Prezident přijal demisi ministra životního prostředí

Prezident republiky Václav Klaus přijal demisi ministra životního prostředí Jana Dusíka. Předseda Strany zelených Ondřej Liška by se měl sejít s premiérem Fischerem, aby vyřešili, jak bude vedení resortu do voleb vypadat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Dusík - ministr životního prostředí

Jan Dusík - ministr životního prostředí | Foto: Tomáš Adamec


Zelení obsadí uvolněný post ministra životního prostředí pouze v případě, že premiér Jan Fischer nebude nominovaného kandidáta tlačit k vydání urychleného kladného stanoviska k modernizaci elektrárny v Prunéřově.

Ve vysílání Rádia Česko to potvrdil předseda Strany zelených Ondřej Liška, který chce s premiérem jednat o dalším vývoji na mnisterstvu poté, co dosavadní ministr Jan Dusík rezignoval.

Ministr chtěl na základě posudku norské firmy DNV žádat elektrárenskou společnost ČEZ, aby připravila novou variantu modernizace, nebo kompenzační opatření. Fischer takový postup neakceptoval.

Přehrát

00:00 / 00:00

O hodnocení modernizace prunéřovské elektrárny mluvil ve Světě o osmé Edvard Sequens, poradce v oblasti energetiky a zástupce Strany zelených v tzv. Pačesově komisi a předseda Strany zelených Ondřej Liška

Edvard Sequens, poradce v oblasti energetiky a zástupce Strany zelených v tzv. Pačesově komisi ve Světě o osmé Rádia Česko řekl, že studie DNV v podstatě potvrdila dřívější námitky, že uvažovaná technologie nepatří k nejúčinnějším.

„Nedovedu si představit, že by ministerstvo mohlo vydat kladné stanovisko,“ řekl Sequens.

Premiér Fischer nepovažuje za vhodné rozhodnutí o modernizaci elektrárny Prunéřov z hlediska vlivu na životní prostředí znovu odkládat. Poukazuje na to, že zákonné lhůty už uplynuly. Odmítá ale, že by se snažil verdikt ministra ovlivňovat.

Ve hře bylo záporné stanovisko ministerstva

Liška na Rádiu Česko připustil, že Dusík měl možnost vydat záporné stanovisko. „Zřejmě by to vyvolalo nevoli premiéra Fischera a firmy ČEZ,“ uvedl. Podle Lišky má ale vláda zájem pokročit dále ve schvalování této investice.

„Myslím, že bylo možné a správné vydat nesouhlasné stanovisko. Na druhou stranu, postup, který zvolil Jan Dusík, totiž vyzvat ČEZ, aby dal variantní řešení, byl stejně tak logický,“ zdůraznil Liška.

Připomněl, že je s předsedou vlády v kontaktu a hledají termín pro své setkání. Liška také zdůraznil, že žádný z kandidátů Strany zelených na místo ministra životního prostředí nebude ochoten akceptovat žádný tlak na proces schvalování EIA.

Milan Kopp, Václav Pešička, Tomáš Pavlíček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme