Paroubek se na Hradě omluvil za sobotní komentář voleb
Premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek přiznal, že sobotní emotivní projev komentující volební výsledky byl chybou a veřejnosti se za něj omluvil. Uvedl to po dnešním setkání s prezidentem Václavem Klausem na Pražském hradě. Zároveň zopakoval, že jeho strana vznik vlády ODS, lidovců a zelených nepodpoří. Na pořadu dne podle Paroubka není ani velká koalice občanských a sociálních demokratů.
Prezident a premiér spolu jednali více než hodinu. Hovořili o výsledcích voleb, povolební patové situaci i o fungování Paroubkovy končící vlády.
Mluvili ale také o premiérově sobotním projevu, ve kterém Paroubek mimo jiné hovořil o úvaze zpochybnit parlamentní volby. Při kritice předvolební kampaně ODS přirovnal situaci k únoru 1948, přičemž prohlásil, že zemi hrozí "modrá totalita".
Paroubek dnes přiznal, že jeho výrazové prostředky v tomto vystoupení byly z jeho strany "první vážnou chybou", kterou za 13 měsíců v čele vlády udělal. Veřejnosti se za to omluvil. Podstata projevu ale podle něj byla racionální. Vedla ho prý k němu aféra rozpoutaná několik dní před volbami zprávou elitního policisty Kubiceho.
"Já osobně i vedení sociální demokracie bude žádat absolutní vyšetření celé záležitosti i s těmi dezinformacemi, které se týkaly především předsedy vlády," zdůraznil Paroubek. Prezident k tomu řekl, že některým důvodům rozhořčení Paroubka rozumí, i on ale chce, aby se vážná obvinění, která ve zprávě zazněla, důkladně vyšetřila.
Paroubek se zároveň omluvil za své výroky o trojici novinářů z Mladé fronty Dnes a televize Nova, o kterých v sobotním projevu uvedl, že pracují "v žoldu Občanské demokratické strany". Výrok se stal terčem kritiky novinářských organizací a novináři Karel Steigerwald a Jan Tuna zvažovali žaloby na ochranu osobnosti.
Prezident dnes setkáním s premiérem uzavřel sérii jednání, která předtím vedl s předsedou vítězné ODS Mirkem Topolánkem a šéfy obou komor parlamentu. Klaus pověřil Topolánka jednáním o sestavení nové vlády, které je kvůli patovému volebnímu výsledku velmi obtížné. Topolánek nyní vyjednává o sestavení kabinetu své strany, KDU-ČSL a Strany zelených.
Zatím ale stále není jasné, jak pro ni chtějí získat ve sněmovně důvěru, když nemají nadpoloviční většinu poslanců. Zamýšlená Topolánkova vláda má ve dvousetčlenné sněmovně jen 100 mandátů, ČSSD a KSČM mají dohromady také 100. "Já jsem panu prezidentovi řekl, že sociální demokracie vznik této vlády nepodpoří," uvedl k tomu šéf ČSSD.
Prezident řekl, že situaci nehodnotí jako zcela rovnocenný pat a obě "stovky" vnímá každou jinak. Naznačil, že sociální demokraty a komunisty nevnímá jako jednolitý levicový blok. "Tu druhou stovku vidím jako 74 (poslanců (ČSSD) ku 26 (poslancům KSČM) a v tom okamžiku to považuji za jinou stovku než tu první," řekl. Paroubek odvětil, že nehodlá s prezidentem před novináři polemizovat.
Podle dnešní Mladé fronty Dnes Paroubek zcela nevyloučil velkou koalici s ODS jako jednu z variant, která by nakonec mohla vzniknout. Premiér opakovaně uvedl, že tato věc není na pořadu dne a to samé řekl i po dnešním setkání s prezidentem.