Přední politici si na chvíli vyzkouší, jaké je to žít s Parkinsonovou chorobou
Život s Parkinsonovou chorobou je těžký. Jaké to je, to si dnes budou moci vyzkoušet premiér Petr Nečas, ministr zdravotnictví Leoš Heger nebo členové Sněmovny.
Zástupci společnosti Parkinson jim dnes přinesou simulátor, který snižuje hybnost ruky.
Poté, co zkusí psát a ukrojit buchtu, si budou moci simulátor sundat. Ale lidé, kteří touto nemocí trpí, ví, že už jim nikdy nebude lépe.
Paní Jana Večlová žije s diagnózou této choroby 8 let. Hořkou pravdu o své nemoci se dozvěděla, když jí bylo 52.
„U mě prvotním projevem byla psychika. Deprese, totální vyčerpání, syndrom vyhoření. Já jsem hodně pracovala a tam byl u mne prvopočátek Parkinsonovy choroby,“ popisuje paní Večlová.
„První, co mne upozornilo, byla změna písma. Co jsem si zaznamenala, jsem nebyla schopná po sobě přečíst. Skutečně pocit neohrabané pravé ruky,“ dodává.
Postupem času se příznaky zhoršují. Až člověk nedokáže být samostatný. Nejhorší je, že Parkinsonova choroba je nevyléčitelná. To si hned uvědomila i paní Večlová.
Žít přítomností
„Prvních pár let to jde ještě zvládnout, ale vyhlídky do budoucnosti nemám příliš dobré. Proto jsem si řekla, že musím žít přítomností,“ popisuje.
Dříve aktivní sportovkyně a činorodá žena, našla své poslání ve společnosti Parkinson. V občanském sdružení pomáhá stejně nemocným a jejich rodinám.
Dnes bude chtít členy Parlamentu a vlády přesvědčit i o tom, že lidé s Parkinsonovou chorobou nepotřebují jen léky, ale komplexní péči. Například rehabilitaci, pomoc psychologa nebo logopeda.