Do Vánoc se budou v Česku pohybovat teploty kolem nuly. Na Štědrý den se ale oteplí

Do Česka se vrací zima, od pondělí až do čtvrtka budou odpolední teploty většinou kolem nuly. Na Štědrý den se ale začne oteplovat, sněžení přejde v déšť. Na Boží hod a na Štěpána nebude v nížinách mrznout ani ráno, maximální teploty se odpoledne vyšplhají k sedmi stupňům Celsia.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sníh v Praze, ilustrační foto

Do Česka se vrací zima, od pondělí až do čtvrtka budou odpolední teploty většinou kolem nuly. Na Štědrý den se ale začne oteplovat (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Vyplývá to z týdenní předpovědi počasí a vyjádření Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na facebooku. Nynější týden bude nejteplejší z následujících čtyř, naopak nejnižší teploty meteorologové čekají v týdnu od 10. ledna, vyplývá z měsíčního výhledu ČHMÚ. Na horách by podle něj měl postupně přibývat sníh.

Bílé Vánoce zřejmě letos nebudou. Na začátku týdne se sice ochladí, ale v pátek přijde obleva a déšť

Číst článek

„V noci na dnešek naše území přešla studená fronta a za ní k nám proudí studený vzduch od severu. Ode dneška až do čtvrtka budou odpolední teploty většinou kolem nuly a nedostanou se výš než na dva stupně Celsia,“ uvedli meteorologové. V noci pak bude mrznout, ojediněle klesne teplota na minus deset stupňů Celsia. Sněhové přeháňky se mohou objevit i v nížinách, v pondělí bude sněžit hlavně na horách.

Pozvolné oteplování

Od pátku, kdy je Štědrý den, se začne pozvolna oteplovat. „Pokud se někde v nížinách udrží sníh, tak přes vánoční svátky roztaje,“ uvedli meteorologové. Upozornili, že v noci na pátek se může tvořit při mrznoucím dešti i ledovka. Ve sváteční dny očekávají déšť. Na Štědrý den bude ještě ze začátku sněžit, ale hranice sněžení se bude postupně posouvat až do 1100 metrů nad mořem. V sobotu a v neděli bude pršet i na horách. Po svátcích se pak začne opět pomalu ochlazovat.

Čtyři týdny počínaje pondělím budou podle výhledu ČHMÚ jako celek teplotně průměrné. „Relativně nejteplejším týdnem bude podle průměrné teploty první předpovědní týden (od 20. prosince) a nejchladnějším by měl být poslední předpovědní týden (od 10. ledna),“ uvedli meteorologové. V posledním týdnu očekávají průměr maximálních denních teplot těsně nad nulou, nejnižší noční teploty se v týdenním průměru budou blížit minus šesti stupňům Celsia.

49:36

Ladovské bílé Vánoce jsou mýtus. Za poslední století tvořily nejvýše pětinu, říká meteorolog Dvořák

Číst článek

Průměrné by měly být následující čtyři týdny také srážkově. „Nejvíce srážek očekáváme ve třetím předpovědním týdnu (od 3. ledna), ale i tak by celkový úhrn srážek neměl podle předpovědi přesáhnout hranice běžných hodnot pro danou roční dobu,“ píše se ve výhledu. Vzhledem k celkovému ochlazování ČHMÚ předpokládá postupné zvyšování souvislé sněhové pokrývky na horách, v nižších polohách se sníh udrží pravděpodobně jen na kratší dobu.

Pro období od 20. prosince do 16. ledna je průměrný úhrn srážek 42 milimetrů. Dlouhodobá průměrná teplota v Česku v tomto období je minus 0,6 stupně Celsia. Měsíční výhled vyjadřuje celkový charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné výkyvy, upozorňuje ČHMÚ. Úspěšnost výhledu se podle meteorologů pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent. Předpověď na třetí a čtvrtý týden se často blíží dlouhodobým klimatickým hodnotám pro příslušná období.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme