Rozšíření schengenského prostoru je podle ministra Langera ohroženo
Kvůli problémům se zapojením některých zemí do informačního systému je ohrožený vstup Česka a dalších nových zemí Evropské unie do takzvaného schengenského prostoru. Uvedl to ministr vnitra Ivan Langer. Na vině podle něj není nedostatečná připravenost nováčků, ale paradoxně dosavadní členové schengenských dohod. Zrušení hraničních kontrol se přitom plánuje už na konec tohoto roku.
Na schůzce šéfů resortu v rakouském Innsbrucku Langer poukázal na nedávnou kontrolu, podle které propadlo při testech zapojení do nového společného informačního systému hned devět dosavadních členských států. Jde například o Belgii, Dánsko nebo Itálii.
Podle Langera je Česko plně připravené na vstup do schengenského prostoru k 31. prosinci letošního roku, a to i po finanční stránce. "Česká republika je připravena, a částečně už se tak stalo, vynaložit na toto rozhodnutí a jeho realizaci zhruba půl miliardy korun. Současně jsme museli změnit naše zákony, museli jsme projít transformací služby cizinecké a pohraniční policie," uvedl Langer.
Systém SIS One4All se má používat místo dosavadního SIS I. a obsahuje nový software, který umožní připojení nových členských zemí, řekl dále Langer. Dodal, že systém může fungovat jen tehdy, pokud ho zvládnou všechny země bez výjimky. Zaostávání starých členů tak ohrožuje rozšíření prostoru víc než údajné nedostatky členů nových. Podle Langera informaci potvrdil i evropský komisař Franco Frattini.
Langer podle svých slov požádal Frattiniho a portugalského ministra vnitra jako zástupce země, která nyní Evropské unii předsedá, aby vyzvali ty země, které při kontrole neuspěly, k okamžitému plnění harmonogramu zavádění systému tak, aby byly dodrženy termíny rozšíření. Tato výzva má být obsažena i v závěrečném dokumentu konference v Innsbrucku.