Přijeďte spolupracovat s Čínou, budeme poctěni, zval 'vyslanec prezidenta' Tvrdík na Čínské investiční fórum

V pozvánce na letošní Čínské investiční fórum, pořádané Smíšenou česko-čínskou komorou vzájemné spolupráce, se hlava komory Jaroslav Tvrdík tituluje "vyslancem prezidenta pro čínsko-české vztahy" a prosí o šíření informací o fóru mezi podnikateli. O spolupráci s Čínou se letos jedná za zavřenými dveřmi, v zájmu "otevřených odborných diskusí".

Dokument Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Praha, 29.3.2016 Setkání prezidentů České republiky Miloše Zemana a Čínské lidové republiky Si Ťin-pchinga (vpravo), "vyslanec prezidenta" Jaroslav Tvrdík druhý zleva.

Praha, 29.3.2016 Setkání prezidentů České republiky Miloše Zemana a Čínské lidové republiky Si Ťin-pchinga (vpravo), "vyslanec prezidenta" Jaroslav Tvrdík druhý zleva. | Zdroj: Profimedia

China Investment Forum neboli Čínské investiční fórum, pořádané Smíšenou česko-čínskou komorou vzájemné spolupráce, je letos neveřejné. Na dotaz Českého rozhlasu to uvedla projektová manažerka komory Anna Patočková. Cílem je podle Patočkové umožnit "otevřené odborné diskuse", aby účastníci fóra, "podnikatelé ze šestnácti zemí střední a východní Evropy a Číny (...) i zástupci významných společností z USA a dalších zemí", měli soukromí k jednání o "konkrétních projektech".

Z otevřených diplomatických zdrojů zveřejňujeme pozvánku na "efektivní platformu pro spolupráci 16+1" v rámci iniciativy Pás a stezka, vlajkové lodi čínských investic (a vlivu) v zahraničí.

'Potkat se a reagovat'

"Těšíme se, až vás poznáme, a věříme, že letošní rok bude opět svědkem platformy pro politické, diplomatické a byznysové schůzky na nejvyšší úrovni mezi Čínou a 16 středoevropskými a východoevropskými zeměmi," zve text zájemce o fórum.

Čeští politici kondolují po smrti čínského disidenta. Z Hradu zní: Nic zasílat nebudeme

Číst článek

"Je to právě CIF (China Investment Forum, Čínské investiční fórum), kde se političtí představitelé, podnikatelé a investoři z České republiky, Čínské lidové republiky a SVE (středoevropských a východoevropských) zemí mohou potkávat a reagovat na stávající rámec SVE-čínské spolupráce," uvádí text.

Jak upozořnuje, na fóru promluví "důležité osoby" nejen české vlády a politické scény, včetně prezidenta České republiky Miloše Zemana a premiéra Bohuslava Sobotky, pod jejichž záštitou se akce koná, "organizátoři jsou tudíž události maximálně oddáni". 

Iniciativa takzvané nové Hedvábné stezky, připomíná pozvánka, byla prezidentem Čínské lidové republiky spuštěna v roce 2013 a od té doby "dosáhla významných výsledků a získala podporu více než 100 zemí a mezinárodních organizací." Čínské investiční fórum, jež v těchto dnech hostí Pražský hrad, má sloužit k představení spolupráce s Čínou ve formě "konkrétních projektů jako příkladů a možností pro další země".

Jak na serveru Hlídací pes informuje Sinopsispředseda Poslanecké sněmovny a místopředseda ČSSD Jan Hamáček se minulý týden v Bukurešti účastnil konference jednání Dialog politických stran Střední a východní Evropy s Čínou, akce pod taktovkou Mezinárodního oddělení Ústředního výboru Komunistické strany Číny. 

Inspirujme se u čínských komunistů, citovali Hamáčka se Zemanem v Číně. Hamáček protestoval, text zmizel

Číst článek

Čínská média následně přinesla údajné Hamáčkovo prohlášení. Předseda sněmovny je prý "pyšný na to, že se Česká republika stala lídrem, který razí iniciativu Pásu a stezky ve Střední a východní Evropě," napsala agentura Nová Čína. Nicméně už loni na podzim se v čínských médiích objevily Hamáčkovi připisované výroky velebící vládu komunistů v Číně, jež Hamáček dementoval.  

Pozvánka pro velvyslance:

"Vaše Excelence, 

dovolujeme si Vás a jednoho člena Vaší ambasády srdečně pozvat na tuto významnou událost ve spolupráci mezi Čínou a zeměmi střední a východní Evropy.

Zároveň bychom Vás chtěli požádat o laskavou pomoc s pozváním politické delegace z Vaší země a o šíření informace o registraci na CIF 2017 mezi podnikateli ve Vaší zemi. 

Budeme poctěni možností přivítat delegaci z Vaší země v České republice a pohovořit o příležitostech, jež skýtá spolupráce mezi Čínou a zeměmi střední a východní Evropy. 

S úctou a srdečnými pozdravy, 

Jaroslav Tvrdík                                                                      
Vyslanec prezidenta České republiky pro čínsko-české vztahy                                           Prezident Česko-čínské komory pro spolupráci

Chu Jen-sin
Prezident Čínského centra pro ekonomickou spolupráci " 

mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme