vrecionová
europoslankyně ODS

1. ODS je liberálně-konzervativní pravicovou stranou. Moje názory jsou převážně konzervativní z pohledu péče o přírodu, o historii a tradice, ale v některých zejména etických otázkách jsem liberál.

2. Nejpřirozenějším partnerem pro ODS jsou strany koalice SPOLU, které dělají nepopulistickou politiku založenou na prosazování českých národních zájmů, zodpovědné hospodářské politice a investice do budoucnosti.

Jan Zahradil
Jan Zahradil
europoslanec ODS

1. Konzervativní, liberální, národní pravice. Já jsem něco jako liberální národovec.

2. Nezavírejme si dveře k nikomu, nevíme jak dopadnou příští volby a jaké konstelace bude možno vytvořit.

Jiří Havránek
Jiří Havránek
poslanec ODS

1. Občanská demokratická strana je jednoznačně konzervativně-liberální pravicová strana. V ekonomických otázkách liberální, v ostatních spíše konzervativní. A přesně s tímto se ztotožňují.

2. Pro ODS jsou nejpřirozenějšími partnery strany z koalice Spolu. Pro mě osobně je to TOP 09.

Karel Krejza
Karel Krejza
poslanec ODS

1. Pravice, konzervativní.

2. KDU.

Pavel Staněk
Pavel Staněk
poslanec ODS

1. Myslím, že ODS je stále pravicovou stranou, někdy pod tlakem praktické politiky bohužel více tendující ke středu. Své osobní postoje vidím jako převážně konzervativní.

2. Myslím, že ve většině otázek je to KDU-ČSL. Pro TOP09 to platí obdobně s významnější třecí plochou evropské problematiky.

Libor Turek
Libor Turek
poslanec ODS

1. Pravice, konzervativní.

2. KDU-ČSL.

Lumír Aschenbrenner

1. ODS se vždy hlásila k liberálnímu konzervatismu. To je politický směr, který prosazuje liberální přístup k ekonomice (volný trh, nízké daně) a konzervativní přístup ke společnosti (tradice, rodina, národní hrdost). Taková byla ODS v době svého vzniku, v době, kdy jsem do ní vstupoval. A taková by měla ODS být i v budoucnu, pokud chce přežít a být úspěšná. Za svoji osobu bych doplnil, že tyto zásady nejsou vůbec v rozporu se sociálním cítěním. Naopak umožňují sociální politiku realizovat.

2. V domácí politice může z parlamentních stran být pro ODS dobrým partnerem pro společenská témata KDU-ČSL, pro některá ekonomická TOP 09. Ta ale určitě ne například v názoru na přijetí Eura. Obecně máme zřejmě největší programový průnik se Svobodnými, kteří jsou ovšem marginální.

Tomáš Jirsa
Tomáš Jirsa
senátor ODS

1. Pravý střed. Osobně se cítím v dosud nezaložené konzervativní frakci ODS.

2. To je těžká otázka. Asi ANO. Ale s Babišem to nejde. Potom KDU-ČSL. Ale oni jsou už také zelení...

Pavel Karpíšek
Pavel Karpíšek
senátor ODS

1. Konzervativní pravice, byť nyní trochu více „rozkročena“.

2. TOP 09.

Jarmila Smotlachová

1. ODS je na politickém kompasu jednoznačně napravo. Náš program i kroky ukazují, že tomu ani jinak být nemůže. S pravicovou stranou se spojuje i odpovědná rozpočtová politika, kterou jako nejsilnější vládní strana prosazujeme.

2. Členské strany koalice SPOLU.

Jan Tecl
Jan Tecl
senátor ODS

1. ODS konzervativní pravice, osobní postoje jsou shodné.

2. TOP 09, KDU-ČSL.

Tomáš Fiala
Tomáš Fiala
senátor za ODS

1. ODS vidím stále jako pravicovou stranu s relativně konzervativním zaměřením. Nejsem schopen však detailně posoudit, protože jsem nikdy nebyl členem žádné politické strany.

2. Podle informací, které mám, je to zřejmě TOP-09, i když se i tyto dvě strany mezi sebou liší. Jako nestraník nejsem schopen posoudit.

Politici STAN odpovídali na následující otázky:

  1. Za tu dobu, co jste ve STAN, vnímáte sám nějaký jeho ideologický posun?
  2. Jak byste definoval postoje STAN v kategoriích levice/pravice a konzervativní/liberální atd.? A jak své osobní postoje?
  3. Jaký politický subjekt je pro STAN nejpřirozenějším partnerem?
Vít Rakušan
Vít Rakušan
předseda STAN, vicepremiér a ministr vnitra

1. Posun ne. Spíš jsme si řadu věcí, které byly možná jen tušené nebo nevyřčené, jasně formulovali. A formulovali je i navenek. Vždycky jsme se deklarovali jako středo-pravé liberální proevropské hnutí. Ještě před rokem jsme slýchali, že jsme ideologicky neukotvení, dnes jsme se svým chováním ve vládě i komunikací navenek jasně definovali jako hnutí, které chce zachovat stávající rovnováhu mezi osobní odpovědností za vlastní osud a rozumně nastavenou míru sociálního státu. A které je konzistentní v lidskoprávních otázkách, jak se v poslední době ukázalo na našich postojích, jako jsou ochrana oznamovatelů, ochrana před domácím násilím, rovná práva menšin, přístup k Istanbulské úmluvě apod.

2. Už jsem to napsal výše. A já stojím v čele STAN mimo jiné proto, že s tímhle nastavením plně souzním. Osobní odpovědnost, která je provázená takovým nastavením sociálního státu, který dokáže účinně pomoct těm, kdo to opravdu potřebují, tedy ne plošně a neefektivně všem. A osobní svoboda, která není limitovaná ničím jiným, než platnými zákony, jejichž dodržování důsledně vymáháme.

3. Programově Piráti, navzdory jejich deziluzi ze společné kandidatury, kdy voliči naše lidi vykroužkovali. A z druhé strany spektra pak TOP 09.

Jan Farský
Jan Farský
místopředseda STAN

1. Posun ne. Spíš se některé postoje jasněji deklarovaly. Myslím, že řadu lidí mohlo překvapit, nakolik je STAN liberální hnutí, nakolik vlastní a jak jednotní jsme třeba v lidskoprávních tématech. Dřív si nás lidé spojovali skoro výlučně s čistě pragmatickými otázkami.

2. STAN je středopravicové liberální hnutí. A v tom s ním souzním.

3. Ideově nejspíš TOP 09. Přirozené partnery ale máme i mimo Sněmovnu. Třeba Liberální ekologická strana nebo SNK-ED.

Michaela Šebelová
Michaela Šebelová
místopředsedkyně STAN, poslankyně

1. Považuji nás pořád za středopravou, liberální, proevropskou stranu se silným důrazem na subsidiaritu a kořeny v regionech.

2. Středopravá, liberální strana / Spíše pravicové, rozhodně velmi liberální.

3. TOP 09, Zelení, Piráti, ODS.

Pavel Čížek
Pavel Čížek
místopředseda STAN

1. Ano. STAN vyrostl z ohromně široké základny zastupitelů z více než 6000 obcí a měst. Ti nejaktivnější se nechtěli smířit se stavem, že města a zejména obce jsou sice formálně samostatné, ale prakticky se kvůli systému rozdělování peněz z daní blíží postavení národních výborů. (V 90. a nultých letech měly menší obce s bídou na běžný provoz a v investicích byly zcela závislé na vypisovaných dotačních titulech, čili bylo to obdobné, jako když se v dobách normalizace rozhodlo nahoře, že se budou stavět prodejny či kulturáky a na nic jiného nebylo). Základem STAN byla vždy snaha o dobré hospodaření obcí i krajů, subsidiarita, dodržování a obnova tradic, tedy jistá konzervativnost. V posledních letech bylo základní nastavení STAN doplněno výrazným liberálním posunem. STAN nyní zastává a akcentuje mnohem liberálnější postoje a stále více se přiklání k ekologické politice.

2. Středově liberální postoje. Mou osobní ambicí je posunout STAN výrazně k politice odpovědnosti vůči změnám klimatu a klesající biodiverzitě. STAN by měl přicházet s praktickými projekty na přizpůsobení se, odolnost vůči klimatické změně.

3. Piráti, KDU-ČSL, TOP 09.

Jan Lacina
Jan Lacina
místopředseda STAN, poslanec

1. Postoje hnutí STAN se za 10 let mého působení posunuly výrazně liberálním směrem. Jsme dnes jasně definované liberální, proevropské a proatlantické uskupení v domácím politickém spektru.

2. Liberální středopravé hnutí, to konvenuje velmi přesně i mé osobní politické pozici.

3. Soudě podle parlamentní praxe jednoznačně TOP 09.

Jozef Síkela
Jozef Síkela
ministr průmyslu a obchodu

1. O ideologickém posunu bych nemluvil. Myslím, že se spíše dochází k ověřování názorů a hodnot hnutí v praxi díky vládnímu angažmá a také jsou mnohem více konfrontovány s reakcí voličů či médií. Takže se dá mluvit spíše o dospívání či ztrátě iluzí. Přesto jsem však přesvědčený, že se nám daří držet naše středo-pravé ukotvení. Čeho si obzvlášť cením, je liberální proevropské směřování hnutí a jasný, ničím nezpochybňovaný postoj k ruské agresi proti Ukrajině a naše ochota pomoci napadené zemi.

2. Myslím, že to pravo-levé vyvážení s důrazem na liberální, proevropské postoje opravdu platí. To, jestli převládají levicové nebo pravicové postoje, pak často záleží na konkrétních tématech, ale také na tom, kdo to v danou chvíli zrovna posuzuje. Předpokládám, že pro levicově vyhraněné osobnosti bychom byli velmi pravicoví a třeba pro Václava Klause asi jednoznačná levice.

3. Pořád nám jako programově blízké vnímám Piráty a vidím společné postoje také TOP 09.

Martin Dvořák
Martin Dvořák
ministr pro evropské záležitosti

1. Stal jsem se členem STAN až loni v létě, kdy jsem nabyl dojmu, že to hnutí potřebuje pomoc při překonávání krize, ve které se v té době ocitlo. Od té doby se myslím žádný ideologický posun neodehrál. Naopak programová konference STAN, která proběhla loni v květnu, mě jen utvrdila v tom, že STAN je subjekt, ke kterému mám názorově nejblíž.

2. Řada různých průzkumů, volebních kalkulaček a našich vlastních postulátů nás řadí do pravého středu ekonomicky a k umírněnému liberalismu filozoficky.

3. Přes trabl, který vznikl po posledních volbách, ani dnes po více než 18 měsících spolupráce ve vládě nepochybuju o tom, že nejblíže jsou nám Piráti a většinou i TOP 09, byť to samozřejmě neznamená naprostý soulad ve všem a vždy.

Roman Bělor
Roman Bělor
poslanec STAN

1. Nemluvil bych o ideologickém posunu, nicméně zcela jistě došlo skrze vnitřní diskusi k určitému vyprofilování, zejména po posledních parlamentních volbách. STAN jakožto strana se zaměřením na komunální/regionální témata musela jasně ukotvit své postoje v zásadních otázkách – hospodářských, sociálních, evropských, mezinárodních, lidskoprávních a dalších.

2. STAN je středovou liberální proevropskou stranou a osobně bych se označil za pravicově orientovaného liberála. Zde se sluší poznamenat, že zařazení do jedné kolonky je samozřejmě orientační a dosti zjednodušující a mnohdy kvůli tomu neprávem dochází k nálepkování politických oponentů. V současném politickém spektru je obtížné jednotlivé strany zařadit do tradičních kategorií pravice/levice.

3. Spolupráce probíhá se všemi stranami pětikoalice, byť se přirozeně neshodujeme ve všech otázkách. Osobně se domnívám, že největší překryv v klíčových tématech máme s Piráty.

Jan Berki
Jan Berki
poslanec STAN, člen SLK

1. Základní ideou je rozhodování co nejblíže lidem. Také stále klademe důraz na partnerství v rámci Evropy. Na tomto se nic nezměnilo. Přibyl výrazněji kontext efektivity. Vstupem do Sněmovny, resp. do vlády ČR se začaly více otevírat lidskoprávní otázky.

2. Starostové jsou středovou stranou. Chtějí co nejjednodušší systém (ale) s jasnými pravidly a zároveň jsou citliví k podpoře potřebným. To záleží, jak budete pojmy konzervativní/liberální definovat. Myslím, že Starostové ctí osobní svobodu ruku v ruce s osobní odpovědností jako jednu ze základních hodnot. Vnímají, že se svět posouvá, mění. Snaží se na nové situace hledět jako na výzvy. Chtějí, aby každý člen společnosti se v ní mohl cítit dobře a aby každý dostal příležitost k úspěchu. Celkově jsme spíše liberálním hnutím a umíme se postavit za skutečné hodnoty. Někteří členové a členky jsou ale konzervativnější, jiní zase liberálnější. Diskuse uvnitř nám umožňuje se ke každé konkrétní otázce postavit promyšleně. Takto to cítím i já.

3. Partnerem by měl být především demokratický subjekt, který je zvyklý na konstruktivní diskusi, na hledání společného řešení.

Tomáš Dubský
Tomáš Dubský
poslanec STAN

1. Ne. Spíše vnímám určitý posun od věcí čistě regionálních nebo lokálních k otázkám celostátní a mezinárodní politiky.

2. Vnímám STAN jako středové, možná středopravicové hnutí. Spíše liberální, jak se ukazuje i na aktuálních debatách. V tom s hnutím dost souzním.

3. Další středové strany. V rámci témat, kterým se ve Sněmovně věnuji, se mi dobře spolupracuje se všemi stranami vládní koalice.

Martin Exner
Martin Exner
poslanec STAN

1. Nevnímám, myslím, že je pořád stejný.

2. STAN je středová liberální proevropská strana se silným ekologickým akcentem a s politikou založenou na hodnotách. Mně to konvenuje.

3. TOP 09 a Piráti.

Jiří Hájek
Jiří Hájek
poslanec STAN

1. Vnímám především pozitivní vývoj od hnutí, které řešilo hlavně starosty a komunální politiku, po hnutí, které je pevnou součástí vlády a podílí se na řízení a budoucnosti naší země. Co se naopak ve STAN nemění, je důraz na morálku a slušnost a to je pro mě důležité.

2. STAN vidím uprostřed vpravo, jako liberální a evropsky orientované hnutí. Já osobně jsem více konzervativní a pravicový.

3. ODS.

Martin Hájek
Martin Hájek
poslanec STAN

1. Nemyslím si, že by se STAN výrazně odklonil od původní ideologie, pořád zůstáváme pravo-středovým hnutím.

2. Viz odpověď na předchozí otázku, mírně možná tendujeme k většímu liberalismu. Osobně jsem s tím v souladu.

3. Ze současného politického spektra je to asi TOP 09 a Piráti, umím si představit spolupráci i s KDU-ČSL.

Věra Kovářová
Věra Kovářová
poslankyně STAN

1. Nemám ráda slovo ideologický. Řekněme raději názorový. S větším hlasem v celostátní politice vidím určitý posun od denního prakticismu k liberálnímu směřování.

2. STAN je liberální středopravicová formace. Moje osobní postoje s tím plně souzní.

3. V ekonomické rovině TOP 09, samozřejmě jsou zde také společné názorové platformy s Piráty.

Jana Krutáková
Jana Krutáková
poslankyně STAN

1. Ano, vnímám ideologický vývoj.

2. V obou případech liberální pravice.

3. Ten, se kterým bude shoda na základních tezích a principech.

Jan Kuchař
Jan Kuchař
poslanec STAN

1. Víc než kde jinde v politice platí především to, že je nutné hledat a nacházet realistické a prosaditelné kroky než sázet na jakoukoli ideologii. To obvykle dopadá špatně. Samozřejmě i hnutí Starostů coby člen vládní koalice muselo zohlednit vládní pozici a více se věnovat celostátním tématům, nicméně rád konstatuji, že se i nadále pevně drží svých programových kořenů – to znamená, že hájí zájmy obcí a samospráv a je zakotven ne ve velké a abstraktní, ale v malé a každodenní politice, tedy té, která ve finále zásadně ovlivňuje životy všech občanů především.

2. Jednoduchá otázka s jednoduchou odpovědí – STAN je středově liberální politické hnutí, stejně jako byl od samého začátku, od svého vzniku.

3. Nejbližšími partnery pro hnutí Starostů jsou samozřejmě i nadále členové současné koalice, a to i přesto, že spolu v některých otázkách nemusí vždy souhlasit. Nakonec demokracie je diskuse. Podstatné je to, že se velmi dobře shodujeme na těch velkých, zásadních otázkách, ukotvení v západních, svobodných a demokratických strukturách, odmítání kmotrovských, autoritářských a populistických stylů politiky a důrazu na hájení našich vlastních národních zájmů.

Jarmila Levko
Jarmila Levko
poslankyně STAN, členka SLK

1. Nevnímám.

2. STAN i SLK vnímám jako středně-pravicovou stranu, jednoznačně liberální. To odpovídá i mým osobním postojům, jsem liberál a spíše pravičák :)

3. Pro mě TOP 09, ale i další demokratické strany jsou potencionálním partnerem. Jako nepřijatelné partnery vidím SPD a ANO (z množiny současných parlamentních stran).

Petr Liška
Petr Liška
poslanec STAN

1. Nevnímám.

2. Středová a liberální. Sebe vnímám shodně.

3. Zodpovědný.

Ondřej Lochman
Ondřej Lochman
poslanec STAN

1. Jsem ve STAN od roku 2012. Hnutí je stále partou lidí, kteří vyznávají proevropské směřování naší země, spravování věcí co nejblíže lidem – tedy decentralizaci, udržitelnost v rozhodování místo krátkodobých populistických cílů. V oblasti ekonomiky rozpočtovou odpovědnost. A vždy jsme se snažili o moderní správu našich obcí, krajů, státu. V těchto aspektech je hnutí stále stejné. STAN by také většinově liberální z hlediska hodnot v posledních letech je zde mírný posun k ještě větší otevřenosti. Středobodem hnutí ale zůstává moderní a odpovědná správa co nejblíže občana a evropské směřování naší země.

2. STAN považuji středové hnutí. Z hlediska hodnot liberální, z hlediska rozpočtu středové a mírně pravicové. Ovšem se sociální citlivostí, neb každý starosta ví, že když nepomáháte těm sociálně nejslabším, tak pouze vynaložíte veřejné peníze na prevenci i restrikci.

3. Z hlediska rozpočtové odpovědnosti se ukazuje že KDU-ČSL, TOP 09 i Piráti. Z hlediska liberálního pohledu na svět pak Piráti, Zelení, ale také SOCDEM.

Tomáš Müller
Tomáš Müller
poslanec STAN

1. Hnutí STAN je založeno na konkrétních pragmatických řešeních. Není svázáno žádnou ideologií a najdeme v něm zástupce mnoha proudů, které spojuje to, že chtějí zlepšovat kvalitu života v obcích a městech v České republice. Žádný posun v tomto nevidím.

2. Žádná jednotící ideologická linka neexistuje. Členy STAN však spojuje přání posilovat struktury Evropské unie a NATO, budování právního státu, fungující tržní ekonomiky, rozvoj obcí a měst a další body z našeho hodnotového desatera. Já sám jsem ekonomický liberál – chci malý funkční stát, fungující trh a posilovat odpovědnost jedince za své chování.

3. Hnutí STAN má široký koaliční potenciál právě díky svému zaměření na pragmatická a fungující řešení. Vládnout můžeme s každým, kdo nezpochybňuje právní stát, naše členství v EU a NATO a fakt, že Rusko musí být na Ukrajině poraženo.

Michaela Opltová
Michaela Opltová
poslankyně STAN

1. STAN se přirozeně vyvíjí, řekla bych, že jsme nyní liberálnější třeba v lidskoprávních otázkách, nicméně stále jsou pro nás stěžejní práva samospráv a malých obcí.

2. STAN vnímám jako liberální a proevropskou středovou stranu. Osobně mám středo-pravicové postoje, je pro mě opravdu důležitá osobní odpovědnost občanů. Určitě ale nesmíme zapomínat na část obyvatel, kteří si sami nemohou pomoci, a proto mi dává smysl cílená sociální podpora.

3. Dokážu si představit spolupráci s každým subjektem, který ctí právní stát a demokratické hodnoty.

Pavla Pivoňka Vaňková

1. Ne, rozhodně ne. Jsme liberální proevropské politické hnutí, které zastává stabilně svoje názory a myšlenky. Základní hodnotou je svobodný člověk a stát reguluje náš každodenní život jen v nezbytné míře. To ale neznamená, že nejsme zároveň otevřeni novým myšlenkám a přístupům. Základní principy ale jsou neměnné.

2. Jak již jsem uvedla, STAN je liberální hnutí, které zdůrazňuje svobodu, demokracii a právní stát. Naše postoje jsou založeny na podpoře individuální svobody a odpovědnosti, na silném občanském sektoru, a já coby místopředsedkyně výboru pro sociální politiku podporuji státní zásah v oblastech, kde je to nezbytné pro zajištění sociální spravedlnosti a rovných příležitostí.

3. Naším nejpřirozenějším partnerem jsou politické strany stávající čtyřkoalice.

Lucie Potůčková
Lucie Potůčková
poslankyně STAN

1. Ano, stala se ze mě daleko větší feministka než dříve. Při práci ve Sněmovně, ale i ve výborech a na nejrůznějších konferencích se setkávám s předsudky, překážkami pro větší zapojení žen do politického života. Zároveň ale také vidím zejména v zahraničí na mezinárodních misích OBSE spoustu příkladů dobré praxe a inspirace. Jinak je to stejné – v otázce lidských práv jsem stále velký liberál, v otázce rozpočtové odpovědnosti a odpovědnosti za vlastní život jsem naopak spíše pravicově zaměřená.

2. Viz odpověď výše. Sama se cítím v otázkách rozpočtu a úspor jako pravicový politik, naopak jsem velmi pyšná, že v otázkách týkajících se lidských práv a právního státu, např. ratifikace Istanbulské úmluvy, manželství pro stejnopohlavní páry, ale také korespondenční volba, střet zájmů, ochrana oznamovatelů, je postoj STAN jednotný a konvenuje i mým osobním postojům.

3. Podle hlasování ve sněmovně je to TOP 09. Samozřejmě také Piráti, ale zde mi přijdou některé postoje až levicové. KDU-ČSL a ODS mají rovněž své liberálnější křídlo, to je ovšem v menšině.

Petra Quittová
Petra Quittová
poslankyně STAN

1. Ne.

2. Pravý střed, liberální.

3. Ze stávajících stran pětikoalice pravděpodobně TOP 09.

Michael Rataj
Michael Rataj
poslanec STAN

1. Do hnutí STAN jsem vstoupil v roce 2010, takže mohu srovnávat na delším horizontu. Spíše než ideologický posun vnímám vývoj hnutí z politického subjektu koncentrovaného na komunální, resp. krajskou politiku bez ideologického zabarvení v parlamentní politický subjekt s celostátním záběrem, kde již nutně musí docházet v celé řadě politických témat k jasné (ideologické) profilaci, což s sebou samozřejmě přináší určité proměny hnutí a vnitřní katarzi. Ale to je vývoj, kterému se nelze vyhnout, byť možná někteří spolustraníci mohou nebo chtějí hnutí STAN považovat za catch-all party.

2. Mám za to, že jsme liberálním středovým uskupením, protože rovnováha v životě je důležitá. Tu se vychýlíme doprava, tu doleva, jak si to politické řešení žádá, ale kotva zůstává ve středu. Osobně mám spíše pravicovější postoje, ale zachovávám si sociální cítění.

3. Domnívám se, že máme obstojný koaliční potenciál. Až na výjimky si dokážu představit spolupráci s celou řadou politických stran a hnutí. Měl jsem možnost osobně poznat mnoho politiků, nejen v Poslanecké sněmovně a v Senátu, ale i mimo ně, a pokud tito jsou ve své politické práci schopni upozadit stranickou ideologickou linku, pragmaticky hledají to nejlepší řešení a dokážou dojít ke konsenzu, pak je spolupráce vždy možná. Osobně mám za nejpřirozenější partnery Piráty a koalici Spolu, zejména lidovce, dokážu si představit i spolupráci s racionálně orientovanou (a slušnou) částí poslaneckého klubu hnutí ANO.

Barbora Urbanová
Barbora Urbanová
poslankyně STAN

1. Myslím, že jsme se neposunuli ideologicky, spíše jsme si ty věci vyjasnili. Udělali jsme v této oblasti hodně práce skrz mnoho konferencí, jednání odborných komisí, celkově prostě hodně mravenčí práce tak, aby nás už nikdo nemohl považovat za pytel blech. To samozřejmě znamenalo, že ti, kteří zjistili, že nejsou tam, kde si mysleli, že jsou, nezůstali v našich řadách. Považuji to za přirozenou součást růstu a jakési profesionalizace strany.

2. Středová strana (spíše vpravo), liberální. Moje osobní postoje jsou centristické a liberální.

3. Řekla bych, že vlevo Piráti a vpravo TOP 09.

Viktor Vojtko
Viktor Vojtko
poslanec STAN

1. Vnímám hlavně jasnější ukotvení směrem k liberální pozici mírně napravo a zaměření na regiony. Určitě tomu napomohla naše ideová konference loni.

2. Pravý střed, liberální. Moje osobní zakotvení tomuto zcela odpovídá.

3. Za mne je to ideově na celostátní úrovni TOP 09, ale dost to záleží na tom, v jakém patře politiky se pohybujeme. Na krajské a municipální úrovni to velmi často budou místní strany a sdružení. Například Starostové pro Liberecký kraj jsou toho důkazem. V Českých Budějovicích, odkud jsem, jsou to například Občané pro Budějovice.

Michael Canov
Michael Canov
senátor SLK

1. Členem STAN jsem nikdy nebyl, nejsem a nikdy nebudu. Jsem členem SLK (Starostové pro Liberecký kraj). Proto budou mé následující vyjádření ohledně STAN jen pohledem zvenčí. Po nástupu Víta Rakušana do čela STAN se tento subjekt (respektive jeho vedení) bohužel velmi posunul doleva (původně pravostředový subjekt) a do liberálna (původně konzervativně-liberální subjekt).

2. Současný STAN – levicový a liberální. Mé osobní postoje jsou pravicové a konzervativní.

3. Měla by to být ODS, příp. KDU-ČSL, v současnosti to jsou bohužel Piráti.

Jiří Vosecký
Jiří Vosecký
senátor SLK

Nemohu a ani mi nepřísluší definovat postoje STAN, nejsem členem. Do Senátu jsem kandidoval pouze za regionální uskupení SLK.

Miroslav Plevný
Miroslav Plevný
senátor za STAN

1. Nejsem členem, nicméně s hnutím sympatizuji. Částečný ideologický posun vnímám zejména v tom, že se z hnutí stává spíše politická strana.

2. Středo-pravá spíše liberální. Osobně jsem možní trochu více konzervativní.

3. Strany současné koalice, pokud výrazně nevybočí ze svého v současnosti prezentovaného programu.

Jiří Drahoš
Jiří Drahoš
senátor za STAN

1. Jako nestraník zvolený za STAN nejsem členem žádného orgánu STAN, proto se k otázkám týkajícím se hnutí STAN mohu vyjádřit jen z pozice vnějšího pozorovatele. Za mého působení v politice je STAN podle mého názoru stále stejným středopravým subjektem, který klade důraz na moderní liberální společnost, ale zároveň nezapomíná na potřeby lokální politiky.

2. Viz výše. Moje postoje se do velké míry shodují s pozicí hnutí STAN.

3. V otázkách moderní a liberální společnosti, kde jsou důležitá práva každého občana, jsou to určitě Piráti, v ekonomických otázkách zase vidím poměrně velkou shodu s TOP 09.

Pavel Kárník
Pavel Kárník
senátor za STAN

1. Jsem nezávislý senátor, zvolený s podporou STAN. Větší ideologický posun nevnímám. Naopak mě těší, že v senátorském klubu STAN máme svobodné hlasování a rozhodujeme se opravdu podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.

2. Osobně nemám rád dělení na pravici a levici, které tu máme od Velké francouzské revoluce. U STAN je ukotvení složitější, neboť starostové obcí nemají jistě jednotný pohled na politiku. Musím-li odpovědět, pak STAN vnímám jako liberální středové uskupení s příklonem doprava. Já osobně mám více pravicové a někdy konzervativnější názory.

3. Dovolím si je seřadit: 1) TOP 09 2) Piráti 3) KDU-ČSL 4) ODS.

Petra Pecková
Petra Pecková
hejtmanka Středočeského kraje

1. Já jsem členkou STAN pouhý rok. Předtím jsem byla nestranička a registrovaný příznivec STAN. Takže odpověď je nasnadě. Za rok se rozhodně ideologický posun neodehrál. Nicméně ani za ta léta, kdy jsem přímo členkou STAN nebyla, nedocházelo k něčemu, co bych nazvala ideologickým posunem. STAN vždy byl stranou, jejíž DNA bylo pracovat na zlepšení fungování státu. Na tom, aby se věci posouvaly ke standardům 21. století. Aby politika byla transparentní a slušná. Jednoznačně je to strana proevropská a prozápadní. Jedním z důkazů je, jak jsme se vypořádali s kauzou Petra Hlubučka. Nedávno jsme schválili interní směrnici o whistleblowingu, kterou jsem prosadila. Je to opatření, které má podobným případům selhání jednotlivce předcházet. Kdokoliv může nahlásit podezření na nekalé jednání se zaručenou ochranou. Jsme jediná strana, která něco takového má.

2. Vnímám STAN jako středovou liberální stranu. Chceme spravedlivé jednoduché daně, zároveň dostatečně robustní sociální stát, aby pro každého byla nastavena patřičná záchranná síť v tíživých životních situacích, stejně tak podporujeme liberální myšlenky, jako je manželství pro všechny. A osobní postoj? Pokud by se nastavení strany neslučovalo s mým osobním postojem, nebyla bych v ní.

3. Takový, který vyznává demokratické hodnoty a neveze se na vlně populismu či strachu, což některé strany i zastoupené v Parlamentu, rozhodně dělají. Se všemi ostatními jsme schopni najít společnou řeč. Kde je vůle ke kompromisům, tam se dá dělat slušná politika.

Martin Půta
Martin Půta
hejtman Libereckého kraje

Jsme politické hnutí, které je založeno na hájení zájmů samosprávy a také přirozeného zájmu lidí, aby o svých věcech, záležitostech a problémech mohli a rozhodovali co nejblíže místu, ve kterém bydlí. Starostové a nezávislí jsou jediná strana, která není přirozeně centralistická a hájí zájmy venkova a lidí, kteří tam žijí. Naši členové jsou jak liberálové, tak konzervativci v rozumné vzdálenosti od politického středu. Principiálně jsme pro racionální řešení a méně se necháváme ovlivňovat ideologiemi minulého a předminulého století. pokud máme být strana, která hájí zájmy venkova a lidí, kteří v něm žijí.

Matěj Hlavatý
Matěj Hlavatý
člen předsednictva STAN

1. Členem STAN jsem se stal v roce 2016 a samozřejmě určitý posun vnímám. Ale jedná se o posun, který je mému vnímání světa a společnosti blízký. Jak STAN rostl a nyní se stal i vládní stranou, neřešíme pouze regionální témata, ale i celostátní. To s sebou nese i jasné vymezení nejenom k celostátním, ale i mezinárodním otázkám. Zde vidím posun k tomu, že je z nás liberální strana s jasnými postoji k proevropské politice.

2. Vidím nás jako liberální, mírně pravicovou stranu. Což se shoduje i s mými hodnotami, které v politice sám prosazuji.

3. Politickými partnery jsou všechny strany, které uznávají demokratické hodnoty a principy. Politické strany, které chtějí pokračovat v EU a chtějí ji posouvat. Rozhodně to nejsou strany, které si zakládají na nenávisti a populismu.

Politici KDU-ČSL odpovídali na následující otázky:

  1. Změnila se podle vašeho pohledu KDU-ČSL v poslední době? Pokud ano, je to změna, která vám konvenuje, nebo naopak?
  2. Jak byste definoval KDU-ČSL na základním politickém kompasu (pravice, levice, konzervativní, liberální…) a jak své osobní postoje?
  3. Jaký politický subjekt je pro KDU-ČSL nejpřirozenějším partnerem?
Jan Bartošek
Jan Bartošek
1. místopředseda KDU-ČSL

1. KDU-ČSL je stále stejnou stranou, která se drží svých hodnot a tradic. Jsme jedna z nejstarších politických stran na českém politickém spektru a součástí široké rodiny Evropské lidové strany a naše proevropské směřování je nezpochybnitelné.

2. Jsme křesťanskodemokratická strana, která zasahuje do politických dějin dvě století. Jednoznačně vycházíme z křesťanské sociální nauky a hodnot. V centru naší politiky stojí jistoty pro pracující rodiče, úcta k lidskému životu, odmítnutí veškerých forem nespravedlnosti, respekt k právnímu státu a zastupitelské demokracii. Chceme žít ve svobodné společnosti, která umožňuje lidem plně rozvíjet jejich potenciál. Klíčové pilíře vidíme v politice, která podporuje rodiče a rodiny napříč generacemi, vzdělávání, péči o krajinu a životní prostředí, rodinné firmy a drobné a střední podnikatele, kteří jsou tahouny ekonomické prosperity na základě sociálně tržního hospodářství. Chceme ekonomiku přátelskou k rodině namísto rodiny přátelské k ekonomice.

3. Každá demokratická strana, která přemýšlí dále než jen do konce volebního období.

Petr Hladík
Petr Hladík
místopředseda KDU-ČSL, ministr životního prostředí

1. KDU-ČSL je jednou z nejstarších politických stran v českém prostředí a je součástí široké rodiny Evropské lidové strany. Máme nezpochybnitelné proevropské směřování a je pro nás důležitá svoboda, demokracie, důstojnost člověka a ochrana planety pro budoucí generace. To jsou ideje, které jsou dlouhodobě platné a které zastávají jak starší členové strany, tak i Mladí lidovci a nejmladší členové strany.

2. KDU-ČSL je křesťanskodemokratická strana. V centru naší politiky stojí úcta k lidskému životu, respekt k právnímu státu a zastupitelské demokracii. Naše politika vyrůstá od spodu z občanské angažovanosti. Jsme aktivní ve spolcích a je pro nás důležité aktivně se starat o obce, ze kterých pocházíme. Chceme žít ve svobodné společnosti, která umožňuje lidem plně rozvíjet svůj potenciál. Klíčová je pro nás podpora rodičů napříč generacemi, vzdělávání, péče o krajinu a životní prostředí. Podporujeme také rodinné firmy a drobné a střední podnikatele, kteří jsou tahouny ekonomické prosperity na základě sociálně tržního hospodářství. Politika pro nás není o čtyřletém funkčním období, ale o zajištění dobrých podmínek pro život současných i budoucích generací. Proto je pro nás důležité sociálně-tržní hospodářství, udržitelný rozvoj a cirkulární ekonomika.

3. Každá demokratická strana, která přemýšlí dále než jen do konce volebního období.

Tom Philipp
Tom Philipp
místopředseda KDU-ČSL, poslanec

1. Nemyslím si, že by se KDU změnila. Je to hodnotová strana nemající tendenci k populismu což jí v současném politickém spektru odlišuje od mnohých jiných ale nepřináší příliš voličské přízně. Myslíme na budoucí generace a udržitelnost ekonomiky i přírody, jsme jednoznačně proevropští.

2. Středopravicová konzervativní strana. Já osobně patřím spíše k liberálnější části členů KDU, což ale ve společnosti odpovídá stále ještě hodně konzervativnímu myšlení. Mám rád lidi, a proto mám pro jejich potřeby pochopení.

3. Přijatelná je strana postavená na demokratických základech s úctou k lidskému životu a hledající harmonii ve společnosti.

Šárka Jelínková
Šárka Jelínková
místopředsedkyně KDU-ČSL

1. Nemyslím si, že by se KDU-ČSL v poslední době nějak výrazně změnila. Stále je to strana se svojí stoletou historií, se svými hodnotami (především úcta k lidskému životu) a také s jednou z největších členských základen. Velká členská základna v sobě zahrnuje samozřejmě také názorovou pluralitu a to je, dle mého názoru, zdravý a přirozený jev. Tak jak je přirozené, že se společnost vyvíjí a mění.

2. KDU-ČSL v sobě, ve svých genech, má zakódováno, že je stranou, která podporuje solidaritu s těmi, kteří si sami pomoci nemohou, ale také hlásá potřebnost převzetí zodpovědnosti lidí za své životy, za své nejbližší, za své okolí, ve kterém žijí. A naši členové jsou většinou těmi, kteří tuto zodpovědnost berou na svá ramena, jsou aktivní, zodpovědní, ale také solidární a to konvenuje i s mým osobním přesvědčením.

3. Každá strana, kterou můžeme nazvat stranou demokratickou a také stranou zodpovědnou. Strana, které opravdově leží tzv. na srdci svobodná, demokratická a prosperující budoucnost naší země.

Aleš Dufek
Aleš Dufek
předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL

1. Pokud se změnila, určitě méně, než naše společnost, která se mění velmi turbulentně. To je výhoda i nevýhoda tradičních stran. Mně osobně tato „nezměna“ konvenuje.

2. Jsme stranou vycházející z křesťanských hodnot. Jak už jsem uvedl u první otázky, naopak tím, jak se mění společnost, se posunujeme, náš program zůstává hodně podobný. Já osobně se snažím bojovat za zachování svobody slova, myšlení a svědomí, přičemž mám pocit, že čím dál větší části populace tyto hodnoty nepřipadají tak zásadní.

3. Ten, který nejvíce respektuje náš program a hodnoty.

Pavel Bělobrádek
Pavel Bělobrádek
místopředseda poslaneckého klubu KDU-ČSL

1. KDU-ČSL se nezměnila, je neustále stejnou stranou, která se drží svých hodnot a tradic. Jsme jednou z nejstarších politických stran na českém politickém spektru a součástí široké rodiny Evropské lidové strany a naše proevropské směřování je nezpochybnitelné.

2. Jsme křesťanskodemokratická strana, která zasahuje do politických dějin dvě století. Jednoznačně vycházíme z křesťanské sociální nauky a hodnot. V centru naší politiky stojí úcta k lidskému životu, odmítnutí veškerých forem nespravedlnosti, respekt k právnímu státu a zastupitelské demokracii. Chceme žít ve svobodné společnosti, která umožňuje lidem plně rozvíjet jejich potenciál. Klíčové pilíře vidíme v politice, která podporuje rodiče a rodiny napříč generacemi, vzdělávání, péči o krajinu a životní prostředí, rodinné firmy a drobné a střední podnikatele, kteří jsou tahouny ekonomické prosperity na základě sociálně tržního hospodářství. Chceme ekonomiku přátelskou k rodině namísto rodiny přátelské k ekonomice.

3. Každá demokratická strana, která přemýšlí dále než jen do konce volebního období.

Jiří Navrátil
Jiří Navrátil
místopředseda poslaneckého klubu KDU-ČSL
Šimon Heller
Šimon Heller
poslanec KDU-ČSL

1. KDU-ČSL se nezměnila, je neustále stejnou stranou, která se drží svých hodnot a tradic. Jsme jednou z nejstarších politických stran na českém politickém spektru a součástí široké rodiny Evropské lidové strany a naše proevropské směřování je nezpochybnitelné.

2. KDU-ČSL je křesťanská a demokratická strana se sociálním cítěním akcentující svobodu a odpovědnost jedince. Na politickém kompasu bych jí zařadil mírně doprava od středu.

3. Každý demokratický politický subjekt.

David Šimek
David Šimek
poslanec KDU-ČSL

1. KDU-ČSL se nezměnila, je neustále stejnou stranou, která se drží svých hodnot a tradic. Je jednou z nejstarších politických stran na českém politickém spektru součástí široké rodiny Evropské lidové strany a proevropské směřování strany je nezpochybnitelné.

2. KDU-ČSL je křesťanskodemokratická strana, která zasahuje do politických dějin dvě století. Jednoznačně vychází z křesťanské sociální nauky a hodnot. V centru její politiky stojí jistoty pro pracující rodiče, úcta k lidskému životu, odmítnutí veškerých forem nespravedlnosti, respekt k právnímu státu a zastupitelské demokracii. Chce svobodnou společnosti, která umožňuje lidem plně rozvíjet jejich potenciál. Klíčové pilíře vidí v politice, která podporuje rodiče a rodiny napříč generacemi, vzdělávání, péči o krajinu a životní prostředí, rodinné firmy a drobné a střední podnikatele, kteří jsou tahouny ekonomické prosperity, na základě sociálně tržního hospodářství. Chce ekonomiku přátelskou k rodině namísto rodiny přátelské k ekonomice.

3. Každá demokratická strana, která přemýšlí dále než jen do konce volebního období.

Antonín Tesařík
Antonín Tesařík
poslanec KDU-ČSL

1. Jsem již 33 let členem KDU-ČSL a jsem především rád, že jako první strana v politickém spektru tehdejší volbou Pavla Bělobrádka do funkce předsedy nastartovala proces generační obměny. Je dobře, že mladí lidé z Mladých křesťanských demokratů a později Mladých lidovců získali politické zkušenosti, a jako představitelé mladá generace mohou nést odpovědnost a spolurozhodovat o své budoucnosti. Klíčové pro mne je, že KDU-ČSL je stále stejnou stranou, která jako zároveň nejstarší strana pevně stojí na hodnotách postavených na křesťanských základech, má jasně nastavený kompas v turbulencích doby, je nezpochybnitelně proevropská, hájící sociálně tržní ekonomiku, a je součástí velké rodiny Evropské lidové strany.

2. KDU-ČSL je etablovanou politickou stranou již druhé století v oblasti politického středu, jednoznačně vycházející z křesťanské sociální nauky a hodnot. Její vysoký koaliční potenciál vždy předurčovala její jasná čitelnost a srozumitelnost, kdy v centru její politiky stojí úcta k lidskému životu, odmítání veškerých forem nespravedlnosti, respekt k právnímu státu a zastupitelské demokracii. Jasným středobodem její politiky je podpora rodičů a rodin napříč generacemi, vzdělávání, péče o krajinu a životní prostředí, rodinné firmy a drobné a střední podnikatele, důraz na sociálně tržní hospodaření.

3. Každá nekomunistická politická strana, která je proevropská, stojí na principech svobody a demokracie a pracuje pro budoucnost našich občanů s vizí a programem, který není jen na jedno politické funkční období.

Miroslav Zborovský
Miroslav Zborovský
poslanec KDU-ČSL

1. KDU-ČSL se nezměnila, je neustále stejnou stranou, která se drží svých hodnot a tradic. Jsme jednou z nejstarších politických stran na českém politickém spektru a součástí široké rodiny Evropské lidové strany a naše proevropské směřování je nezpochybnitelné.

2. Jsme křesťanskodemokratická strana, která zasahuje do politických dějin dvě století. Jednoznačně vycházíme z křesťanské sociální nauky a hodnot. V centru naší politiky stojí jistoty pro pracující rodiče, úcta k lidskému životu, odmítnutí veškerých forem nespravedlnosti, respekt k právnímu státu a zastupitelské demokracii. Chceme žít ve svobodné společnosti, která umožňuje lidem plně rozvíjet jejich potenciál. Klíčové pilíře vidíme v politice, která podporuje rodiče a rodiny napříč generacemi, vzdělávání, péči o krajinu a životní prostředí, rodinné firmy a drobné a střední podnikatele, kteří jsou tahouny ekonomické prosperity na základě sociálně tržního hospodářství. Chceme ekonomiku přátelskou k rodině namísto rodiny přátelské k ekonomice.

3. Každá demokratická strana, která přemýšlí dále než jen do konce volebního období.

Jitka Seitlová
Jitka Seitlová
místopředsedkyně Senátu, senátorka KDU-ČSL

1. Nejsem historickým členem KDU, takže nemohu posoudit situaci z dlouhodobého pohledu. Domnívám se, že KDU se ve vnitřních vztazích mezi členy a jejich příznivci velmi aktivovala. Zdaleka již není stranou pouze církevní, tak jak je vnímána části veřejnosti, ale naopak se snaží být stranou lidovou, a to vítám.

2. Podle mého názoru je strana lidová uprostřed politického spektra, a tedy je stranou středovou s převahou konzervativních postojů. S tímto směrem se ztotožňuji. V rámci naší politické strany zastávám více liberální křídlo.

3. Politické strany se stejnými hodnotami a prioritami - pluralitní demokracie, politické a občanské svobody a spolupráce v rámci EU. Z tohoto pohledu se jeví jako nejbližší současná úzká spolupráce v rámci koalice SPOLU.

Josef Klement
Josef Klement
předseda senátorského klubu KDU-ČSL

1. KDU-ČSL stojí v současné době před Ideovou a programovou konferencí, která je založena na širokém dotazníkovém šetření v členské základně. Jsou diskutovány základní křesťanské hodnoty v kontextu s aktuální dobou. KDU-ČSL se snaží být moderní stranou, která dokáže oslovit širokou veřejnost.

2. KDU-ČSL je podle mého názoru středovou stranou.

3. Aktuální spolupráce s TOP 09 a ODS se jeví jako názorově blízká.

Josef Bazala
Josef Bazala
místopředseda senátorského klubu KDU-ČSL

1. Myslím, že KDU-ČSL je stále stejná a v České republice je její pozice velmi obtížná. Na levém spektru jsou sociální strany, ve středu a na pravici liberálové, kteří jsou doplněni populisty. Vždy jsme měli zázemí ve věřících spoluobčanech, kterých bohužel ubývá a nenašli jsem recept, jak oslovit zodpovědné, pracovité a poctivé voliče. Vždy jim na nás něco vadí nebo si myslí, že jsme jen pro věřící. Náš program je přitom zodpovědný ke státu i jeho obyvatelům, jen o tom neumíme přesvědčit voliče.

2. Středopravicová konzervativní strana – dokázat se pokud možno postarat sám o sebe, o svoji rodinu a pomáhat slabším a nemocným.

3. ODS a TOP 09.

Patrik Kunčar
Patrik Kunčar
senátor KDU-ČSL

1. Tyto otázky jsou zatím věcí vnitrostranické diskuze v rámci KDU-ČSL o dalším směřování a potencionálních koaličních partnerech. Dokud není rozhodnuto, nebudu svoje názory prezentovat předčasně veřejně.

2. Za mě osobně pravicový konzervativec.

Bohuslav Procházka
Bohuslav Procházka
senátor KDU-ČSL

1. Jsem v tzv. velké politice teprve krátce ale cítím, že tradičně konzervativní postoje se začínají obohacovat i některými liberálnějšími pohledy.

2. KDU ČSL je dle mého pravostředová strana s velkým důrazem na svobodu, spravedlnost, podporu tržní ekonomiky, ochranu lidských práv, podporu tržní ekonomiky, s prorodinným zaměřením a tvoru pevné sociální sítě pro ochranu těch, kteří to skutečně potřebují. V neposlední řadě jsou velmi důležité křesťanské hodnoty.

3. Myslím, že nejbližší jsou postoje TOP 09 a stejně i ODS.

Eva Rajchmanová
Eva Rajchmanová
senátorka KDU-ČSL

1. Ano, vidíme to i na volebních preferencích. V září nás čeká programová a ideová konference, bude prostor si názory vyjasnit a utříbit.

2. KDU-ČSL – středopravá strana, spíše konzervativní. Můj postoj – konzervativní.

3. ODS.

Ivana Váňová
Ivana Váňová
senátorka KDU-ČSL

1. KDU-ČSL je podle mého názoru moderní strana, která dělá v současné době veřejností vnímané nepopulární kroky, které jsou však vedeny s ohledem pro lepší budoucnost našich dětí. Nám skutečně není jedno, jestli za pár let bude na důchody, na lékařkou péči, na důstojný život v domovech pro seniory, na školství, jestli budeme žít ve zdravém životním prostředí, zda budeme mít na výběr kvalitní potraviny, atd. Chovat se zodpovědně by měla veřejnost vnímat jako samozřejmost, která je i mně vlastní.

2. KDU-ČSL je středopravicovou stranou. Moje postoje jsou konzervativní.

3. Na současném politickém spektru je to strana ODS.

Jaromíra Vítková
Jaromíra Vítková
senátorka KDU-ČSL

1. Nevím úplně přesně, co máte na mysli poslední dobou. Je jasné, že i má strana se mění, jako se mění celá společnost. A zároveň v něčem zůstává stejná, tedy stále je tím naším hlavním tématem rodina, ochrana a pomoc slabých, pomoc těm, kteří to potřebují, řešení problémů konkrétních lidí. To jsou ostatně důvody, proč jsem v naší straně už přes 30 let. V letošním roce v celé naší straně probíhá plánovaná ideová debata, kdy diskutujeme, jakým důležitým tématům se chceme věnovat i do budoucna, tak, abychom byli naší zemi užiteční. Protože ty výzvy a potřeby se se společností mění, čímž se nevyhnutelně mění i naše strana, ale pořád je základem všeho blízkost lidem a pomoc jim.

2. KDU-ČSL je určitě středovou stranou konzervativního charakteru, a to přesně odpovídá i mým dlouhodobým postojům. Nevrháme se do dobrodružství bez důkladného rozmyslu, nesnažíme se za každou cestu hledat nové cesty jen proto, že je to lákavé a že to vypadá dobře. Snažíme se dělat zodpovědnou politiku – zodpovědnou vůči dědictví našich předků i našim potomkům.

3. Určitě to jsou politické strany současné vládní koalice, zejména v rámci koalice SPOLU.

Tomáš Zdechovský
Tomáš Zdechovský
europoslanec KDU-ČSL

1. V posledních dvou letech se KDU-ČSL snaží oslovit více liberálního voliče. Já osobně zůstávám příznivec konzervativní středopravicové politiky.

2. KDU-ČSL je středopravicová strana křesťansko-sociální a konzervativní. Já osobně zůstávám příznivec konzervativní středopravicové politiky.

3. Nejpřirozenějšími partnery jsou TOP 09 a ODS.

Michaela Šojdrová
Michaela Šojdrová
europoslankyně KDU-ČSL

1. Jako vše se i KDU-ČSL vyvíjí v návaznosti na generační obměnu. Jsem ráda, že nastupující mladá generace přichází s opravdu širokým spektrem vzdělání, zájmů a velkou motivací pro práci v politice, od komunální, až po evropskou úroveň. Nastupující generace v KDU-ČSL má tah na branku, evropský rozhled a přitom stále sleduje křesťansko-demokratické hodnoty. Za velmi pozitivní považuji naše zaměření na ochranu životního prostředí, ve spojení s udržitelným zemědělstvím. Mám na mysli ochranu vody, půdy, a přitom dostatek zdravých a finančně dostupných potravin. To je existenční téma a KDU-ČSL má za tuto politiku velkou odpovědnost. Je to pro nás příležitost i riziko; prostě nesmíme zklamat.

2. KDU-ČSL sama sebe dlouhodobě definuje jako středopravicovou konzervativní stranu se silným sociálním cítěním a já bych dodala i s cítěním ekologickým. V politických otázkách dáváme důraz na ochranu lidské důstojnosti, osobní zodpovědnost a svobodu, ale i solidaritu se slabšími, kteří si sami pomoci nemohou. Já se s touto politickou orientací ztotožňuji, nejen to, tento program ve svých funkcích také naplňuji, ale i spoluutvářím. Za sebe bych zdůraznila ochranu života, života člověka i přírody (zvířat i rostlin), ochranu lidských práv a svobod. Když mluvíme o svobodě, pak vždy upozorňuji na spojení s odpovědností. Myslím, že je to velmi aktuální, například když hovoříme o svobodě slova a boji proti šíření dezinformací.

3. Aktuálně je to TOP 09, což se ukazuje i na evropské úrovni. Obě strany jsou součástí skupiny Evropské lidové strany v Evropském parlamentu (ELS), naše spolupráce funguje velmi dobře. Programově jsme si blízcí i s ODS a svým zaměřením na komunální politiku i se Starosty.

Jan Grolich
Jan Grolich
hejtman Jihomoravského kraje z KDU-ČSL

1. V poslední době přibyl velký důraz na životní prostředí, věci typu milostivé léto, odvaha dělat věci, které jsou potřeba, například důchodovou reformu… Jestli se mají nějak projevovat hodnoty, na kterých stojíme, tak právě takhle.

2. Já vidím křesťansko-demokratickou politiku někde uprostřed. A myslím, že tam jsme.

3. Celostátně určitě partneři ze SPOLU. U nás na jižní Moravě to vnímám podobně. Na městech a obcích to záleží dost na osobnostech, takže se to může obec od obce trochu lišit.

Pavel Hořava
Pavel Hořava
generální sekretář KDU-ČSL

1. Já věřím, že se nezměnila hodnotová podstata KDU-ČSL. Z mého pohledu jsme jedinou hodnotovou stranou na naší politické scéně a to nám dává naprostou výjimečnost. Otázkou však zůstává forma, jak tyto hodnoty předávat společnosti, aby o ně měla zájem. A tady se nám zatím nejlépe nedaří. Neboli jednoduše řečeno, konzervativní hodnotový základ musí zůstat, ale je potřeba najít modernější formu sdělení.

2. KDU-ČSL je středopravá, konzervativní politická strana, i když její voliči jsou také z části ze středolevého spektra. Je to tím, že KDU-ČSL klade ve své politice velký důraz na její sociální aspekt. Já osobně svým založením patřím do pravé části, pro mě je zásadní odpovědnost jednotlivce za sebe a svoji rodinu a řešení problémů v rámci rodiny. Stát tu není od toho aby suploval rodinu. Stát má pomoci především těm kteří si z objektivních důvodů nemohou pomoci samy.

3. Tím, že je KDU-ČSL středovou stranou, má vcelku velký koaliční potenciál a je schopna spolupracovat s demokratickými stranami na pravé i levé části politického spektra. Zcela nepřijatelná je ale spolupráce s extrémistickými stranami jako je např. KSČM či SPD.

František Talíř
František Talíř
náměstek Jihočeského hejtmana

1. Myslím si, že KDU-ČSL se v poslední době dramaticky nezměnila. Výraznější proměna podle mého názoru teprve přijde a nemělo by jít jen o úpravu názvu nebo loga. Vnější obal je samozřejmě důležitý, zásadní je ale to, co je uvnitř. Osobně si moderní křesťansko-demokratickou stranu představuji jako klidnou, konzervativní, konstruktivní a proevropskou sílu, která je čitelná ve svých hodnotách a odmítá laciný populismus.

2. Jsme stranou středovou, mně osobně je blízká zejména středo-pravicová politika. Jeden příklad za všechny. Každý, kdo může pracovat, by měl chodit do práce. Bez práce nejsou koláče, jak říkali naši předkové. Zároveň bych ale o to více podpořil lidi s opravdu závažným handicapem a ty, kteří o ně s velkým nasazením pečují.

3. Jednoznačně TOP 09. Pokud se jako lidovci oslovujeme „bratři a sestry“, tak členové TOP 09 jsou pro nás „bratranci a sestřenice“. To říkám samozřejmě s nadsázkou, ale jsem přesvědčený, že tato strana je nám hodnotově nejbližší. Zejména pak její proevropská a konzervativní část. Pro moji generaci, která nezažila odchod pana Kalouska z KDU-ČSL, je vzájemná spolupráce samozřejmě jednodušší.

Ivo Slavotínek
Ivo Slavotínek
náměstek hejtmana Olomouckého kraje

1. Mírná politická (hodnotová, programová) evoluce probíhá, ale nejde o žádnou dramatickou změnu. Revoluce programu a hodnot nepatří k naší tradici, tím spíš, že reprezentujeme hodnoty nadčasové, prověřené staletími. KDU-ČSL se podle mého názoru trochu mění v personální oblasti. Výrazně se omladila a tak, jak jsme byli před 20 lety stranou starších politiků, nyní jsme převážně stranou mladých politiků, či představitelů v mladším produktivním věku. Nehovořím o členské základně, ale o zvolených zástupcích ve veřejných funkcích. Já myslím, že by nám nyní naopak pomohlo získat do viditelných funkcí lidi 50+, 60+. Aby doplnili komplexní pohled na složité otázky a témata současnosti očima zralých lidí na konci produktivního věku, případně mladopenzistů- lidí s životními zkušenostmi. Na mixu životní energie mladších a životních zkušeností starších by KDU-ČSL měla stavět.

2. KDU-ČSL má být středovou, případně středopravicovou stranou se silným sociálním programem- s programem adresné sociální solidarity, reprezentující nesocialistické konzervativní pohledy na život a svět. Ale nemůže to být bigotní, nesnášenlivá parta morousů, kteří chtějí moralizovat a říkat, co mají lidé dělat v soukromí. Máme být luxovskou klidnou silou, máme umět šlápnout na brzdu, když se kára řítí z kopce, protože auto potřebuje k bezpečnému provozu nejen plynový, ale i brzdový pedál. Nejsme progresivisté, ani modernisté. Myslím, že v příštích letech, v příštích desítkách let, bude naše země i svět zoufale potřebovat rozvážnou klidnou sílu, která dokáže bít na poplach, když se objeví hrozba neřízeného vývoje, která dokáže zatáhnout za záchrannou brzdu. Lidem, kteří měli štěstí, že mají schopnosti a zdraví, bychom měli vytvářet podmínky pro jejich profesní, životní úspěch s minimem zásahů státu, v prostředí rovných šancí. A lidem, kteří takové štěstí neměli a mají nějaký hendikep, nemohou si pomoci sami, máme přiměřeně pomáhat, podporovat je a doprovázet. V jejich přirozeném prostředí. Tak vidím roli KDU-ČSL a to jsou i moje osobní postoje.

3. Nejdříve naopak řeknu s kým určitě ne: považuji za správné a nezbytné, že si výslovně zakazujeme spolupráci s extremisty - komunisty a nacionalisty. Naopak, pokud by se TOP09 vrátila ke konzervativním základům, na kterých vznikla, byla by pro mě osobně úplně nejbližším, strategickým, dlouhodobým partnerem. Ve druhém sledu bych řekl- obě strany koalice Spolu, tedy i ODS. Z ostatních stran dokážeme velmi dobře spolupracovat se všemi subjekty, které vedou normální, komunikativní lidé.

Oľga Haláková
Oľga Haláková
radní Karlovarského kraje

1. KDU-ČSL prochází přirozeně vývojem vstupem nových reprezentantů ve funkcích ve všech organizačních stupních strany. Je logické, že se názorově liší, ale přesto nevnímám popření základních postojů, charakteristických pro tuto stranu. Jinak jsem přesvědčena, že je správné posouvat se názorově, vzhledem k přirozenému vývoji společnosti a změnám v ní.

2. KDU-ČSL – strana konzervativní a můj osobní postoj – přikláním se k liberalizmu

3. Možná poněkud překvapující, považuji za něj ODS. Vycházím z komunikace regionální, ale také z postojů současného vedení této strany.

Politici SPD odpovídali na následující otázky:

  1. Jak byste definoval/a SPD na základním politickém kompasu (pravice, levice, konzervativní, liberální…) a jak své osobní postoje?
  2. Jaký politický subjekt je pro SPD nejpřirozenějším partnerem?
Radim Fiala
Radim Fiala
místopředseda SPD, předseda poslaneckého klubu

1. Národní konzervativismus je pro nás reálná cesta, je to ideologie naproti liberalismu a dalších ideologií, které nás tlačí, bych řekl, až příliš doleva. Jejím programem jsou věci, které neuznáváme, jako je Green Deal, elektromobilita, LGBT, 72 pohlaví, klimatismy, genderismy a další věci a my se chceme teď věnovat právě národním konzervativismu a vysvětlím proč. Protože například ta Evropská unie, ve které žijeme, nás nutí svým právem, které je nadřízené České republice, financovat ideologií právě toho Green Dealu a toho, o čem jsem teď mluvil, klimatismy, genderismy a různé další věci. Jsem a odjakživa jsem byl pravičák. Myslím si, že ale dnes řešíme závažnější věci než pravolevé vidění politiky. Dnes je to globalismus vs. vlastenectví, dnes je to na jedné straně suverénní stát, na druhé straně ekonomický neokolonialismus Evropské unie.

2. Podepsali jsme memorandum s hnutím Trikolora, půjdeme spolu do všech voleb v roce 2024. I přes všechny vztahové problémy říkám, že nejbližším koaličním partnerem je pro nás hnutí ANO.

Radek Rozvoral
Radek Rozvoral
člen předsednictva SPD, místopředseda poslaneckého klubu

1. Konzervativní oboje.

2. Trikolora.

Radovan Vích
Radovan Vích
člen předsednictva SPD, poslanec

1. Hnutí SPD je konzervativní vlastenecké hnutí s jasným programem podpory pracujících občanů, rodin, důchodců, firem a živnostníků.

2. Každý, s kým se shodneme na maximální podpoře a prosazování našeho programu.

Ivan David
Ivan David
člen předsednictva SPD, europoslanec

1. SPD je vlastenecká, spíše konzervativní strana, dimenze pravice-levice za posledních zejména 20 let ztratila smysl, se stala až na výjimky extrémistickou, levice má perverzní program, vzdala se původních cílů. Jde mi o přežití a přijatelnou budoucnost pro komunitu občanů České republiky.

2. Trikolora.

Zdeněk Kettner
Zdeněk Kettner
poslanec SPD

1. Tradiční rozdělení je v současnosti už zastaralé. Pokud ho ovšem použijeme, tak konzervativní.

2. Nejpřirozenějším partnerem je Trikolora, se kterou jsme už navázali úzkou spolupráci.

Jiří Kobza
Jiří Kobza
poslanec SPD

1. SPD definuji jako konzervativní stranu.

2. Trikolora.

Radek Koten
Radek Koten
poslanec SPD

1. SPD je konzervativní středová strana se zaměřením na budování efektivního národního státu, podporu rodiny, bezpečnosti ČR s důrazem na zachování suverenity a budování přímé demokracie.

2. Přirozeným partnerem v ČR je politické hnutí, které zastává podobné hodnoty. V zahraničí je to například maďarský Fidesz.

Vladimíra Lesenská
Vladimíra Lesenská
poslankyně SPD

1. SPD bych definovala jako konzervativní hnutí a moje osobní postoje stejně.

2. Trikolora.

Marie Pošarová
Marie Pošarová
poslankyně SPD

1. Konzervativní.

2. Co se týče parlamentního zastoupení, tak k hnutí ANO.

Karel Sládeček
Karel Sládeček
poslanec SPD

1. SPD vnímám jako konzervativní hnutí a mé osobní postoje jsou identické.

2. Např. Trikolora.

Lucie Šafránková
Lucie Šafránková
poslankyně SPD

1. Přímá demokracie není ani levicová, ani pravicová. Jsme konzervativní vlasteneckou stranou pro všechny občany.

2. Trikolora, se kterou máme uzavřeno i memorandum o spolupráci.

Vladimír Zlínský

1. Konzervativní, mix pravicových i levicových postojů, moje pozice konzervativní, spíše vpravo, ale neodmítám racionální změny a řešení.

2. Trikolora.

Eva Chromcová
Eva Chromcová
zastupitelka Karlových Varů z SPD

1. V současné době ji vnímám jako pravicovou, blížíci se ke středu. Stojí a hájí tradiční hodnoty.

2. Trikolora.

Pavel Motešický
zastupitel Karlovarského kraje z SPD

1. Nedokážu přesně definovat SPD na základě politického kompasu. Osobně se přikláním k liberálnímu konzervatismu.

2. Nejbližší je pro SPD Trikolora.

Pavel Staněk
zastupitel Moravskoslezského kraje z SPD

1. SPD je pravicová sociálně konzervativní strana, hájící vlastenectví a standartní demokratické hodnoty. A můj osobní postoj, konzervativní vlastenec.

2. Myslím si, že v současné době je to Trikolora.

Libor Bláha
zastupitel Jihomoravského kraje z SPD

1. Na základním politickém kompasu je hnutí SPD konzervativní a středové. Mé osobní postoje jsou stejné, vnímám náš přesah doleva například v otázkách sociálních nebo práv zaměstnanců i doprava třeba v otázkách efektivního státu bez přebujelého aparátu.

2. Nejpřirozenější spojenec je pro naše hnutí Trikolora, se kterou máme již uzavřené memorandum o spolupráci.

Ivan Fencl
zastupitel Jihomoravského kraje z SPD

1. Myslím, pane redaktore, že Váš politický kompas je už poněkud zastaralý. Už se většina moderních stran nevyjadřuje z pohledu svého ukotvení, zda vychází z pravicových, či levicových tezí. Snad jen KSČM. SPD je z mého pohledu konzervativní strana se zaměřující se rovněž na národní a sociální aspekty.

2. Z pohledu parlamentních stran je téměř pro SPD nemožné najít „přirozeného“ partnera, protože tyto strany vesměs nejsou ideově ukotveny, pracují v rámci jakéhosi „politického marketinku“, volební sliby nejsou jimi naplňovány a jejich představitelé preferují rozvoj svých budoucích politických ambicí v rámci eurounijního prostoru. Snad jen o něco více pragmatičtější je jen politické hnutí ANO Andreje Babiše. Z mimoparlamentních stran se ukazuje, že je určitá spolupráce možná s hnutím Trikolora. Ostatní malé strany a rozdrobená národovecká hnutí mají své vlastní cíle a ambice, kdy možnost vzájemné spolupráce končí většinou na osobních animozitách jednotlivých předsedů.

Pavel Jelínek
zastupitel Olomouckého kraje z SPD

1. SPD je konzervativní hnutí založené na národních hodnotách otevřené k celoevropské spolupráci za vzájemně výhodných podmínek. Program SPD naprosto vystihuje mé politické představy o spolupráci na ekonomické, obranné, bezpečnostní, technologické, společenské a samozřejmě i kulturní úrovni. Osobně jsem přesvědčený, že dělení na levicové a pravicové uskupení ztratilo při současné životní úrovni obyvatelstva na svém významu a více jde o udržení základních hodnot společnosti před neoliberálními pseudohodnotami. Jasně to vystihuje naše podpora rodiny před manželstvím pro všechny.

2. To vychází z úvodní otázky. Bylo by to přirozeně konzervativně a národně orientované politické seskupení. V tomto se téměř shodujeme s Trikolorou a tím to v podstatě končí. Za cenu velkých ústupků by se našly určité společné body s ANO, ale zde se naprosto rozcházíme v pohledu na EU a její fungování. Paradoxně by se daly vysledovat společné body s předlisabonskou ODS.

Milan Urban
zastupitel Prahy z SPD

1. Dělení na levici a pravici a na konzervativní a liberální již v reálu neexistuje. Je pouze živeno médii a politology pro matení veřejnosti. V reálu máme strany globalistické, progresivistické a národní. Programy stran jsou směsicí klasického dělení. SPD lze definovat jako národní stranu hájící tradiční konzervativní hodnoty. Tedy je pro zachování a podporu rodiny, pracujících občanů a výchovu a vzdělávání dětí. Zároveň však hájíme sociální hodnoty pro zachování vysoké úrovně zdravotnictví a školství, pro důstojné stáří s odpovídající výší důchodu a zároveň státní sociální pomoci pro potřebné – zdravotně postižené, samoživitelky a sociálně slabé pracující rodiny s dětmi. V zahraniční politice a ekonomice hájíme národní zájmy a otevřenou spolupráci se všemi státy a národy na rovnocenné a suverénní bázi. Ve vnitřní politice podporujeme vyšší míru přímé demokracie – referendum, přímou odvolatelnost politiků, přímou volbu prezidenta, primátorů a hejtmanů a zachování přímého, osobního hlasovacího práva.

2. Na české politické scéně jsme jedinou národoveckou parlamentní stranou, evropskými partnery jsou např. německá AfD, rakouská FPÖ, italská Lega, maďarská Fidesz a další.

Josef Nerušil
zastupitel Prahy z SPD

1. Hnutí Svoboda a přímá demokracie bych označil za hnutí zdravého rozumu. Zasazujeme se o co nejširší osobní autonomii obyvatel vůči státnímu aparátu. Chceme, aby si každý mohl v maximální míře o svém způsobu života, o svém majetku a o své rodině rozhodovat sám. Ze strany státu pak předpokládáme především zajištění spravedlnosti, bezpečnosti a kvalitního systému vzdělávání a sociální péče. Zároveň apelujeme na osobní loajalitu jednotlivce vůči své obci a svému národu. Z tohoto pohledu bych proto v základním politickém schématu umístit hnutí SPD na osu národně konzervativního hnutí s převažujícími pravicovými prvky vůči jednotlivci, a levicovými tendencemi v pojetí role státu v oblasti vzdělávání, zdravotnictví a sociálních služeb. V mezinárodním prostředí nám je vlastní realismus a důraz na vzájemně výhodnou (dobrovolnou) spolupráci suverénních národních států. Jedním z našich programových pilířů je pak přímá demokracie, tedy všeobecné referendum, přímá volba starostů a odvolatelnost politiků. Přímou demokracii vnímáme jako žádaný občanský korektiv vůči politické reprezentaci.

2. Na české politické scéně žádný politický subjekt, který bych označil za přirozeného partnera, nevidím. To z toho důvodu, že žádný z českých politických subjektů neklade takový důraz na národní zájmy, národní suverenitu a prvky přímé demokracie, jako hutí SPD. Možná bychom se spíše mohli bavit o tom, kdo přichází či nepřichází v úvahu jako případný koaliční partner hutí SPD. V takovém případě je pro nás směrodatný přístup potenciálního koaličního partnera k otázce udržitelných veřejných rozpočtů, k prosazování suverénní národní politiky a zájem na prosazení prvků přímé demokracie do našeho právního řádu. Přirozené partnery pak hledáme spíše v sousedních zemích, tedy např. německou AfD, rakouské Svobodné FPÖ, italská Lega či francouzské Národní sdružení (Rassemblement national). Se všemi zmíněnými subjekty máme navázanou spolupráci ve frakci Evropského parlamentu Identita a demokracie.

Monika Špalková
zastupitelka Zlína z SPD

1. Politický kompas má mnohem širší spektrum než jen přímku od pravice po levici, proto by bylo nepřesné SPD tímto názvem označovat. Dovolte mi tedy vlastní definici. Hnutí SPD je vlastenecké a demokratické hnutí, které prosazuje národní zájmy, suverenitu a svobodu. Podporuje obyčejné slušné lidi a vše české. Osobně jsem člověk s vlasteneckým cítěním. Cítím, že Česko je můj domov a lidé v něm má rodina.

2. Na parlamentní úrovni bylo oznámeno vedením SPD, že je možná spolupráce s hnutím ANO. Dále pak probíhala a probíhají jednání s Trikolorou.

Tomáš Skrička
zastupitel Brna z SPD

1. SPD je konzervativní, proto například prosazuje mír.

2. AfD, u nás všichni, kteří jsou orientováni na prospěch občanů ČR, ne za koloniální a zrádcovské zájmy.

Jiří Kment
zastupitel Brna z SPD

1. SPD je konzervativní a pronárodní. Vámi uváděné rozdělení je však dnes už neaktuální, chápání jednotlivých pojmů se hodně posunulo. Dnes například jako pravicové označují samy sebe strany volající po větších regulacích a zvyšování daní, tedy po větším přerozdělování. Hájíme vždy zájmy českých občanů. Odmítáme opakovat chyby, které ve světě vedly k proměně bezpečných prosperujících zemí na upadající nebezpečná ghetta. Jak to říkal Albert Einstein? Definice šílenství je dělat stejnou věc znovu a znovu a očekávat jiné výsledky.

2. V současné době Trikolora.

Leoš Prokeš
zastupitel Brna z SPD

1. Pravice nebo levice na české politické scéně je minulostí… Rozdělení aktuálně spíše vidím na liberální demokraty nebo vlastenecké republikány. Hnutí SPD je a byla vždy vlasteneckou stranou pro všechny slušné občany ČR.

2. Z hlediska parlamentních voleb to může být například hnutí ANO. Z pohledu krajské či komunální politiky to může být více politických stran, jako jsou například Moravané, Svobodní nebo Trikolora.

Patricie Šejnohová
zastupitelka Ústí nad Labem z SPD

1. V první řadě nejsem zastáncem žádného ,,nálepkování“, pro mě je SPD jedna z mála stran pro lidi, kterým není lhostejná budoucnost vlastní země ať už po ekonomické stránce, či sociální. Sama jsem otevřená všem možnostem, které zachovají či posunou ať už kulturní. či industriální chod této krásné země, která se nyní nachází na pomezí mezi západem a východem. V minulosti jsme byli bohatí na výrobu vlastních produktů a to je směr, kterým bychom se měli znovu vydat.

2. Nejsme vyhrazeni proti žádnému politickému subjektu, který zastává vlastenecké hodnoty, stejně jako naše hnutí. Například Trikolora.

Svatopluk Holata
zastupitel Liberce z SPD

1. SPD je konzervativní uskupení s programem podpory slušných občanů, vlastenců a společností, podobně jako já.

2. Našim politickým partnerem může být subjekt respektující náš program.

Martin Mareš
zastupitel Karlových Varů z SPD

1. V klasickém pojetí považuji SPD za středovou stranu.

2. Trikolora.

Politici TOP 09 odpovídali na následující otázky:

  1. Za tu dobu, co jste v TOP 09, vnímáte nějaký ideologický posun strany?
  2. Jak byste definoval/a TOP 09 na základním politickém kompasu (pravice, levice, konzervativní, liberální…) a jak své osobní postoje?
  3. Jaký politický subjekt je pro TOP 09 nejpřirozenějším partnerem?
Karel Schwarzenberg
Karel Schwarzenberg
bývalý čestný předseda TOP 09

1. Celkový vývoj TOP 09 posledních let naznačuje jistý posun od konzervativního k liberálnímu směru. Jsme dnes liberálnější, než jsme byli.

2. Jak již je řečeno, dneska jsme hodnotově konzervativní, ale jinak dosti liberální strana. Můj osobní postoj – já se nerad nechám strkat do škatulky, v něčem jsem pravicový, v něčem levicový, v něčem konzervativní, v něčem liberální. Ani sám sebe bych někam nezařadil.

3. Já nevím, co je přirozený partner. V koalici jsou si strany někdy podobné, někdy jsou to strany velmi různého názoru, otázka je, jestli jsou schopné se dohodnout. Vše ostatní není zajímavé a přirozený koaliční partner se asi vždy objeví večer po volbách.

Markéta Pekarová Adamová
Markéta Pekarová Adamová
předsedkyně Poslanecké sněmovny a TOP 09

1. Členkou TOP 09 jsem prakticky od úplného začátku strany, od léta 2009. Za tu dobu se obměnila část členské základny i vedení strany. Je tedy logické, že se spolu s tím v rámci vnitrostranické debaty postupně měnila některá diskutovaná témata i názory. Nejdůležitější je pro mě však to, co zůstalo neměnné. Tedy, že je TOP 09 středopravicovou stranou s důrazem na členství ČR v EU i NATO, která podporuje principy svobodného trhu a zároveň jí záleží na dalších generacích i životním prostředí.

2. TOP 09 je pravicová strana, která vychází z tradic křesťansko-židovské evropské kultury. Osobně patřím k lidem, kteří zastávají liberální myšlenky.

3. Strany koalice SPOLU jsou vzájemně nejpřirozenější partneři. Dokazujeme to dlouhodobě nejen na úrovni parlamentní, ale také na úrovni komunální nebo krajské, kde se nám daří nejen ve volbách, ale především ve společném hledání řešení.

Vlastimil Válek
Vlastimil Válek
vicepremiér, ministr zdravotnictví a 1. místopředseda TOP 09

1. Nevnímám. TOP 09 se z mého pohledu drží svých hodnot. Samozřejmě jsou definovány nové postoje s tím, jak přichází nové výzvy, ale to nic nemění na směřování strany jako takové.

2. Vnímám TOP 09 jako proevropskou pravicovou stranu konzervativců a liberálů.

3. Naši nejpřirozenější partneři se na politickém spektru nachází mezi stranami napravo od středu, kteří vnímají zásadní význam hodnot jako rozpočtová odpovědnost, udržitelné životní prostředí, osobní zodpovědnost každého člena společnosti a zakotvení v liberálně demokratickém prostoru EU a NATO, pro které není alternativa.

Matěj Ondřej Havel
Matěj Ondřej Havel
místopředseda TOP 09 a poslanec

1. Ideologický ne, ale programová rada zařazuje/akcentuje aktuální témata, typicky reakci na změnu klimatu. Kvituji.

2. TOPka je konzervativní pravice, já patřím k jejímu liberálnímu křídlu.

3. Středopravé a pravicové strany: STAN, LES, ODS.

Tomáš Czernin
Tomáš Czernin
místopředseda Senátu a TOP 09

1. Pořád platí to nejdůležitější, tedy že TOP 09 ctí morální hodnoty obsažené v evropských tradicích křesťansko-judaistické kultury. Stejně tak ctí TOP 09 individuální lidskou svobodu. Na těchto zásadních hodnotách se nezměnilo vůbec nic. TOP 09 považuji nad jejich rámec za stranu otevřenou k diskuzi i novým nápadům.

2. Jsme pravicová strana, která zastává liberálně-konzervativní hodnoty. Osobně se považuji za člověka, který zastává i vzhledem ke své rodinné historii spíše hodnoty konzervativní.

3. Nejbližšími partnery jsou strany koalice SPOLU. Uvedu konkrétní příklad ze senátního klubu, který tvoří TOP 09 spolu s ODS. Navzdory tomu, že na této půdě probíhá intenzivní a přímočará diskuze, dokážeme obvykle dospět ke společnému řešení.

Helena Langšádlová
Helena Langšádlová
ministryně vědy, výzkumu a inovací a poslankyně TOP 09

1. V TOP 09 jsem od samého počátku a za tu dobu lze sledovat ideologický posun k liberálnějšímu pojetí společnosti. Je však potřeba říci, že i společnost jako taková se proměňuje.

2. Strana je stranou pravicovou v přístupu k ekonomickým otázkám a liberálně konzervativní v otázkách hodnotových. Sama jsem v některých hodnotových otázkách spíše konzervativnější, pro upřesnění však musím uvést, že například zcela podporuji Istanbulskou smlouvu. Asi jsem málo konzervativní pro konzervativce a málo liberální pro liberály.

3. Přirozenými partnery jsou strany stávající vládní koalice.

Pavel Klíma
Pavel Klíma
poslanec TOP 09

1. TOP 09 dle mého názoru zůstává pevně ideologicky ukotvená na základech, na kterých vznikla. Jde o sebevědomou a proevropskou stranu, mezi jejíž priority patří zodpovědný přístup směrem k veřejným financím, přírodě a v neposlední řadě příštím generacím. Samozřejmě se také vyvíjí a reaguje na aktuální potřeby společnosti.

2. Pokud si stále můžeme dovolit pravolevé vidění politiky, tak TOP 09 vnímám jako pravicovou liberální stranu s jasnými konzervativními prvky. Proto jsem v „topce“.

3. Strany koalice SPOLU.

Jiří Slavík
Jiří Slavík
poslanec TOP 09

1. Určitý ideologický posun za ty roky samozřejmě vnímám. Nejvíce asi v posunu k liberálnějším tématům.

2. TOP 09 je podle mého názoru stranou pravicovou, spíše liberální, ale s konzervativním jádrem. Jako dlouholetý komunální politik se k němu řadím i já. Vím, že experimenty ve veřejné správě i v politice nepřináší mnoho dobrého.

3. Z mé zkušenosti je to ODS.

Herbert Pavera
Herbert Pavera
senátor TOP 09

1. TOP 09 byla docela konzervativní strana, nyní je více liberální a také „zelená“. A tím i více otevřená širšímu spektru voličů.

2. TOP 09 je pravicová strana, která je založená na křesťansko-židovských tradicích evropské kultury. Já osobně jsem spíše konzervativní.

3. ODS a KDU-ČSL, tedy strany koalice SPOLU. S nimi spolupracujeme několik let i na krajské a senátní úrovni v MSK. I v dalších stranách vládní koalice (STAN, Piráti) mám řadu přátel a umím s nimi spolupracovat i komunikovat.

Tomáš Třetina
Tomáš Třetina
senátor TOP 09

1. Ideje, ke kterým se TOP 09 hlásí od svého vzniku, jsme nevyměnili. Byť i uvnitř TOP 09 různí lidé mají odlišné názory na důležitost některých témat, shodneme se na ideálech svobody a humanismu. Důležitosti kultury. Trvání na závazcích vůči spojencům. Odpovědnosti k rozpočtu a veřejným statkům. Posuny, které vnímám, jsou dílčí, nepodstatné a vnímám je jako důkaz toho, že jsme schopni přemýšlet i o nových tématech.

2. Nemyslím si, že někdo dokáže dnes rozlišovat na základě spektra levice a pravice. Jsme stranou, která oslovuje svými hodnotami střední třídu. A máme mezi sebou lidi, kteří mají co říci liberálnějším městským voličům, ale i takové, kteří více ctí slovo „konzervativní“ v našich programových principech. Já jsem člověk z malého města a konzervativní přístup k politice je mi vlastní. Radši dvakrát měř, než řízneš.

3. Strany koalice SPOLU. V senátu jsem členem klubu, který tvoří TOP 09 spolu s ODS, takže tam cítím ještě bližší spolupráci. Máme za sebou ale i dlouhou historii spolupráce se STAN. Já sám jsem kandidoval za velmi širokou koalici - politika je o schopnosti najít řešení, domluvit se.

Jan Grulich
Jan Grulich
senátor TOP 09

1. TOP 09 má ve své DNA tyto důrazy: minimální stát, růst prosperity občanů a odpovědnost jeden k druhému s důrazem na nekončící boj za svobodu a lidská práva. V tom se od doby vzniku TOP 09 nic nemění. Ve straně jsou konzervativní i liberální proudy a je dobře, že každý ze členů má možnost vyjádřit svůj názor a v rámci vnitrostranické diskuze ho hájit.

2. Jsme pravicovou stranou, která nerozhoduje ad hoc tak, aby se vždy podbízela názoru, který má aktuálně ve veřejném prostoru největší podporu. Snažíme se rozhodovat odpovědně podle nejlepšího vědomí a svědomí, s myšlenkou na prosperující budoucnost našeho národa. I proto v poslední době akcentujeme témata ochrany životního prostředí, důležitost spolupráce evropských států nebo kvalitního vzdělávání nastupující generace.

3. Strany koalice SPOLU, tedy ODS a KDU-ČSL.

Jiří Růžička
Jiří Růžička
senátor za TOP 09

1. Posun vidím spíše v rovině ideologické než faktické. Víc proklamací než skutečných činů a hmatatelných kroků...

2. V tom jsem si s TOP 09 blízko – liberální středopravicová orientace.

3. Myšlenkově a názorově zřejmě STAN.

Luděk Niedermayer
Luděk Niedermayer
europoslanec TOP 09

1. Jako každá strana, i TOP 09 se v čase vyvíjí, ale myslím, že principy a hodnoty, na kterých vznikla, jsou stále jejím základem. Jako pevné vnímám její ukotvení ve středopravé části politického spektra a také její základní hodnoty, které jsou pro mě osobně velice důležité. Zejména podpora a pevné ukotvení Česka v západních strukturách, NATO a Evropské unii. Zejména důležitost našeho členství a plného zapojení do EU TOPka hájila i v dobách, kdy to bylo méně populární. Další z jasných hodnot je pak odpovědnost, původně zejména v kontextu odpovědné správy prostředků státu. V této oblasti, myslím, nikdo jiný nevytváří tak velký a potřebný tlak. Poměrně novou dimenzí, ale stále vycházející z potřeby odpovědnosti politiků za budoucnost země, je ochrana životního prostředí a zapojení naší země do celosvětové snahy snížit klimatická rizika. Opět, není u nás moc stran, které vidí toto téma takto silně. Musíme i nadále (a bohužel dokonce víc než dříve) akcentovat potřebu přijetí eura, přičemž moje podpora tohoto kroku je asi všeobecně známá. Zejména populismus části politiky nám zatím v přijetí eura brání. Jsem také rád, že TOP 09 tradičně naslouchá mladším generacím a zasazuje se o to, aby se i jim dobře žilo nejen v naší zemi, ale na naší planetě. Podporu boje se změnou klimatu považuji osobně za jednu z priorit současnosti. Jednou ze základních vlastností TOPky je podle mě znalost a kompetence. Díky napojení na velmi kvalitní experty a ochotě vést fakty, nikoliv ideologií určované diskuse, je TOPka často schopna přicházet s dobrými řešeními. Mrzí mě jen, že ne příliš často dojde na jejich realizaci.

2. Z mého pohledu je TOP 09 středopravicová strana, která vychází z tradic křesťansko-židovské evropské kultury (což mimochodem odpovídá přesně nastavení skupiny ELS v EP, které jsem členem). Osobně patřím k lidem, kteří zastávají spíše liberální myšlenky. V oblasti ekonomiky je hlavním orientačním bodem koncept sociálně tržní ekonomiky, stojící na konkurenci a soukromém vlastnictví a pochopení role státu v ekonomice 21. století, nikoliv jako vlastníka, ale jako tvůrce pravidel.

3. Myslím, že kterákoliv nepopulistická strana pohybující se blízko politickému středu, která sdílí hodnoty a přístup k řešení zásadních politických a ekonomických problémů, může být pro TOPku partnerem. Samozřejmě za předpokladu, že vznikne vzájemně přijatelná shoda na programu. Osobně, z hlediska jednotlivých programových bodů, vidím nejvíce styčných bodů se STAN a Piráty. A podle toho, co čtu, možná i některými neparlamentními stranami.

Radovan Auer
Radovan Auer
člen předsednictva TOP 09

1. Do TOP 09 jsem vstoupil v červnu 2009 mimo jiné na základě jejího hodnotového desatera. Toho se strana stále drží, žádný posun nevnímám.

2. Myslím si, že tento kompas už je dnes překonaný, resp. rozdíly mezi politickými subjekty dnes ve větší míře určují jiné vektory. TOP 09 je demokratická proevropská strana s konzervativně liberálními postoji, napravo od středu. Sám sebe bych označil za městského liberála, havloida a pravdoláskaře s úctou ke konzervativním hodnotám.

3. Strany, se kterými jsme kandidovali v rámci koalice SPOLU, tedy ODS a KDU-ČSL a strany, se kterými tvoříme vládní koalici - STAN a Piráti.

Lukáš Řádek
Lukáš Řádek
člen předsednictva TOP 09, náměstek primátorky Hradce Králové

1. Ano, za dobu mého působení v TOP 09 si všímám jistého ideologického posunu. Strana stále pevně stojí na základních evropských hodnotách a závazcích k lidským právům. Nicméně v poslední době se stále výrazněji angažuje v oblastech týkajících se životního prostředí a změn klimatu. Tato témata získávají na významu jak v rámci celosvětového dění, tak i ve vnímání veřejnosti v ČR. Stejně tak velmi kvituji téměř jednoznačnou podporu manželství pro všechny v rámci mé regionální organizace a také v celostátním vedení strany.

2. TOP 09 bych na politickém kompasu definoval jako středopravou stranu. Její základní hodnoty vnímám v kontextu evropského liberalismu, prosazování lidských práv a ekonomické odpovědnosti. Osobně sdílím tyto principy a hodnoty, a také si vážím důrazu na ochranu životního prostředí a na aktivní účast v klimatické problematice, kterými se strana stále více zabývá. Můj osobní postoj je zřejmě více liberální než „medián“ TOPky. Ve své práci v rámci veřejné správy se opírám víc o správné hodnoty a odborné zázemí, než o obecnější politické řemeslo. Ve stejném duchu vnímám i své politické ambice.

3. Pro TOP 09 by nejpřirozenějším partnerem byly strany s podobným středopravým zaměřením a proevropskými hodnotami. Tedy strany, které sdílí závazek k demokracii, lidským právům, ekonomickému liberalismu a evropské integraci. Z mého pohledu je možné nalézt nejvíce shodných postojů mezi TOP 09 a hnutím STAN, někdy také s Piráty, pokud jde o konkrétní programové body. Lze najít průniky také s ODS a KDU-ČSL.

Václav Švenda
Václav Švenda
radní Středočeského kraje z TOP 09

1. Porovnám-li TOP 09 v roce 2009, kdy jsem se stal členem, s TOP 09 v roce 2023, tak jsme nyní v některých tématech názorově více liberální, ale základní hodnoty a programová východiska neměníme.

2. TOP 09 je demokratická proevropská pravicová strana, které záleží na budoucích generacích. Mé osobní postoje jsou velmi podobné.

3. Jsou to strany koalice SPOLU.

Aleš Jakubec
Aleš Jakubec
radní Olomouckého kraje z TOP 09

1. Tradice, Odpovědnost a Prosperita. Na těchto principech stojí TOP 09 a zde žádný posun nevnímám. Základem jsou pro nás demokratické hodnoty a lidská práva.

2. Klasické dělení politických stran považuji za současné společenské a politické situace za překonané. Největší politický boj se teď odehrává mezi stranami populistickými a stranami nepopulistickými. Já sebe vnímám jako lehce optimistického realistu a demokratického politika, který říká lidem pravdu. Mé osobní postoje jsou od středu doprava, konzervativní, ale někdy mě až překvapí mé liberální názory.

3. Bezpochyby to je ODS a KDU-ČSL.

Tomáš Aberl
Tomáš Aberl
radní Brna z TOP 09

1. Členem TOP 09 jsem od podzimu 2017, předsedou brněnské regionální organizace druhé funkční období. Za tu dobu vnímám, že se strana přirozeně vyvíjí. A je to samozřejmé, protože se částečně obměnila členská základna a ke změnám došlo ve vedení strany i v regionech. Objevují se nová, možná dříve málo diskutovaná témata, která ale souvisí s vývojem ve společnosti a je dobře, že se jim věnujeme. To se týká např. oblasti životního prostředí. TOP 09 ale je pořád středopravicovou stranou. Členství ČR v EU i NATO je pro nás zásadní. Obecně kvituji, že nejsme stranou jednoho muže/ženy, ale máme širokou paletu osobností, které reprezentují TOP 09 jak celostátně, tak v regionech.

2. TOP 09 je středo-pravicová strana, která vychází z tradic křesťansko-židovské evropské kultury. Mně je blízké konzervativně-liberální smýšlení.

3. Strany koalice SPOLU jsou pro nás dlouhodobě nejpřirozenější partneři. Spolupráce funguje na úrovni města Brna i Jihomoravského kraje, o dalších volbách jednáme.

Robert Korselt
Robert Korselt
radní Liberce z TOP 09

1. Ne, nevnímám, i když s odchodem Miroslava Kalouska do „politického důchodu“ se změnila rétorika a již nejsme tak vtipní a odvážní.

2. Konzervativní pravice, osobně se ale považuji více za liberála.

3. ODS.

Politici Pirátů odpovídali na následující otázky:

  1. Jak byste definoval/a Piráty na základním politickém kompasu (pravice, levice, konzervativní, liberální…) a jak své osobní postoje?
  2. Jaký politický subjekt je pro Piráty nejpřirozenějším partnerem?
  3. Pokud jste ochotný/á se o to podělit, jak jste hlasoval/a ve stranickém referendu o vstupu do vlády? Hlasoval/a byste dnes stejně?
Ivan Bartoš
Ivan Bartoš
místopředseda pro digitalizaci, ministr pro místní rozvoj a předseda Pirátů

1. Piráti jsou jasně liberální středová strana. Jsme pro otevřenou a svobodnou společnost bez předsudků. Snažíme se reagovat na moderní věci 21. století, na informační a vzdělanostní společnost. Samotné rozdělení na pravici a levici chápu spíše jako velice orientační, je podle mě dosti zastaralé a nedokáže zachytit trendy v politice v posledních dekádách. Spousty dříve jasně oddělených levicových či jasně pravicových témat se dnes u jednotlivých politických stran prolínají. Navíc čelíme přívalu populismu, který si na pomyslné pravolevé politické škále vybírá jen to, co se v danou chvíli hodí. Za Piráty jsme pro solidaritu ve společnosti, aby se více nerozevíraly nůžky mezi jednotlivými skupinami obyvatel. Zároveň nechceme, aby stát mluvil lidem do vyznání, politických či osobních preferencí, sexuální orientace či do jejich činorodosti třeba spjaté s podnikatelskými aktivitami. Jsme pro férový stát, který nemluví lidem do života. Utváří jim ale pro dobrý život podmínky.

2. Jsme pro spolupráci s každou demokratickou politickou stranou, naopak jednoznačně se stavíme proti extremistickým a xenofobním politickým uskupením. Jsem přesvědčen, že v současnosti v Česku neexistuje liberální strana, která je podobná jako my, staví se silně proti korupci a vyznává hodnoty otevřené společnosti. Často s ostatními politickými stranami nebo s politiky spolupracujeme na konkrétních tématech. Pokud jde například o novou legislativu, která zjednoduší život lidí v České republice, jsou zájmy občanů na prvním místě, bez ohledu na nějakou ideologii.

3. Hlasoval jsem pro vstup do vlády a hlasoval bych pro něj zase. Sám jako ministr pro místní rozvoj a vicepremiér pro digitalizaci vidím jasné a konkrétní posuny, kterých jsme dosáhli. Ať už se jedná například o klíčové zjednodušení stavebního řízení, nebo postupnou digitalizaci. Třeba právě digitalizace by měla vést k tomu, že stát pracuje s daty, co má, a nechce je furt dokola po vás, ministerstvo si umí spojit data bez práce úředníků. To je ten cíl, proč jsem šel do politiky – pomoci lidem a zjednodušit jim život. To se ale v opozici provádí velmi ztěžka. Za Piráty máme ve vládě i Jana Lipavského, který je skvělým ministrem zahraničí, své schopnosti i postoje jasně prokázal svým jednáním při krizových situacích ve světě. Česko se třeba stalo jednou z nejvýraznějších zemí, která pomáhá Ukrajincům bránit se ruské agresi. To významně posílilo naší pozici i prestiž v zahraničí. Ministr pro legislativu Michal Šalomoun se svým týmem šetří miliardy z kapes nás všech – jednak předchází pokutám za pozdě přijaté EU směrnice, ale také řídí tým analytiků, kteří pomáhají tvořit efektivní zákony. Bojuje s byrokracií, aby ulevil od zbytečných povinností podnikatelům i občanům, prosadil už dva antibyrokratické balíčky a chystá další. Bez účasti ve vládě by něco takového možné nebylo. Samozřejmě jsme v kabinetu součástí koalice, což vyžaduje kompromisy. Věřím, že z dalších parlamentních voleb vyjdeme silnější a budeme moci náš program realizovat ještě ve větší míře.

Marcel Kolaja
Marcel Kolaja
1. místopředseda Pirátů a europoslanec

1. Piráti jsou jedinou relevantní stranou v Česku, která je skutečně autenticky liberální. Usilujeme o svobodnou, spravedlivou a vzdělanou společnost, ve které není nikdo diskriminován, která respektuje soukromí jednotlivců a která se dívá se do budoucna. O společnost, ve které má každý příležitost se prosadit bez ohledu na to, zda pochází z bohaté či chudé rodiny, bez ohledu na pohlaví nebo sexuální orientaci. To vyjadřuje i můj osobní postoj.

2. Našimi nejpřirozenějšími partnery jsou další Pirátské strany po celém světě. V Evropském parlamentu například tvoříme jeden poslanecký klub s německým Pirátem Patrickem Breyerem. Jelikož jsou v Česku kromě Pirátů všechny relevantní politické subjekty konzervativní nebo populistické, je pro nás jakožto liberální stranu samozřejmě náročné hledat politické partnery, nicméně pokud jde o to, abychom dokázali efektivně prosazovat pirátský program, a tedy kroky pro zlepšení života občanů, jsme otevřeni spolupráci s každou demokratickou stranou. Zde ale musím zdůraznit slovo demokratickou – uskupení, která se neštítí extremistické rétoriky a která s cílem získat politické body probouzejí nenávist ve společnosti, za demokratická nepovažuji.

3. Nikdy jsem se netajil tím, že jsem preferoval do vlády nevstupovat. Momentem vstupu do vlády však byla vybrána jiná strategie. Já ji plně respektuji a mám radost z věcí, které se mým pirátským kolegům podařilo ve vládě prosadit, ať v oblasti digitalizace, nebo v zahraniční politice.

Hana Hajnová
Hana Hajnová
2. místopředsedkyně Pirátů

1. Piráty lze na politickém kompasu definovat na konzervativně-liberální škále a to jednoznačně jako liberální stranu, což bylo i důvodem, proč jsem si je vybrala pro svou politickou realizaci. Hodnoty jako svoboda, rovnost lidských práv nebo boj proti korupci pro mě Piráti prezentují na české politické scéně ze všech nejlépe.

2. Pirátská strana jako jediná opravdu liberální politická strana těch „přirozených“ partnerů příliš nemá, nicméně například na půdě Senátu je naším partnerem hnutí SEN 21, se kterým máme společný senátorský klub, ve Sněmovně je to hnutí STAN a z neparlamentních stran bych zmínila ještě například Stranu Zelených.

3. Hlasovala jsem pro vstup do vlády a dnes bych hlasovala stejně.

Jan Lipavský
Jan Lipavský
ministr zahraničních věcí, člen republikového výboru

1. Piráti jsou středová liberální strana, která klade důraz na osobní svobodu jednotlivce. Důležité pro nás je, aby stát skutečně pracoval pro lidi, v konkrétních situacích jim usnadňoval život a oni se na něj v případě potřeby mohli spolehnout. Klademe důraz na odpovědné a transparentní hospodaření s veřejnými zdroji. Naše politika je založena na demokratických hodnotách. Při rozhodování se řídíme tvrdými daty, a nikoliv dojmy.

2. Takový, který má podobně jako my odvahu dělat, co je správné a potřebné. Takový, který nejede na vlně populismu a nepodílí se na umělém vytváření strachu ve společnosti kvůli dosažení vlastních cílů. Takový, který je otevřený věcné diskusi. Jsme konzistentní a dlouhodobě odmítáme spolupráci s extremisty.

3. Hlasoval jsem pro vstup do vlády a na svém rozhodnutí bych nic neměnil. Pirátům se podařilo ve vládě prosadit mnoho dobrého a jsem moc rád, že to podle průzkumů veřejného mínění lidé vidí. Mezi naše největší úspěchy patří například prosazení a využívání sankčního zákona namířeného proti subjektům podporující ruskou válku proti Ukrajině, úspěšně zvládnuté předsednictví v Radě EU, předsednictví Radě OSN pro lidská práva, navýšení rodičovského příspěvku a mnoho dalšího.

Michal Šalomoun
Michal Šalomoun
ministr pro legislativu

Piráti jsou liberální proevropská strana. Zasazují se o svobodnou a vzdělanou společnost s důrazem na ochranu lidských práv, občanských svobod a soukromí jednotlivců. Dále Piráti kladou důraz na protikorupční zákony, rozhodování a tvorbu zákonů založené na datech a analýzách, aby stát tvořil efektivní zákony, a také na boj s byrokracií. Tu je třeba postupně odbourávat a je to jedna z věcí, které se věnuji. Vláda tak schválila už dva antibyrokratické balíčky a třetí připravujeme.

Jelikož nejsem straník, tak bych se k otázkám na politickou strategii strany vyjádřil pouze obecněji. S řadou výše zmíněných hodnot Pirátů souzním, ostatně proto jsem se i stal ministrem pro legislativu právě za tuto stranu. A tyto hodnoty se odrážejí i v programu strany a v programovém prohlášení vlády.

Olga Richterová
Olga Richterová
místopředsedkyně Poslanecké sněmovny, členka republikového výboru

1. Jsme středová liberální strana. Nehledáme ideologická, ale funkční řešení a současně máme pohled na celospolečenskou soudržnost, na zodpovědnost vůči naší budoucnosti. A to jsou principy, o které se opírají naše hodnoty, což je svobodná, vzdělaná, na budoucnost hledící a v budoucnosti i nyní prosperující a současně soudržná společnost.

2. Zmíněné principy a hodnoty jsou styčnými body se spoustou jiných stran, ale v tom, že jsme jasně liberální a jasně středoví, jsme jako Piráti v Česku naprosto unikátní.

3. I tehdy jsem říkala, že jsem pro vstup do vlády, jako bylo 88 procent našich členů a členek. Takový jasný mandát šel ruku v ruce s tím, že jsme jasně říkali, že máme odvahu dělat to, co považujeme za správné, že je po osmi letech vlád, ve kterých byl Andrej Babiš, potřeba dát spoustu věcí do pořádku. Věděli jsme, že to nebude snadné, ale stále si myslím to, co dříve. Že je i trochu rebelství chopit se zodpovědnosti a dělat ve vládě to, co nám přijde důležité.

Jakub Michálek
Jakub Michálek
předseda poslaneckého klubu Pirátů

1. Liberální střed v obou případech.

2. Spolu.

3. Pro. Ano.

Klára Kocmanová

1. Piráti jsou jasně liberální strana a to je i mé životní nastavení. Jsem zcela v souladu s tím, co máme jako Piráti ve stanovách. Osobně jako poslankyně řeším hlavně lidská práva, svobodu a životní prostředí. Chceme férový stát, který nemluví lidem do života, ale utváří jim pro dobrý život vhodné podmínky. Pravolevé vidění světa pro mě osobně moc neznamená. Z osobní zkušenosti, ti co nejvíc hlasitě křičí, že jsou jasná pravice či levice, pak tím, co prosazují, dokáží tenhle osobní kompas snadno popřít.

2. Jsme schopní a ochotní spolupracovat s každou stranou postavenou na demokratických principech, naopak zcela odmítáme extremisty. Blízkého partnera na současné politické scéně přímo nemáme, protože se v některých hodnotách rozcházíme a ostatní strany nejsou jako celky v liberálních hodnotách tak jednotní. Často jde spíš o konkrétní politiky a političky, s nimiž spolupracuji na konkrétních tématech.

3. Není to žádné tajemství, hlasovala jsem tehdy proti vstupu do vlády. Měla jsem obavu, abychom se čtyřmi hlasy ve sněmovně byli vůbec slyšet. Jakmile ale pár měsíců na to přišla ruská agrese na Ukrajinu, svůj postoj jsem ihned přehodnotila. Byla jsem ráda, že můžu být nápomocná a užitečná ve chvíli krize – z opozice bychom toho moc nesvedli. Od té chvíle to beru jako příležitost prosazovat náš program a věřím tomu, že pirátský otisk ve vládě znát je, i když to není vždy snadné. Máme za sebou řadu úspěchů, nechci je vyjmenovávat konkrétně, informujeme o nich na webu a na sociálních sítích i prostřednictvím médií. Práce našeho vládního týmu je velmi dobrá, ministr zahraničních věcí Jan Lipavský, vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš a ministr pro legislativu Michal Šalomoun odvádějí skvělou práci v rámci možností, které máme.

Lukáš Wagenknecht

1. Osobně bych definoval svůj přístup jako liberální, moje témata jsou především energetika, podpora drobného a středního podnikání, transparentnost a boj proti korupci a témata spojená s ochranou těch, kteří to potřebují.

2 .Strany které podporují politické zaměření viz výše.

3. Hlasoval jsem proti vstupu do vlády. Dnes bych hlasoval stejně.

Markéta Gregorová
Markéta Gregorová
europoslankyně, členka republikového výboru

1. Piráty bych na takovém kompasu definovala jako liberální střed, sebe jako liberální středolevici.

2. Na evropské úrovni jsou to další pirátské strany, ale také panevropské hnutí Volt či například maďarský MKKP. Je zde mnoho subjektů, s nimiž souzníme. V českém politickém rybníčku mám bohužel problém najít jinou stranu, která by odpovídala liberálním nárokům Pirátů v lidskoprávních ohledech, ale třeba i otázkách surveillance (šmírování) či digitálních svobod. Nemáme tedy jednoho přirozeného partnera, jako spíš tématické spojence.

3. Není tajemstvím, že jsem byla proti vstupu do vlády, a hlasovala bych dnes stejně. Na mých tehdejších důvodech se nic nezměnilo.

Mikuláš Peksa
Mikuláš Peksa
europoslanec

1. Jsem proevropsky orientovaný liberální politik. Moje snaha vždy byla dbát na ochranu klimatu, právní stát a hlídání evropských financí. Chci svobodnou digitální Evropu, která se kouká dopředu. Podle těchto základních principů v politice funguji.

2. Úplně nejzákladněji Evropská pirátská strana a s tím spojené pirátské strany po Evropě. Obecně jsme opravdu liberální strana a jako takoví nemáme v českém Parlamentu žádného přirozeného partnera. Snažíme se ale, jak je vidět v Evropském parlamentu, spolupracovat s těmi, kdo mají stejné cíle jako my. Držíme se ale zásady, že s extremisty se nehlasuje.

3. Přiznaně jsem hlasoval proti vstupu do vlády a ty důvody přetrvávají dodnes. Piráti jsou v menšině a sedíme ve vedení země s konzervativními stranami, které se neshodnou třeba na manželství pro všechny nebo přijetí eura. Navíc taková ODS a ochrana klimatu, to skoro nejde dohromady. V rámci možného se s Piráty snažíme protlačit pozitivní změny, ale v téhle sestavě to jde opravdu ztuha.

Zdeněk Hřib
Zdeněk Hřib
náměstek pražského primátora a člen republikového výboru

1. Jsme jedinou opravdovou liberální stranou s proevropskou orientací v ČR, která dělá politiku založenou na datech a faktech. Je velký rozdíl o liberální politice jen mluvit navenek a opravdu ji dělat. Na konkrétních hlasováních poslanců o jednotlivých změnách ve Sněmovně, ale i na krajské či komunální úrovni je pak tento rozdíl vidět i v praxi. Já osobně považuji dělení na pravici a levici za podvod na voliče. V naší zemi totiž stačilo velmi dlouho dvěma stranám jen tvrdit, že jsou pravice a levice, a nedělat jinak vůbec nic. Proto se za posledních 25 let nedokončily klíčové reformy ve školství, zdravotnictví či sociální sféře. Země jela na setrvačník a ten se teď vyčerpal a proto ekonomika začíná stagnovat.

2. Na opatřeních, která jsou prospěšná pro občany, a na záležitostech, které jsou podložené daty, jsme připraveni spolupracovat s jakoukoliv demokratickou stranou. Piráti se dlouhodobě vymezují proti spolupráci se stranami se sklony k extremismu, jako je například SPD a KSČM.

3. Hlasoval jsem pro vstup Pirátů do vlády. Pracovat pro naše voliče a prosazovat program, kvůli kterému si nás zvolili, jde mnohem jednodušeji z pozice člena vlády než z opozice. Podařilo se prosadit spoustu dobrých věcí, ale i zabránit některým nesmyslům. Vrátili jsme naší zahraniční politice rovnou páteř díky našemu ministrovi Janovi Lipavskému. Prosadili jsme po letech třeba navýšení rodičovského příspěvku nebo aby mohly být malé děti v nemocnici se svými rodiči díky Olze Richterové. Protlačili jsme také reálná opatření proti kmotrům, oligarchům a korupčníkům díky Jakubu Michálkovi. Michal Šalomoun osekává byrokratickou hydru a díky díky předsedovi Ivanu Bartošovi digitalizujeme. Schopné politiky máme ve městech i v regionech. Jen telegraficky například naši kandidátku do EP Zuzanu Klusovou v Karviné, Andreu Hoffmanovou v Ostravě, Marka Lahodu v Brně, ale i na pražském magistrátu můžu zmínit třeba Adama Zábranského. V Praze jsme v posledních komunálních volbách získali více procent než v roce 2018 a máme tak z vládních stran nejvíce zastupitelů.

Jiří Hlavenka
Jiří Hlavenka
člen republikového výboru a radní Jihomoravského kraje

1. Pokud bych mohl dvěma slovy, pak „nejsme konzervy“, což vnímám i jako určující odlišení od všech dalších významných stran. A v tomto je to zcela ve shodě s mým osobním postojem. Pravolevá škála dle mého názoru přestává dobře vyhovovat, protože lze přece skloubit postoje, které jsou vnímány jako levicové (například silné sociální cítění, ochrana slabých, důraz na ekologii) s postoji, které se spíše řadí k pravicovým, jako je silný důraz na osobní svobody, na podporu individuálního úspěchu ad.

2. I z výše uvedeného vyplývá, že naší nekonzervativností jsme tak ideově vzdáleni ostatním stranám, že najít někoho, s kým bychom si radostně padli do náruče, je nejspíš nemožné. S odřenýma ušima to asi může být TOP 09, která je (a v tom se shodujeme) proevropská, v některých aspektech liberální (v jiných ovšem zase ne).

3. Hlasoval jsem pro a hlasoval bych stejně. Nepřijatelná je pro mě koalice pouze s gaunery. U ideologických oponentů je koalice možná, pokud se nám v ní podaří prosazovat důstojné části našeho programu. Naši voliči po nás chtějí, abychom měnili zemi k lepšímu, ne abychom remcali v opozičních lavicích. Pokud se ale (navzdory koaličnímu programu) toto nedaří. (tedy je-li to blokováno ostatními), je asi namístě z podobné vlády odejít.

Tomáš Martínek
Tomáš Martínek
člen republikového výboru, exposlanec

1. Liberální pokroková středová strana.

2. SEN21, se kterým máme společný senátorský klub.

3. Hlasoval jsem pro, protože i přes nízký vliv Pirátů ve vládě mám za to, že dokážou Piráti korigovat konzervativní návrhy stran Spolu a ohlídat protikorupční jednání i demokracii. I když to není optimální vládní uskupení, tak alternativy jsou pro Česko pouze výrazně horší, proto jsem stále za působení Pirátů ve vládě.

Tereza Hubáčková
Tereza Hubáčková
členka republikového výboru

1. Jsme liberální (v současné době bohužel jediní v Parlamentu) a proevropští; pravolevé dělení je podle mého názoru neaktuální a nevystihuje dobře současnou problematiku. Pro mě osobně je důležitá sociální citlivost (což je jiné než „levicovost“), kterou u Pirátů vnímám a zároveň prosazuji.

2. Pro Piráty jsou přirozenými partnery všichni liberální a zároveň nezkorumpovaní politici... Je to tedy na různých úrovních politiky různé.

3. Hlasovala jsem pro vstup do vlády a hlasovala bych znovu stejně. Jsem přesvědčená, že jako politická strana máme usilovat o možnost prosazovat to, co je pro nás důležité. I když v současné době je to pro nás jako liberální stranu v konzervativní vládě těžké, jsem přesvědčená, že ve vládě zmůžeme víc, než kdybychom byli v opozici. Osobně se hodně věnuju sociální oblasti, jsem v rezortním týmu a vím, kolik dobrého se nám podařilo prosadit a hlavně - kolika špatným věcem jsme zabránili (obrovsky důležitá je práce MMR a MPSV na Zákonu o dostupném bydlení, podpora mladých rodin zvýšením dočovského příspěvku, dostupnosti předškolní péče, částečných úvazků...) to by bez Pirátů ve vládě nebylo.

David František Wagner
David František Wagner
člen republikového výboru, kandidát do EP z 5. místa

1. Piráti jsou moderní liberální strana. Osobně se identifikuji jako protržni, progresivní liberál.

2. Záleží na úrovni politiky. Na komunální je to velmi specifické podle podmínek, na celoevropské úrovni se nám daří spolupracovat jak s liberální pravicí, tak s liberální sociální demokracií. Nepřijatelná je pro mě spolupráce s pohrobky komunismu a fašismu.

3. V otázce vstupu do vlády jsem nehlasoval – připravoval jsem podkladové materiály pro ostatní a slíbil jsem, že se zdržím, aby to bylo fér. Přes dobrou práci Pirátů bych dnes musel hodně zvážit podle konkrétní situace jestli hlasovat pro odchod z vlády.

Albert Štěrba
Albert Štěrba
kandidát do EP ze 7. místa

1. Piráty vnímám v lidskoprávních otázkách jako liberální, jelikož hájíme a usilujeme o to, aby všem lidem bylo před zákonem měřeno stejným metrem a měli stejné svobody, příležitosti, práva i povinnosti – bez ohledu na osobní ekonomickou/finanční situaci, společenské postavení, pohlaví či sexuální orientaci. Dívaje se na nás pravolevou optikou, považuji Piráty za středovou až středolevou stranu, kdy toto rozpětí myslím nejlépe reflektuje vnímání většiny našich členek a členů, registrovancých příznivců a příznivkyň. Zároveň se vyznačujeme a odlišujeme od politické konkurence snahou o správu věcí veřejných založenou na datech a důkazech; jsme stranou, která myslí na sociální spravedlnost a budoucnost – např. v otázkách důležitosti dostupného kvalitního vzdělávání a bydlení, ochrany životního prostředí či postupného přechodu k udržitelným formám hospodářství. Já se s výše uvedeným osobně plně ztotožňuji.

2. Myslím, že to jsou stále Starostové a nezávislí.

3. Ještě nebyl členem strany, pouze registrovaným příznivcem.

Tomáš Guth Jarkovský
Tomáš Guth Jarkovský
kandidát do EP z 10. místa

1. O Pirátech bych hlavně řekl, že jsou sociálně liberální a progresivní. Někteří spolustraníci se snaží Piráty umístit na střed pravolevé osy, ale myslím že o dost reálnější popis je, že Piráti si berou řešení z obou stran spektra podle toho, jaká z nich lépe naplňuje jasně definované pirátské hodnoty a zásady. Já sám se identifikuji hlavně s progresivismem inspirovaným T. G. Masarykem a jeho Českou stranou pokrokovou – tedy racionální politika podporující demokratické principy a společenský i technologický pokork s ohledem na společenskou soudržnost.

2. Myslím, že Piráti můžou dobře spolupracovat s leckým, i názorově vzdálenějším, a hlavní je, když ten partner hraje otevřeně, hraje fér a nemá korupční kauzy nebo střety zájmů.

3. Hlasoval jsem proti. Ne nějak kategoricky, ale nebyl jsem spokojen s některými parametry koalice, například s Pavlem Blažkem na postu ministra spravedlnosti. Jak bych hlasoval dnes, nevím, na to bych potřeboval řádné komplexní vyhodnocení toho, jak moc se daří Pirátům ve vládě prosazovat program. Třeba naše práce na MZV je výtečná a i třeba digitalizace se posouvá dobře, nicméně na takového velké hlasování bych určitě potřeboval více podkladů.

Eva Tichá
Eva Tichá
členka republikového výboru, kandidátka do EP z 11. místa

1. Jsme liberální strana a Evropa nás potřebuje, což bylo naše motto do voleb 2019. Už od svého vzniku držíme kurz a prosazujeme společnost svobodnou, vzdělanou a spravedlivou. Chceme, aby se společnost rozvíjela, chránila lidská práva každého z nás, ale i naše soukromí. Žijeme přítomností, nezapomínáme na minulost a řešíme ve svých rozhodnutích také budoucnost generací, které přijdou po nás. Prosazujeme rozvoj spravedlivé společnosti a zdravý život.

2. Spolupracujeme s demokratickými stranami na všech úrovních v záležitostech prospěšných pro občany u nás v komunále v Praze 6, stejně tak v kraji i v parlamentu, ovšem nepřipadá v úvahu se domlouvat s extremisty z SPD a Trikolory.

3. Hlasovala jsem v referendu PRO vstup Pirátů do vlády. Hlasovala bych stejně. Nedovedu si ani představit, že bychom seděli v opozičních lavicích s ANO a SPD. Prokázali, že na to vládu máme a i v tak skromném počtu poslanců jsme si dokázali vyjednat dobré podmínky naší účasti ve vládě a hlavně jsou za námi vidět výsledky naší práce ve veřejném zájmu, práce pro lidi. Se čtyřmi poslanci jsme si vyjednali tři ministry a devět náměstků a máme výsledky, na které můžeme být hrdí. Prosadili jsme opatření proti korupci a oligarchům, proti nefér sponzorství politických stran, díky evidenci reálných majitelů firem jsou veřejné zakázky a přidělování dotací transparentnější. Také v zahraniční politice se nám daří díky skvělým diplomatickým jednáním hájit svobodu, demokracii a lidská práva a jasně vystupovat proti autoritářským režimům. V sociální oblasti Piráti pomáhají rodinám s dětmi navýšením rodičovského příspěvku, prosadili jsme právo rodičů pobýt s dítětem v nemocnici. Nemohu opomenout digitalizaci, která usnadňuje život nám všem. Brzy budeme mít například občanský průkaz v mobilu nebo appku na datovku.

Mikuláš Ferjenčík
Mikuláš Ferjenčík
kandidát do EP z 12. místa, exposlanec

1. Piráti jsou liberální středová strana, posláním České pirátské strany je svobodná, spravedlivá a vzdělaná společnost, která chrání lidská práva i občanské svobody a myslí na budoucnost.

2. Progresivné Slovensko.

3. Pro vstup do vlády, vzhledem k tomu, co všechno jsme ovlivnili k lepšímu, namátkou zahraniční politiku, zvýšení rodičáku a řadu protikorupčních zákonů, tak jsem přesvědčen, že to za to stálo a hlasoval bych stejně.

Dalibor Záhora
Dalibor Záhora
bývalý člen republikového výboru Pirátů

1. Piráti vznikli jako specifický politický proud, který byl přímo spojen s nástupem internetu a rozšířením digitalizované společnosti. Jako takový odhadl správně i její hlavní rizika – ochranu soukromí jednotlivce a větší moc státu či nadnárodních společností, v počátku projevenou v oblasti kopírovacích monopolů (vymáhaní autorských práv). Postupem času a zapojením dalších názorových proudů je lze v Česku řadit k sociálnímu liberálům či k progresivismu v dobré tradici T. G. Masaryka. Osobně jsou mi blízké historickými počátky pirátských stran, kdy dokázali kombinovat požadavek rovnosti (rovných práv – levice) s individuální svobodou, svobodou projevu (spíše pravice) i svobodou šíření informaci (info-anarchismus) a decentralizací. V Česku přidali i přímou demokracii, která se ukázala jako vnitrostranicky velmi funkční. Odmítali jednoznačné řazení na pravolevou škálu, s tím, že je příliš svazující. Dokázali tak oslovit příznivce z širokého názorového spektra. Pokud by více pracovali s tímto nastavení, možná mohli být i politicky úspěšnější.

2. Na evropské úrovni další pirátské strany. Na domácím poli zřejmě Zelení. Podobně jako Piráti si za celou dobu své existence dokázali vyhnout významné korupční kauze. Podobnost je také v důrazu na postmateriální oblasti. Pro obě strany je také zásadním tématem klimatická změna.

3. Hlasoval jsem proti vstupu do vlády, protože podobně jako u koalice se STAN ani o vládní koalici jsem neměl přehnané iluze. S vysokou mírou pravděpodobnosti se dalo čekat vládnutí v intencích Nečasovy vlády a tento předpoklad se bohužel naplnil. Dnes bych hlasoval stejně. Pro Piráty by bylo nezapojení se do vlády těžší cesta, ale dnes bychom zde měli jasnou kompetentní nepopulistickou opozici a zřejmě by se to odrazilo i ve vyšších volební preferencích.

Josef Pavlovic
Josef Pavlovic
náměstek ministra zdravotnictví

1. Piráti jsou liberální střed. Tj. řešíme i jiné hodnotové spektrum než-li levice/pravice, ale hledáme řešení, která usilují o svobodnou, spravedlivou společnost, která myslí i na soukromí jedinců a vnimá každého jednotlivce jako partnera státních institucí, aby společně vytvářeli podmínky pro kvalitní život. Proto jsem rád, že mezi námi je třeba jednoznačná podpora manželství pro všechny a výrazná akcentace lidských práv, což je vidět i na zahraniční politice, kterou výborně reprezentuje Jan Lipavský nebo mé snaze vyjasnit právo rodičů na přítomnost u svých dětí během hospitalizace.

2. Každá demokratická strana je pro nás partnerem v tématech, která se týkají smysluplných opatření pro fungování státu a občany, například v oblasti opatření k debyrokratizace státu, což je práce Michala Šalomouna se povedlo najít většinovou shodu. Z logiky věci nejvíce souzníme s liberálními stranami, a případně členy stran, kteří jsou liberální. Naopak si neumím představit spolupráci s autokratickými stranami nebo extrémisty.

3. Hlasoval jsem pro a i dnes bych hlasoval stejně díky práci Ivana Bartoše, Jana Lipavského či Michala Šalamouna.

Jiří Lehejček
Jiří Lehejček
náměstek ministra pro životní prostředí

1. Jsme liberální proevropská strana. Zasazujeme se o svobodnou, sociálně spravedlivou a vzdělanou společnost, která chrání lidská práva, soukromí jednotlivců i občanské svobody a myslí na budoucnost v kontextu udržitelnosti v nejširším pojetí.

2. Myslím, že Piráti jsou jedinou skutečně liberální stranou v Parlamentu. U ostatních stran zastoupených ve Sněmovně není liberální politika přijímána tak jednotně. Na druhou stranu, ve všech demokratických stranách znám kolegy, s nimiž se shodnu na většině záležitostí, které nyní řeším (posilování odolnosti zemědělské krajiny a lesa ve vztahu k projevům klimatické změny).

3. Hlasoval jsem pro vstup do vlády a dnes bych hlasoval stejně. Účast ve vládě umožnila Pirátům prosazovat svůj program a prokázat kompetenci podílet se na správě země. Jsme z vládních stran stabilně druzí co se týče podpory občanů ČR a naše podpora dlouhodobě mírně roste, což při vládním angažmá není vůbec samozřejmé. Domnívám se proto, že náš pozitivní vládní otisk je pro občany zřejmý, ať už se jedná o srozumitelnou a hodnotovou zahraniční politiku Honzy Lipavského, základy digitalizace státu, které se brzy projeví (user friendly datovka nebo Portál občana, eObčanka ad.), reálné protikorupční opatření (zákaz vlastnictví médií vrcholnými politiky, nepřístupnost veřejných zakázek pro firmy s pochybnou minulostí, zveřejňování platů i odměn veřejných funkcionářů). Jsem také velmi rád, že po koaličním vyjednávání se nám letos v létě podařilo zajistit si přímý exekutivní podíl na ochraně přírody a životního prostředí, což jsem vnímal jako dluh našim voličům, pro něž je toto téma velmi důležité. Gesce, kterou mě pověřil pan ministr se týká volné krajiny mimo nejpřísněji chráněná území, tedy té části země, kde většina z nás žije. Kulturní a hospodářská krajina nemusí být v kontextu klimatických změn hrozbou, ale naopak součástí řešení. Bezpečná krajina nás může efektivně chránit a zároveň být biologicky rozmanitá.

Jakub Grim Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme