Detaily o kauze soudce Sováka podle Bradáčové státní zástupci médiím neposkytli. Benešová na únicích trvá
Pražské vrchní státní zastupitelství po provedeném šetření odmítlo, že by informace z trestního řízení soudce Zdeňka Sováka poskytli novinářům státní zástupci či policisté. Šéfka instituce Lenka Bradáčová v prohlášení uvedla, že všechny medializované informace jsou obsažené ve sdělení obvinění, které mají od počátku prosince k dispozici obvinění, jejich obhájci, ministerstvo spravedlnosti i Česká advokátní komora.
Bradáčová napsala, že Vrchní státní zastupitelství zahájilo šetření z vlastní iniciativy už 22. prosince – tedy předtím, než se na něj Benešová obrátila dopisem a než ministryně svá podezření předestřela médiím. „Provedené šetření vyloučilo, že by uveřejněné informace z trestního řízení či dokument z trestního spisu byly médiím poskytnuty kýmkoliv ze zástupců orgánů činných v trestním řízení,“ uvedla.
‚Děda to zařídí…‘ Příběh uplácení a vydírání na Vrchním soudu v Praze očima reportérů iROZHLAS.cz
Číst článek
Šetření podle Bradáčové „jasně a srozumitelně“ prokázalo, že od orgánů činných v Sovákově trestní věci nedošlo k žádnému úniku nahrávek odposlechů či případně jejich přepisů.
„S ohledem na meze dané povinnou mlčenlivostí lze konstatovat, že všechny medializované informace jsou obsaženy v usnesení o zahájení trestního stíhání, které bylo doručeno dne 5. 12. 2020 všem obviněným, ve dnech 5. až 6. 12. 2020 všem obhájcům, dne 8. 12. 2020 ministerstvu spravedlnosti a České advokátní komoře,“ konstatovala pražská vrchní státní zástupkyně.
‚Osobní dojmy‘
S výsledky šetření Bradáčová v tomto týdnu seznámila ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO), která je však podle šéfky pražských žalobců odmítla akceptovat a „stále nedůvodně pouze na základě svých osobních dojmů trvá na obvinění orgánů činných v trestním řízení z úniku informací“. Vrchní státní zastupitelství tuto reakci Benešové vyhodnotilo jako podnět k výkonu dohledu, a proto věc postoupí Nejvyššímu státnímu zastupitelství.
‚Uloupnout si perníček,‘ odposlechli policisté soudce Sováka. Podle spisu plánoval, že ovlivní kauzu Rath
Číst článek
Benešová zastává názor, že vzhledem k rozsahu, míře detailu a vyznění předmětných informací „nelze jejich zveřejnění připsat na vrub aktivitě obhájců obviněných“. Uvedla také, že úniky informací z pražského Vrchního státního zastupitelství nejsou ojedinělým jevem. Bradáčovou proto požádala o prověření informací a přijetí opatření, která by do budoucna únikům zabránila. Svůj dopis ministryně odeslala také nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi.
Soudce pražského vrchního soudu Sovák čelí obvinění z toho, že podle vyšetřovatelů ovlivňoval odvolací řízení a nerozhodoval nezávisle, spravedlivě a nestranně. Počínal si tak údajně zejména kvůli slibům protiplnění od svého přítele, spoluobviněného podnikatele Milana Bíby. Soudce trvá na tom, že úplatky nebral. Únikem informací ze Sovákovy kauzy se zabývá také Generální inspekce bezpečnostních sborů, a to od poloviny loňského prosince. Obvinění proti soudci Zdeňku Sovákovi i obsahu odposlechů se rozsáhle věnoval i server iROZHLAS.cz.
Ke kauze soudce Sováka publikoval server iROZHLAS.cz řadu textů:
- O tom, jak si chtěl podle policie soudce Zdeněk Sovák ‚uloupnout perníček‘ a ohnout odvolací rozsudek ve prospěch stavební firmy Metrostav
- Případ arménského malíře a podnikatele Gagika Tonyana. Soudce Sovák si od něj měl za ohnutý rozsudek vyžádat obraz
- Soud a bitcoiny. Soudce podle kriminalistů plánoval, že dvěma mladíkům potvrdí podmínku za kryptoměnu
- Profil soudce Sováka. O bývalém kolegovi se rozmluvila například bývalá šéfka Nejvyššího soudu Eliška Wagnerová
- Obvinění v kauze čelí celkem pět lidí. Soudce Zdeněk Sovák, jeho neformálního asistenta Milana Bíbu a arménského podnikatele Gagika Tonyana poslal soud minulý týden do vazby. Na svobodě stíhá právníka Jiřího Teryngela a Bíbovu partnerku Charlotte Mulénovou.