Stát prý tají výsledky kontrol o využívání státních dotací
Státní instituce nechtějí zveřejňovat závěry kontrol o využívání dotací a evropských peněz. Upozorňuje na to nevládní protikorupční organizace Růžový panter, podle které se stát odvolává na zákon o státní a finanční kontrole, který údajně zveřejnění auditů znemožňuje.
Organizace to považuje za nezákonné a bude na dodání informací trvat. Problémem je také podle Růžového pantera nevymahatelnost práva. Podle Ivety Jordánové bude organizace na poskytování žádaných informací trvat.
„My jsme názoru - a konzultovali jsme to s řadou právních expertů – že takovýto výklad je naprosto scestný, že je nezákonné upírat veřejnosti tyto informace. My budeme postupovat dál podle zákona a budeme tyto informace vymáhat,“ řekla Jordánová.
Stát nechce zveřejňovat výsledky kontrol o využívání dotací z peněz EU. Podrobnosti připravila pro Odpolední Radiožurnál Květa Moravcová.
Podle členky Kolegia Nejvyššího kontrolního úřadu Marie Hoškové ale není udílení státních dotací v Česku pod účinnou kontrolou. Často podle ní chybí vyhodnocení dotovaných projektů a jejich výběr je netransparentní.
Hošková pracuje na NKÚ 17 let a za celou dobu se jí prý nestalo, že by policie vyšetřila a justice dotáhla do konce nějaký případ, kterým se ona jako kontrolorka zabývala. Podle ní se většina případů zastaví na problematice prokázání úmyslu.
„Máme samozřejmě poznatky, že ve většině případů se stíhání zastavuje pro nedostatek důkazního matriálu a zejména pro úmysl, který se tam hledá. A to je těžké – najít úmyslné jednání,“ uvedla.
Posílení kontrolní činnosti NKÚ
NKÚ zkontroluje využití dotací zhruba v deseti akcích ročně, přitom stát každý rok rozděluje peníze tisícovkám žadatelů. Podle Marie Hoškové je jednou z možností posílení kontrolní činnosti NKÚ, aby úřad mohl kontrolovat více projektů v souvislosti s využitím státních nebo evropských peněz.
Důležitá je ale také role policie a justice. Snad to nejdůležitější podle organizace Růžový panter je to, aby se lidé zajímali, co se děje kolem nich a aby svou případnou skepsi neřešili tím, že na svět kolem sebe zanevřou.