Rakušan: V případu střelby existují bílá místa a relevantní otázky. Čekáme ale na závěry inspekce

V případu prosincové střelby na filozofické fakultě je třeba počkat na závěry Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), které budou k dispozici do dvou až tří měsíců, řekl v úterý ministr Vít Rakušan (STAN) poslancům. Zdůraznil, že inspekce zatím nedospěla ke zjištění, že by některý z policistů spáchal trestný čin. Podle opozičního poslance ANO Jiřího Maška inspekce ani k žádnému takovému závěru nedojde.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé přicházeli i před budovu filozofické fakulty na Palachově náměstí, kde se tragédie stala

Podle ministra provedlo 192 odborníků přes 600 osobních intervencí a na 1000 telefonických (Ilustrační foto) | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Sněmovna kvůli chybějícím informacím po vystoupení ministra a některých poslanců ANO debatu přerušila na neurčito. Klub ANO podle jeho členky Heleny Válkové ještě zváží možnost iniciování sněmovní vyšetřovací komise, která by se záležitostí zabývala.

Výsledky prověřování zásahu na filozofické fakultě bude mít GIBS nejdřív na jaře, uvedl Rakušan

Číst článek

Ministr slíbil, že bude usilovat o to, aby závěry GIBS „mohly být zveřejňovány, pokud možno rychle“. Zároveň poznamenal, že na některé věci nemůže dát odpověď, protože informování o „případu mnohočetné vraždy“ si vyhradilo státní zastupitelství. Jako příklad uvedl, které zbraně měl střelec k dispozici v sídle fakulty.

Policie podle Rakušana udělala maximum v otevřenosti a informovanosti veřejnosti. A i když vnitřní kontrola Policejního prezidia odhalila nedostatky v krizové komunikaci a ve využívání analytických nástrojů, zásah policie byl podle ní profesionální a v souladu s předpisy, uvedl Rakušan s tím, že závěry kontroly si vzal za své.

Zopakoval, že Bezpečnostní radě státu koncem ledna předloží přehled opatření, která by měla zejména posílit prevenci před podobnými útoky. Podle Jany Mračkové Vildumetzové (ANO) by je měl představit také sněmovnímu bezpečnostnímu výboru.

O krizové a varovné systémy panuje po střelbě na fakultě zvýšený zájem. Upozornění zašlou na telefon

Číst článek

Ministr k výtkám, že ne všem poškozeným byla nabídnuta policií pomoc, uvedl, že v den zásahu bylo na místě rekordních 47 krizových interventů, kteří poskytli pomoc 33 osobám z nejvíce zasažených rodin a byli přítomni u oznámení všech úmrtí. V budově fakulty její student zastřelil 14 lidí a poté i sebe, předtím dalších 25 lidí zranil.

V prvním týdnu po tragédii provedlo podle ministra 192 odborníků přes 600 osobních intervencí a na 1000 telefonických. Zajistili neustálou přítomnost u pozůstalých, pořádali skupinová terapeutická setkání se studenty. Pomoc nyní koordinuje Národní ústav duševního zdraví, dodal ministr. Kvůli zásahu na univerzitě se objevila i kritika, že policie situaci podcenila.

Policisté dostali ve čtvrtek 21. prosince po poledni informaci o tom, že mladík z obce Hostouň odjel do Prahy s tím, že si chce vzít život. Podle poslance Huberta Langa (ANO) policie měla i informaci, že mladík je psychicky narušený a může být nebezpečný. Policisté poté v Hostouni nalezli mrtvého otce střelce a vyhlásili po jeho synovi pátrání.

Policie pak zjistila, že student bude mít přednášku v Celetné ulici v Praze. Evakuovala proto tamní objekt filozofické fakulty, střelba byla ale následně hlášena z nedaleké hlavní budovy na náměstí Jana Palacha.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme