Rostislav Pilc by se měl v roce 2020 opět stát šéfem vojenské kanceláře Hradu, zažádá o novou prověrku
Bývalý šéf vojenské kanceláře prezidenta republiky Rostislav Pilc by se měl vrátit do funkce na Hradě k 1. lednu 2020. Vystřídat by tak měl současného náčelníka Jana Kašeho, kterému skočí mandát. Radiožurnálu to potvrdil hradní kancléř Vratislav Mynář s tím, že Pilc musí splnit všechny zákonné podmínky. Mezi ně patří i bezpečnostní prověrka. Právě o ni Pilc před třemi lety přišel.
Kvůli odebrání nejpřísnější prověrky Národním bezpečnostním úřadem se Rostislav Pilc obrátil na soud a letos v dubnu ho definitivně vyhrál. Zrušení jeho prověrky bylo podle verdiktu neoprávněné.
„Ve správním spisu včetně jeho utajené části chybí jakýkoliv skutkový podklad, na základě něhož by šlo usuzovat o věrohodnosti a přesvědčivosti klíčové zpravodajské informace,“ vysvětlila důvody mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci.
Styky s ruským podnikatelem
Zjištění, jež Pilce označilo za riziko, přišlo od vojenského zpravodajství, které sám dříve jako pověřený ředitel vedl. Údajně šlo o jeho rizikové styky s ruským podnikatelem a bývalým zaměstnancem české ambasády v Moskvě, kde Pilc v minulosti působil.
Informace o setkáních s ním však údajně sám vojenské rozvědce hlásil. Navíc odmítá jakoukoliv závadnost schůzek. Nepřipouští si tak, že by prověrku opět nedostal:
„Já snad ani nepředpokládám, že by se to mohlo stát, protože všechny ty věci, které tam na mě byly uvedeny, soud vyvrátil. Takže snad ne, ale taky bych se v našem státě ničemu nedivil.“
Byla to má profesní likvidace, budu chtít odškodnění, říká exšéf vojenské kanceláře Hradu Pilc
Číst článek
O novou prověrku si chce Pilc zažádat příští rok, kdy chce také obnovit svoji službu v armádě. V ní dosáhl hodnosti generála, po odebrání prověrky ale odešel do civilu a teď pracuje v podniku Řízení letového provozu. Verdikt soudu Národní bezpečnostní úřad nechtěl komentovat, podle jeho bezpečnostního ředitele Jaromíra Kadlece ani nemůže.
„Toto řízení je neveřejné a NB není oprávněn a ani nemůže sdělovat informace o něm nikomu jinému než účastníkovi řízení,“ stojí v písemném vyjádření, které napsal Kadlec už v létě Radiožurnálu v reakci na verdikt soudu a také na Pilcův požadavek, aby postup úřadu prověřil poslanecký výbor pro kontrolu Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ).
Poslanci minulý měsíc však po vysvětlení šéfa úřadu došli k závěru, že postupoval správně. A zatím stejně dopadlo i projednání věci na výboru pro kontrolu Vojenského zpravodajství, kam se Pilc také obrátil.
„Je otázka, jestli to bylo účelové nebo cílené. Tak ať to někdo vysvětlí teda,“ zdůvodnil svůj požadavek Pilc.
Žaloba na stát
Výbor pro kontrolu vojenského zpravodajství tak nedávno vyslechl ředitele této služby. Radiožurnálu to potvrdil šéf výboru Vít Rakušan z hnutí STAN.
Soud zrušil odebrání bezpečnostní prověrky generálu Pilcovi a vrátil projednání bezpečnostnímu úřadu
Číst článek
„Zaručil nám, že informace, které poskytovalo, pocházely z několika ověřených zdrojů a prošly běžným režimem, kterým procházejí všechny informace, které vojenské zpravodajství komukoliv dál pouští. Tedy z našeho pohledu vojenské zpravodajství neudělalo žádnou chybu. My totiž skutečně nemáme možnost validitu těch informací dál prověřovat.“
Výbor se k případu vrátí ještě v lednu, kdy chce přijmout ke kauze své usnesení. Samo vojenské zpravodajství případ s odkazem na důvěrnost řízení nekomentovalo. Pilc chce každopádně v nejbližších týdnech vedle nové žádosti o prověrku podat i žalobu na stát, s níž doposud vyčkával.
„Neměl jsem vyčíslenou přesnou částku a také jsem otálel s tím, že mě někdo bude kontaktovat, omluví se mi a bude se snažit se se mnou nějakým způsobem domluvit. Ta žaloba bude ze dvou částí, a to v první části z nároku na plat a ve druhé jde o poškození dobrého jména,“ vysvětlil.
Řádově prý bude chtít na odškodném miliony korun. Kauzu považuje za svou profesní likvidaci: „Někdo si řekl tak a teď půjde a někdo začal dělat nějaké kroky,“ soudí Rostislav Pilc.