ROP Jihozápad umožnil nemocnicím koupit vybavení až 12krát dráž, tvrdí NKÚ
Regionální rada operačního programu Jihozápad umožnila regionálním zdravotnickým zařízením nakupovat vybavení až za dvanáctkrát vyšší ceny. Odhalil to Nejvyšší kontrolní úřad, který prověřoval dotace za roky 2007 až 2013.
Podle NKÚ některé nemocnice také neoprávněně slučovaly nákupy levnějších věcí, aby dosáhly na dotace, říká mluvčí úřadu Olga Málková.
„Například při nákupu vybavení jednotky intenzivní péče v nemocnici Tábor by optimální cena podle indikátorů regionální rady měla být téměř 260 milionů korun. Skutečná cena ale činila necelých 21 milionů korun,“ popisuje jeden z případů Málková a dodává:
„Podle takto nastavených indikátorů nemohla regionální rada vyhodnocovat, jestli investice v regionálních zdravotnických zařízeních byly skutečně efektivní.“
Regionální operační program Jihozápad (ROP) je jedním ze sedmi českých regionálních programů. Od roku 2007 připravuje v Jihočeském a Plzeňském kraji projekty v oblastech dopravy, školství, zdravotnictví, sociálních služeb a cestovního ruchu. Na období 2007 až 2013 měl vyčleněno 18,4 miliardy korun.
Regionální rada podle NKÚ dotace proplatila, ačkoli se podle pravidel operačního programu jednalo o nezpůsobilé výdaje.
ROP Jihozápad spravuje evropské dotace v Jihočeském a Plzeňském kraji. Nejvyšší kontrolní úřad proto podal oznámení o podezření na porušení rozpočtové kázně.
Vedení ROP Jihozápad se ohradilo
Regionální rada ROP Jihozápad se ale závěry NKÚ nesouhlasí. „Soubory movitých věcí nejsou nikde v zákoně přesně definovány, tudíž my se řídíme rozhodnutím auditního orgánu ministerstva financí, který žádné pochybení na naší straně neshledal,“ uvedla mluvčí regionální rady Karolína Studená.
Pochybení při čerpání peněz odmítá i společnost Jihočeské nemocnice, která spravuje zařízení v Táboře a Českých Budějovicích. Proti případnému vracení peněz je připravená bránit se u soudu.
NKÚ prověřoval dotace, které v létech 2007 až 2013 získaly Nemocnice České Budějovice, Nemocnice Tábor, společnost Privamed Plzeň a Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje.
Nejde o první problém ROP Jihozápad. Předloni uložil pražský městský soud tříleté podmíněné tresty bývalému šéfovi rady ROP Jihozápad Jiřímu Trnkovi a jeho podřízenému Martinu Půlpytlovi.
Podle rozhodnutí zasahovali do schvalování a hodnocení výběru projektů a žádostí o dotace. Vrchní soud v Praze pak loni Trnkovi podmínku potvrdil, Půlpytla obžaloby zprostil.