VIDEO: Jak pomoct ohrožené třídě v Česku? V Ostravě proběhla druhá debata k projektu Rozděleni svobodou
V Ostravě se uskutečnila druhá ze série debat projektu Rozděleni svobodou, tentokrát na téma Ohrožená třída. Hosty za politické strany byli poslanec Leo Luzar (KSČM), poslankyně Pavla Golasowská (KDU-ČSL) a senátor Herbert Pavera (TOP 09) a dále ředitel Institutu pro sociální inkluzi Martin Šimáček a sociolog Martin Buchtík. Debatu moderovala Marie Bastlová.
Minulé pondělí hosté rozebírali dostupnost bydlení, řešení bytové nouze nebo takzvaný obchod s chudobou. Částečně na to navazuje i další téma projektu Rozděleni svobodou Ohrožená třída.
VIDEO: Existuje řešení bytové krize? V první debatě k projektu Rozděleni svobodou odpovídala i Maláčová
Číst článek
Ta je jednou z šesti tříd, na které sociologové v projektu Českého rozhlasu rozdělili současnou českou společnost. A kdo jsou její členové?
Podle průzkumu do ní patří asi 22 procent obyvatel Česka. Jsou pro ně typické podprůměrné příjmy a majetky a ohrožuje je ztráta zaměstnání a rozvody. Často tuto třídu zastupují ženy na rodičovské nebo rodiny s dětmi.
Nicméně těží ze svých sociálních kontaktů. Mezi jejich známé patří lidé s prestižními profesemi a mají se tedy, na koho obrátit v případě, že potřebují radu.
Jak ale řešit jejich situaci? Jak zajistit, aby i tato podle sociologů „zapomenutá třída“ mohla těžit z globalizace a digitalizace? I na se hosté snažili najít odpověď.
Český rozhlas připravil k 30. výročí sametové revoluce unikátní průzkum s názvem Rozděleni svobodou. Ten zmapoval šest základních tříd, do kterých je česká společnost rozdělená. Zároveň upozornil na konkrétní problémy lidí v těchto třídách. A právě na ty se zaměřuje druhá fáze projektu.
Radiožurnál a Český rozhlas Plus připravily sérii pěti debat, ve kterých s experty jednotlivých politických stran, které mají své poslanecké kluby ve sněmovně, navrhneme, jak tyto problémy systémově řešit.