Právník: Imunita zákonodárci nepomůže, pokud je zadržen těsně po činu

Není příliš časté, aby zákonodárce zadržela policie a on pak skončil v policejní cele. To teď zažívá středočeský hejtman David Rath. Zadržen a vydán soudu byl se souhlasem předsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové. Přestože Ratha chrání imunita, podle ústavy může být poslanec nebo senátor zadržen při spáchání trestného činu nebo bezprostředně po jeho spáchání.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústava České republiky.

Ústava České republiky. | Foto: Tomáš Adamec

Uplatněn na něj pak bude postup, který se vztahuje na všechny běžné občany. Bez rozhodnutí o vazebním stíhání může David Rath zůstat v policejní cele nejvýše 48 hodin od zadržení. O jeho případném vzetí do vazby rozhodne na žádost státního zástupce soud, musí ale získat souhlas sněmovny.

„Podle ústavy, článek 27 odstavec 5, je tato situace odlišná od běžné situace, kterou jsme už mnohokrát zažili, totiž že se žádá o souhlas s trestním stíháním poslance nebo senátora. Tam musí dát komora souhlas předem. Ale tady v tom případě zadržení to probíhá v souladu s Listinou základních práv a svobod a trestním zákonem. Tady bude rozhodovat soudce o tom, jestli bude trestně stíhán vazebně, anebo to bude na svobodě,“ přibližuje hejtmanův další osud děkan Právnické fakulty Univerzity Karlovy a znalec ústavního práva Aleš Gerloch.

Přehrát

00:00 / 00:00

Děkan Právnické fakulty Univerzity Karlovy a znalec ústavního práva Aleš Gerloch vysvětluje, v jakém případě může být zadržen zákonodárce

Podle státní zástupkyně pro Ústecký kraj Lenky Bradáčové si už Rath a dalších sedm zadržených vyslechli obvinění. „Jedná se o podezření ze čtyř trestných činů – teď se skutečně vyjadřuji obecně ve vztahu ke všem obviněným osobám. Jedná se o trestný čin poškození zájmu Evropské unie, dále o trestný čin podplácení, přijetí úplatku a sjednávání výhody při zadávání veřejné zakázky,“ upřesnila. Pro nikoho ze zadržených zatím vazbu nenavrhla.

Trestnímu stíhání Davida Ratha podle Gerlocha nic nebrání. O zbavení poslanecké imunity má co nejdříve rozhodnout sněmovna. Podle Němcové by se dolní komora parlamentu měla přípustností Rathova stíhání zabývat na schůzi 5. června.

„Protože v tomto případě bude rozhodovat o přípustnosti stíhání poslanecká sněmovna teprve na první následující schůzi. Čili zatímco v těch běžných případech, kdy vlastně není někdo takto zadržen, musí žádat předem, tak tady to trestní stíhání už běží a ústava říká, že na své první následující schůzi komora rozhodne o přípustnosti stíhání s konečnou platností. Není ani třeba svolávat žádnou mimořádnou schůzi,“ upozorňuje Gerloch.

David Rath | Foto: Filip Jandourek

Dodává, že odepře-li komora vydat Ratha k trestnímu stíhání, je toto stíhání navždy vyloučeno. Senát totiž nedávno odmítl zrušit doživotní imunitu zákonodárců. Gerloch se ale domnívá, že sněmovna svůj souhlas dá.

„Samozřejmě neznám konkrétní okolnosti, ale podle těch informací jsou zde zřejmě dostatečné důkazy, zvlášť právě vzhledem k tomu, že byl dopaden bezprostředně po spáchání trestného činu. Takže lze předpokládat, že je zde dostatek důkazů a že komora nebude mít žádný důvod, aby odepřela trestní stíhání,“ uvažuje.

Jana Zemanová, Martin Drtina, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme