Post Bellum žádá Prahu o pronájem Domu pážat na Hradčanech, chce v něm zřídit Institut Paměti národa
Nezisková společnost Post Bellum požádala pražské radní o pronájem Domu pážat pánů z Martinic na Hradčanech. V památkově chráněné budově by chtěla zřídit Institut Paměti národa, který by nabídl prostor pro moderní audiovizuální expozice, výstavy, přednášky, projekce či vzdělávání mladých lidí o klíčových okamžicích moderní historie. Nárožní dům v Kanovnické ulici je od roku 2008 prázdný.
„Víme, že náš návrh nájmu není vysoký, je nekomerční, navrhujeme 600 tisíc Kč ročně, ale zavazujeme se ke stavebním rekonstrukčním pracem spojených s otevřením objektu pro veřejnost v hodnotě 15 milionů korun. Provoz samozřejmě budeme hradit my,“ uvedl v tiskové zprávě ředitel Post Bellum Mikuláš Kroupa.
V letošní sbírce na veterány lidé přispěli nejvíce za celou dobu. Vybralo se o 440 tisíc korun více než vloni
Číst článek
Společnost by podle něj chtěla v domě najít zázemí pro asi 70 svých stálých spolupracovníků, ale především v přízemí vybudovat projekční expozici, takzvaný Institut Paměti národa. „Chceme, aby se Dům pážat stal nejen živým místem setkávání s historií, ale přispíval také k veřejné debatě o vztahu naší minulosti k aktuálnímu dění,“ poznamenal Kroupa.
Zdůraznil, že zamýšlený projekt není konkurencí magistrátního plánu na zřízení Muzea paměti 20. století, kterému nabídli spolupráci. Post Bellum by chtěl na Hradčanech provozovat skromnější aktivity, než je objektová sbírka nebo velké muzeum s tanky či letadly. „Nechápejte tedy naši snahu o Dům pážat jako konkurenci, jsme partneři,“ uvedl Kroupa směrem k radním.
Své jméno nese dům na pražských Hradčanech z období vlády Rudolfa II., který zde ubytovával pážata. Poté, co dům vyhořel, se na jeho raně barokní přestavbě podílel slavný architekt Carlo Lurago, mimo jiné autor návrhu Klementina. V domě našli zázemí sociálně slabší, školkové děti a naposledy městští úředníci. Ti jej v roce 2008 opustili, vedení Prahy nyní hledá další využití budovy. Podle dřívějších informací město zvažuje i výměnu domu s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových.
Post Bellum je nezisková organizace, která od roku 2001 vyhledává a nahrává vzpomínky pamětníků klíčových momentů 20. století. Jejím stěžejním projektem je Paměť národa, sbírka vzpomínek osobností, fotografií, deníků a archiválií z období totalit minulého století. Sbírka nyní čítá tisíce zpracovaných pamětníků a jako internetový archiv je přístupná široké veřejnosti.