Soud potvrdil další dohodu v kauze Bulovka. Tříletou podmínku a peněžitý trest dostal podnikatel Jánský
Obvodní soud pro Prahu 8 v pondělí rozhodl o dalších dohodách o vině a trestu. Tříletou podmínku s pětiletým odkladem a peněžitý trest přijal podnikatel Dalimil Jánský. Ten si měl podle obžaloby „na míru“ upravovat zakázku na vjezdový systém v Bulovce tak, aby vyhrála jeho firma Green Center. I té se podařilo vyjednat se státním zástupcem dohodu, kterou v pondělí schválil soud. Jeho senát vynesl rozsudek i nad firmou První chráněná dílna.
Firmy Green Center a První chráněná dílna požádaly o dohodu po posledním přelíčení, kdy byly schváleny dohodnuté tresty pro hlavní aktéry kauzy Bulovka – bývalé ředitele nemocnice Andreu Vrbovskou a Františka Nováka a jejich ekonomickou náměstkyni Marii Nushiovou.
Soud schválil navrženou dohodu s hlavními aktéry kauzy Bulovka. Dostali podmínky a peněžité tresty
Číst článek
A oběma firmám se skutečně se státním zástupcem vyjednat dohodu podařilo – tu v odpolední části jednání schválil také soud.
„Soud sjednanou dohodu o vině a trestu schválil, protože ji nepovažuje za nesprávnou nebo nepřiměřenou z hlediska souladu se zjištěným skutkovým stavem nebo z hlediska druhu a výše navrženého trestu, popřípadě ochranného opatření,“ vysvětlila soudkyně Kateřina Vltavská.
Green Center, která měla získat záměrně zmanipulovanou zakázku na vjezdový systém, přijala šestimilionový trest. První chráněná dílna, za kterou stál lobbista Tomáš Horáček, pak vyjednala se státním zástupcem osmiletý zákaz účastnit se veřejných zakázek.
Matula vysvětlil, že v prvním případě je udělen přísnější peněžitý trest, ve druhém pak pouze zákaz účasti na veřejných zakázkách, protože První chráněná dílna je předlužená a neměla by jak trest splácet.
První část kauzy Bulovka
Soud projednává dubnovou obžalobu, která se týká dvou zakázek nemocnice na Bulovce – zakázky na úklid a na vjezdový systém. Souhrnně v nich původně figurovalo deset obviněných fyzických a tři právnické osoby. Někteří z obviněných a obžalovaných už dříve ale uzavřeli dohodu o vině a trestu, v kauze tak už nefigurují.
DOHODY O VINĚ A TRESTU
- Tomáš Horáček
- Andrea Vrbovská
- František Novák
- Marie Nushiová
- Igor Weiss
- Oldřich Kozák
- Jitka Ulrychová
- firma MW Dias
- Dalimil Jánský (nově schváleno)
ZAKÁZKA ÚKLID
- Šárka Kryglová
- Kateřina Koláčková
- Daniel Pálek
- firma TSB
ZAKÁZKA VJEZDOVÝ SYSTÉM
- firma Green Center (bude se rozhodovat)
- firma První chráněná dílna (bude se rozhodovat)
Jánský se svou firmou figuroval v zakázce za tři miliony korun, kde byl trestný čin podle státního zástupce Matuly dokonán a u které vznikla škoda ve výši 450 tisíc korun.
Soud se pak dříve zajímal i o zakázku na úklid, kde trestný čin dokonaný nebyl a škoda v zakázce za 150 milionů korun tedy nakonec nevznikla.
Do hlavního líčení
Právě v druhé – úklidové – části kauzy figuruje podnikatel Daniel Pálek se svou firmou TSB. I on požádal o dohodu, zatím však v kauze zůstává. Pálek měl podle obžaloby společně s lobbistou Horáčkem připravovat zakázku na úklid tak, aby v tendru zvítězila právě Pálkova firma.
Kdo naopak o dohodu zatím nepožádal, byly právničky Šárka Kryglová a Kateřina Koláčková, které měly podle obžaloby při ohýbání zakázek pomáhat coby právní poradkyně. Oběma státní zástupce navrhuje podmínky s peněžitými tresty.
Kryglová nechtěla případ komentovat. Advokát Koláčkové Adam Kopecký trvá na nevině své klientky a potvrdil, že bude chtít projednání její věci v hlavním líčení. „Obžalobu nepřijímáme. Ten problém je v tom, že zatímco u ostatních, kteří se přiznali, že páchali trestnou činnost, tak ona měla pouze konzultační funkci. A nevěděla, k jakému účelu to budou ti zúčastnění opravdu chtít. Tím pádem sporujeme to, že měla být pomocníkem hlavní trestní činnosti,“ popsal pro iROZHLAS.cz Kopecký.
Soud po pěti letech
Soud v kauze nemocničních zakázek Fakultní nemocnice Bulovka rozhoduje po pěti letech od velkého zásahu elitních detektivů z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Ti v červnu 2018 provedli razii ve dvou pražských nemocnicích – Na Františku a Fakultní nemocnici Bulovka – a také několika sociálních zařízeních v Praze a Středočeském kraji.
‚Vynikající manažerka‘ a její náměstek. Před soudem stanou i bývalí ředitelé Bulovky Vrbovská a Novák
Číst článek
Soud už dříve rozhodl o podmíněných a peněžitých trestech pro bývalé ředitele Bulovky Andreu Vrbovskou a Františka Nováka i ekonomickou náměstkyni Marii Nushiovou. Ty obžaloba vinila z toho, že měli připravovat zakázky „na klíč“ předem určeným firmám. Často tak, že se dohodli s konkrétním podnikatelem, který se následně podílel na tvorbě zadávací dokumentace a podmínky tendru si sám nastavil.
Státnímu zástupci Matulovi se už dříve povedlo v případě sedmi obviněných vyjednat a soudem schválit dohody o vině a trestu. Jako prvnímu soud schválil dohodu lobbistovi a podnikateli Tomáši Horáčkovi, který je ústřední postavou kauzy.
Jak už dříve informoval server iROZHLAS.cz, Horáček se rozhodl přijmout nabídku vyšetřovatelů a na rozplétání případu s nimi spolupracuje. Souhlasil s vyměřeným půlročním trestem vězení, sedmiletým zákazem působení ve firmách, uhrazením škody ve výši 600 tisíc korun a peněžitým trestem pět milionů korun.
Na peněžitých trestech se dohodl státní zástupce v loňském roce také s Igorem Weissem a Oldřichem Kozákem, kteří byli společně obviněni v části kauzy, která se týkala zakázek na úklid. Dohoda se vztahuje i na jejich firmu MW Dias, pro kterou měli sjednávat při zakázce výhody. Státní zástupce vyměřil Weissovi trest pět milionů korun, Kozákovi 600 tisíc korun a firma musí zaplatit dvacet milionů korun.
Vyšetřování týkající se zakázek na Bulovce ale pokračuje i v dalších větvích. Historicky se týká více než dvou desítek lidí a sedmi firem. Policie prošetřovala například manipulace zakázky na obnovu lineárních urychlovačů, ostrahu objektů, dodávku hygienických potřeb nebo řízení osobních aut.