‚Největší hrozba pro Česko je Rusko,‘ řekl Fiala velvyslancům. Apeloval i na další pomoc Ukrajině
Česká diplomacie by se podle premiéra Petra Fialy (ODS) měla primárně soustředit na bezpečnost a prosperitu, řekl to na úvod porady velvyslanců. Hlavní výzvu vidí v „únavě z dlouhotrvající situace“ na Ukrajině. V projevu, který pronesl v Černínském paláci, mluvil o ruské hrozbě nebo energetické bezpečnosti. Ambasadory vyzval k ostražitosti před kroky Číny.
Česko podle premiéra Fialy musí pokračovat v civilní i vojenské pomoci Ukrajině a podpoře integrace do Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO), zároveň se připravovat na poválečnou obnovu napadené země. Fiala zmínil, že tomu má napomoci i vládní zmocněnec Tomáš Kopečný.
Nový ukrajinský velvyslanec v Praze? Je to vnitřní záležitost Kyjeva, řekl Lipavský před návštěvou Kuleby
Číst článek
„Šance na rychlé vyřešení konfliktu se ukázaly jako malé a stále se ztenčující. Důsledky ruské agrese jsou mnohonásobné a do jisté míry se podepisují i na určité nervozitě, kterou pociťujeme v naší zemi,“ je si vědom Fiala.
Ruské pokusy o opětovné vytvoření sfér vlivu je třeba zastavit, jinak to povzbudí nejen režim ruského prezidenta Vladimira Putina, ale i další agresory, předpokládá. Česko podle něj musí více než kdy dříve prosazovat své obranné zájmy, posilovat spojenecké vztahy a přispívat ke zmírňování krizí ve světě.
Vývoj války v posledních měsících podle Fialy ukazuje, že situace je komplikovaná. Narážel přitom na pomalejší postup ukrajinské protiofenzivy.
„Podle řady analytiků hrozí pat a realita zamrzlého konfliktu. Nemyslím si, že toto je scénář, který jedině musíme sledovat. Ale i tento scénář musíme mít v hlavě a přemýšlet nad ním při svých strategiích,“ uvědomuje si premiér.
Energetika
Na úvod porady velvyslanců Fiala hovořil také o energetické bezpečnosti. Jednou z klíčových podmínek energetické nezávislosti je podle něj úplný přechod na americké a francouzské palivo do jaderných elektráren.
Energetickou politiku bylo nutné zcela změnit, nejdůležitější bylo skoncovat se závislostí na Rusku, řekl premiér. Česko je podle něj téměř stoprocentně nezávislé na ruském plynu, čeká jej odtržení od ruské ropy, k čemuž je nutné dokončit rozšíření ropovodu TAL. To by podle Fialy mělo být hotové do konce příštího roku.
„Musíme pomáhat českým společnostem diverzifikovat jejich export a k tomu, aby dokázaly pronikat na nové, dynamické trhy.“
Petr Fiala
Důležitost západních struktur
Premiér apeloval na velvyslance a zdůrazňoval důležitost vztahů se spojenci. Velvyslance pochválil za české předsednictví v Radě EU a k tomu dodal, že transatlantické vztahy jsou podle něj nejlepší v historii.
Předsednictvím získalo Česko v Bruselu větší respekt. Dokazuje to i Euro 7, říká velvyslankyně Šestáková
Číst článek
Visegrádskou skupinu označil Fiala za platformu pro praktickou spolupráci. Zmínil, že státy nemají jednotný pohled na válka na Ukrajině. Ocenil racionální program pro roční předsednictví V4, které reflektuje tento stav a neklade si příliš politické cíle. Za nutný považuje širší středoevropský dialog.
Fiala si pochvaloval koordinaci zahraniční politiky. V posledním roce došlo ke sjednocení pohledů předsedy vlády, ministra zahraničí a prezidenta. Podle něj tomu prospívá i obnovení pravidelných schůzek s Petrem Pavlem.
Poradu zahájil ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Politici a velvyslanci nejprve drželi minutu ticha za čtyři v nedávné době zesnulé diplomaty – Martina Povejšila, Kateřinu Fialkovou, Jakuba Dürra a Moniku Studenou.