První listopad v Česku zavede platnost eurozatykače

V České republice začne od zítřka platit eurozatykač. Naši občané podle něj budou moci být vydáváni k trestnímu stíhání do jiných států Evropské unie. Česko je však jedinou členskou zemí unie, ve které se eurozatykač nebude vztahovat na trestné činy spáchané před prvním listopadem. Smyslem eurozatykače je urychlit procedury vydávání stíhaných osob a znemožnit, aby se pachatelé závažných trestných činů vyhýbali stíhání v zahraničí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vězeňská pouta

vězeňská pouta | Foto: Corbis

Poslanci přehlasovali před měsícem veto prezidenta Václava Klause a vládní předlohu eurozatykače znovu schválili. Konečné slovo však zřejmě bude mít Ústavní soud, na který se chtějí obrátit poslanci opoziční ODS.

Podle nich je norma protiústavní. Občanští demokraté se proto do konce roku hodlají obrátit na Ústavní soud se žádostí, aby soulad eurozatykače s Listinou základních práv a svobod posoudil. Podnět hodlají zaslat až ve chvíli, kdy příslušné předlohy začnou platit.

Česko doposud tvořilo spolu s Itálií poslední dvojici z 25 členských států Evropské unie, které evropský zatykač zatím nepřevedly do národního práva. Smyslem eurozatykače je usnadnit a urychlit procedury vydávání stíhaných osob a znemožnit, aby se pachatelé závažných trestných činů vyhýbali stíhání v zahraničí.

Na základě eurozatykače by mohl být vydán do ciziny člověk podezřelý z terorismu, obchodu s lidmi, pedofilie, korupce a obchodu s drogami a zbraněmi. Vydáni mohou být i lidé podezřelí ze znásilnění, únosů letadel a lodí, vydírání, padělatelství peněz, rasismu, vraždy a dalších závažných trestných činů.

Milan Kopp, Lenka Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme