Vypadá spíš jako rouška, říká lékařka o respirátoru od ministerstva. Dostala 3 kusy, sestru nechá doma
Ministerstvo zdravotnictví mezi praktické lékaře během víkendu a pondělka distribuuje první zásilku respirátorů. Kvůli nedostatku ochranných prostředků se však jedná o dva až tři kusy na jednu ordinaci. Lékařům tak dodané respirátory pokryjí maximálně tři dny, za předpokladu, že budou ordinovat bez zdravotní sestry. Pochybná je i kvalita respirátorů, které podle Sdružení praktických lékařů ČR (SPL) nesplňují bezpečnostní požadavky.
Zásilku roušek doprovází dopis od náměstka ministra zdravotnictví pro zdravotní péči Romana Prymuly. Podle informací v něm se jedná o 20 tisíc respirátorů, které ministerstvo získalo bezúplatně od biotechnické firmy SOTIO ze skupiny PPF. Jde o respirátory Critical Cover TOPP-PFL N-95 od výrobce AlphaProTech ze Spojených států, které by měly splňovat nejvyšší parametry ochrany proti virovým onemocněním včetně Covid-19.
Dorazí do Česka miliony chybějících roušek a respirátorů? ‚Trh je nyní naprosto anomální,‘ říká Vojtěch
Číst článek
Představenstvo Sdružení praktických lékařů však v prohlášení, které získal server iROZHLAS.cz, a které se později objevilo i na stránkách sdružení, odmítá, že by šlo o respirátory s nejvyšší ochranou.
„Aktuálně má většina lékařů, kteří jsou členy sdružení, dva až tři kusy respirátorů, které byly distribuovány během víkendu. Nejsou to respirátory FFP-3, ale jde o kategorii nižší. Umožňuje zajistit péči na jeden, maximálně dva dny, pro jednu osobu,“ řekl ve vysílání Radiožurnálu prezident SPL Petr Šonka.
Tři dny a bez sestry
Situaci kolem nedostatku roušek pro iROZHLAS.cz okomentovala praktická lékařka Eliška Rožková, která také dostala zásilku tří respirátorů. Ty podle ní vypadají jako rouška, která neposkytne ochranu před nákazou. „I kdyby šlo o respirátory, tři kusy mi vystačí na tři dny, a to nepočítám sestru, kterou bych musela nechat doma,“ říká doktorka.
Respirátor má životnost kolem osmi hodin, což lékaři vyjde na jeden den. „V poslední době jsem v ordinaci trávila osm hodin denně. A jelikož chodím otevírat dveře pacientům, musím mít respirátor nasazený prakticky celou pracovní dobu,“ popisuje dále.
Sama se označila za jednu ze šťastnějších, měla totiž v zásobě několik respirátorů, které si již za vysokou cenu pořídila na vlastní náklady. I osobní zásoby jí ale za pár dní dojdou. Nedostatkové zboží jsou i jiné ochranné prostředky. „Nemáme žádné další potřebné ochranné pomůcky jako ochranné brýle, čepice, pláště, rukavice. Brzy mi dojdou i dezinfekce,“ pokračuje Eliška Rožková.
Nakonec v rozhovoru připustila, že zdravotní sestru z preventivních důvodů raději nechá doma.
Pouze akutní případy
SPL vydalo v prohlášení doporučený postup práce doktorů, aby se co nejvíce zabránilo přenosu nákazy na ně, i mezi pacienty. Lékaři by měli nosit ochranné prostředky nepřetržitě a až pomůcky dojdou, mají ordinace přejít na nouzový režim, kdy uzavřou přístup pacientům a fungují pouze telefonicky.
Stát zdravotníkům slíbil přes milion respirátorů, dodal 50 tisíc. Babiš se ptal, kde chybí. Tady je přehled
Číst článek
Ošetřováni by měli být pouze pacienti s akutními a chronickými problémy. Všichni ostatní mají návštěvu lékaře odložit. Zcela se má přerušit poskytování pracovně-lékařských služeb a posudková činnost. Lékaři, kteří jsou v dobrém zdravotním stavu, mohou nabídnout své síly lékařské pohotovostní službě nebo na urgentním příjmu.
Na zodpovědnost lidí apeloval v rozhovoru i prezident SPL Petr Šonka: „…aby zachovali zdravý rozum, a aby do ordinací chodili lidé, kteří opravdu mají akutní problém. A aby před návštěvou ordinace kontaktovali lékaře telefonicky. Pokud nemáte akutní problém, odložte ho na později,“ vzkázal.