Policistům se vrátí možnost, aby přestupky řešili domluvou. Novelu zákona podpořil Senát
Policistům se vrátí právo řešit méně závažné přestupky pouze domluvou bez nutnosti je zaznamenávat. Senát ve čtvrtek schválil poslaneckou novelu, která domluvu ze zákona opět umožní. Předkladatelé si od změny slibují zejména snížení administrativy. Předloha nyní zamíří k podpisu prezidentovi.
V současnosti mohou policisté vyřešit přestupek přímo na místě příkazem, a to buď pokutou, nebo napomenutím. Zavedla to reforma přestupkové legislativy účinná od loňského července.
Policie by mohla řešit přestupky znovu pouze domluvou. Návrh prošel sněmovnou, rozhodovat bude Senát
Číst článek
Pro napomenutí by měli policisté využívat nový formulář. Ministerstvo vnitra sice v metodice připouští možnost řešit některé prohřešky zcela neformálně, podle autorů předlohy ale trvají pochyby, zda pro takový způsob existuje zákonný podklad.
„Z důvodu existence dalšího formuláře je poukazováno na nárůst administrativní zátěže policie i dalších orgánů řešících přestupky příkazem na místě v terénu, když vedle příkazových bloků na pokutu si musí zajistit též příkazy na místě, kterými je ukládáno napomenutí,“ stojí ve zdůvodnění novely skupiny poslanců ze všech klubů v čele se Zdeňkem Ondráčkem (KSČM).
Policisté mají mít právo řešit přestupky domluvou, souhlasí vláda
Číst článek
Návrat před reformu
Předkladatelé proto v podstatě navrhli návrat k postupům, které platily před reformou. Novela by zrušila napomenutí a vedle pokuty by zakotvila domluvu. „Domluva přitom bude využívána zejména v případech, kdy míra společenské škodlivosti daného činu je natolik nízká, že uložení pokuty by bylo s ohledem na závažnost přestupku a osobu pachatele nepřiměřené,“ píše se v důvodové zprávě.
Bude to platit i pro přestupky v dopravě, za něž nyní policisté pokutu jednotlivcům uložit musí. Kabinet předlohu podpořil. Měla by být účinná už od ledna.