Politici se v názorech na EU liší, chtějí ale hledat shodu
Žádné překvapení nepřinesla schůzka sedmi politických představitelů s prezidentem Václavem Klausem. Hlava státu pozvala do Lán šéfy Senátu, sněmovny a předsedy všech pěti parlamentních stran. Ani po této schůzce, prezidentem pojmenované E8, se naši politici neshodují v názoru na Evropskou unii a její budoucnost. Různé názory na evropskou integraci ale považují za přirozený jev a ke sjednocování stanovisek chtějí přispět prostřednictvím věcné a korektní diskuse.
"Stejně jako ve všech dalších členských i kandidátských zemích, i v České republice mají různé politické subjekty i jednotliví občané své vlastní, často odlišné názory na jednotlivé aspekty vývoje evropské integrace. Účastníci schůzky pokládají tento fakt za přirozený," stojí v komuniké z asi tříhodinového jednání, na němž se shodli všichni přítomní. Komuniké přečetl prezident Klaus.
Ke sjednocování pohledů na budoucnost Evropské unie a na postavení České republiky v ní chtějí všichni zúčastnění přispět prostřednictvím věcné a korektní diskuse v ústavních orgánech, ve veřejnosti a na podobných setkáních.
Schůzka podle Václava Klause smysl měla; účastníci oceňují, že si své názory říkají z očí do očí, nikoli přes média.
Podle premiéra a šéfa ČSSD Vladimíra Špidly ale nelze čekat, že by se třeba komunisty podařilo přesvědčit o prospěšnosti vstupu do unie.
V rozhovorech s politiky o budoucím uspořádání Evropské unie po vstupu nových členů chce prezident pokračovat už příští čtvrtek. Na Hrad pozve vedení parlamentních výborů pro evropskou integraci a zahraničních výborů.
Pravidelné diskuse, které by měly přispět k lepší koordinaci naší zahraniční politiky, hodlá iniciovat také vláda. Premiér Špidla po červnovém referendu plánuje pozvat hlavu státu a další ústavní činitele na zasedání kabinetu, věnované právě Evropské unii. Všichni zainteresovaní politici také v zájmu lepší koordinace sdělí předsedovi vlády plány svých zahraničních cest.