Premiér Špidla už napsal abdikační dopis
Premiér Vladimír Špidla už sepsal abdikační dopis, který má uzavřít dvouleté působení jeho koaliční vlády. S demisí večer oficiálně seznámí své dosavadní ministry, zítra ji předá prezidentovi. Špidla odůvodnil své rozhodnutí tím, že nebylo možné dál vést vládu za současného rozložení sil ve sněmovně a nemít přitom podporu vlastní ČSSD a jejího klubu. Až do jmenování nového kabinetu však Špidlova vláda zůstane v úřadě.
Po demisi kabinetu prezident Václav Klaus pověří Vladimíra Špidlu nejen výkonem funkce předsedy vlády, ale i úřadu ministra spravedlnosti, a to až do doby, než bude jmenován nový kabinet. Vladimír Špidla se totiž v pondělí obrátil na hlavu státu s žádostí, aby mohl dočasně vést tento resort a Václav Klaus se mu podle mluvčího Hradu Petra Hájka rozhodl vyhovět.
Špidla svou žádost odůvodnil potřebou zajistit některé naléhavé úkony šéfa resortu včetně podpisu některých důležitých zákonů: "Je to také trestní zákon i další zákony a jde i o některé další nutné úkony, které ministr musí provádět."
Poté, co z postu ministra spravedlnosti odešel Karel Čermák, nominovala ČSSD na jeho místo jihomoravského poslance, pětatřicetiletého Zdeňka Koudelku. K jeho jmenování už ale nedošlo.
Odstupující premiér už začíná s lehkým nadhledem hodnotit dvouletou práci koaličního kabinetu pod jeho vedením: "Tak bilancuji a vidím, že ty nejdůležitější a strategické věci, které byly všechny nakupeny do první části volebního období, jsme zvládli, no a jistěže přemýšlím o životě a tak."
Po demisi začne složité vyjednávání
Prezident Václav Klaus ve čtvrtek přijme odstupujícího premiéra na Pražském hradě. Formálně tak přijme demisi jeho vlády a zároveň ji pověří dočasnou správou země do jmenování nového kabinetu. Vladimír Špidla měl původně v úmyslu abdikační dopis hlavě státu jen zaslat. Klaus poté zahájí vyjednávání o podobě příští vlády se všemi parlamentními stranami kromě unionistů a KSČM. Strany dosavadní vládní koalice stále věří, že se jim podaří pokračovat ve stejném složení.
S tím ale nesouhlasí unionističtí poslanci Marian Bielesz a Tomáš Vrbík, kteří zřejmě do konce týdne opustí svůj poslanecký klub. Bielesz Radiožurnálu řekl, že je ochoten podpořit vládu široké koalice všech parlamentních stran kromě komunistů. Vyvětlil také, co se mu nelíbí na variantě menšinové vlády ČSSD a Lidovců. "Ten způsob vládnutí ČSSD, která by tam zcela jistě měla znovu dominantní postavení, nepřinesl této zemi nic dobrého, a já si myslím, že takovou vládu nemohu podpořit. Standardní řešení jsou předčasné volby, ale mělo by být až poslední. Jsou tady i jiné varianty: širší koalice,"připomněl Bilesz.
Lídři vládních stran včera potvrdili snahu najít společné řešení, jak ven z politické krize, a to bez podpory komunistů. Úřadující předseda ČSSD Stanislav Gross už dříve nevyloučil ani spolupráci s lidovci nebo unionisty, ani pokračování současné koalice. Právě poslední možnost dál prosazují lidovci. "Podle mého názoru koaliční smlouva stále platí a koaliční strany by se měly pokusit najít řešení v rámci koaliční dohody," potvrdil předseda KDU-ČSL Kalousek.
Alespoň někteří sociální demokraté však po Grebeníčkově podpoře pošilhávají. "Říkal jsem, že by bylo netaktické v této chvíli říct, že s komunisty nikdy a za žádných okolností, protože to je otázka i určité vyjednávací pozice," neodmítá pomoc komunistů místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. Když ne komunisté, pak přichází v úvahu ODS.
Nejsilnější opoziční strana ale chce za svou podporu pro sociální demokraty smrtelné řešení - předčasné volby. Už začala připravovat návrh ústavního zákona o zkrácení volebního období a konání mimořádných voleb. Podle šéfa poslanců ODS Vlastimila Tlustého to však neznamená, že by ODS zákon okamžitě i předkládala.