Zeman udělil vyznamenání Petru Kellnerovi. Patřil mezi nejbohatší, zemřel při pádu vrtulníku na Aljašce
Prezident Miloš Zeman předal v pondělí večer ve Vladislavském sále Pražského hradu státní vyznamenání za minulý a předminulý rok, kdy se slavnostní ceremoniály 28. října neuskutečnily. Státní vyznamenání dostal in memoriam také podnikatel Petr Kellner. Zakladatel skupiny PPF zahynul před rokem při leteckém neštěstí v aljašských horách. O tom, že ho ocení, mluvil prezident Zeman už krátce po Kellnerově tragické smrti.
„Hodlám udělit Petru Kellnerovi nejvyšší český řád, to znamená Řád bílého lva,“ oznámil prezident Miloš Zeman loni v dubnu v rozhovoru pro server Blesk.cz.
Petr Kellner se věnoval dobročinnosti, čelil ale i kritice za údajné lichvářské praktiky. Natáčela Zdeňka Trachtová
S Kellnerem se prý dobře znal. „Tykali jsme si a považoval jsem ho nejen za nejúspěšnějšího českého podnikatele, ale i za člověka, který prospěl České republice,“ vysvětlil tehdy prezident.
Kellner byl nejbohatším Čechem a s majetkem, který časopis Forbes odhadl na 373 miliard korun, se řadil i mezi nejbohatší lidi na světě.
Prostřednictvím své skupiny PPF investoval do řady odvětví - od finančních služeb, přes telekomunikace, biotechnologie, nemovitosti, až po strojírenství.
Podle analytičky Hospodářských novin Jany Klímové jeho úspěch pramenil z privatizace v 90. letech. „Privatizační fondy velice rychle zkoncentroval dohromady. A samozřejmě musíte mít něco v sobě, že máte nějakou dobrou vizi, dokážete řídit lidi,“ přibližuje.
Sám Kellner poskytoval rozhovory médií jen velmi zřídka. K veřejnému dění se vyjadřoval ve výročních zprávách PPF. Například v té z roku 2019 kritizoval směřování západní Evropy.
„Pro moji generaci jsou svoboda, pracovitost, podnikavost a úcta k tradicím základními principy, na nichž jsme formovali své názory a postoje. To jsou také hodnoty, díky kterým jsme mohli vytvořit náš byznys a vybudovat firmy po celém světě. Dnešní západní společnost, a zejména Evropa, je ale stále více ovládána ideologií individuální nárokovosti, rovnostářstvím a relativizováním tradičních hodnot.“
Po Kellnerově tragickém úmrtí loni na jaře exprezident Václav Klaus řekl, že odešel nejvýznamnější symbol českého kapitalismu po roce 1989.
Kellner a jeho rodina organizovali řadu dobročinných aktivit. Podnikatel ale zároveň čelil kritice za údajné lichvářské praktiky své společnosti Home Credit, a to jak v Česku, tak v Číně. Společnost totiž poskytovala spotřebitelské půjčky na vysoké úroky a se skrytými poplatky.