Sněmovna schválila pandemický zákon. Prodloužení nouzového stavu poslanci nepodpořili
- Poslanci schválili tzv. pandemický zákon ve verzi, kterou sněmovně vrátil Senát. V pátek odpoledne ho podepsal i prezident Miloš Zeman.
- Restrikce budou platit jen při pandemické pohotovosti, kterou bude moci sněmovna ukončit nebo obnovit. Ministerstvo zdravotnictví a hygienické stanice tak dostanou pravomoci vydávat rozsáhlejší restrikce proti šíření covidu-19.
- Poslanci naopak nepodpořili vládní návrh na prodloužení nouzového stavu do konce března. Sněmovna už dříve vybídla kabinet k vyhlášení nového nouzového stavu, jak požadovala většina opozice.
- Premiér Andreje Babiše (ANO) ve sněmovně potvrdil, že po případném neprodloužení nouzového stavu vláda obratem vyhlásí nový nouzový stav.
Zákon se bude vztahovat jen na epidemii covidu-19. Jeho účinností nastane stav pandemické pohotovosti. Resort zdravotnictví a hygienické stanice tak budou moci omezovat například obchod, služby, výrobní provozy, bazény i veřejné a soukromé akce, a to celostátně i regionálně bez nouzového stavu.
Za porušení opatření zákon stanoví pokuty. Například za nenošení roušek nebo respirátorů bude lidem hrozit postih až 30 000 korun. Nejzávaznější porušení budou moci úřady trestat až třímilionovou pokutou.
‚Omezení pohybu nepřinese razantní zlepšení.‘ Část poslanců nesouhlasí s plánovanými restrikcemi vlády
Číst článek
Mimořádná opatření budou vyžadovat souhlas vlády, musí být zdůvodněna z hlediska epidemické situace i rizik. Každé dva týdny se bude přezkoumávat potřebnost restrikcí, vláda o nich ve stejném intervalu bude muset informovat sněmovnu. Návrhy na zrušení ministerského mimořádného opatření se bude zabývat Nejvyšší správní soud, opatření hygienických stanic budou moci lidé napadnout u krajských soudů. Stát bude také povinen nahradit právnickým a fyzickým osobám skutečnou škodu, která vznikne při pandemické pohotovosti v příčinné souvislosti s mimořádnými opatřeními.
Bez senátního návrhu by sněmovna nemohla vůči opatřením ministerstva a hygienických stanic nijak zasáhnout. Platila by, byť by dolní komora pandemickou pohotovost zrušila. Stěžejní části zákona budou účinné do konce února příštího roku.
Nový nouzový stav?
Poslanci naopak nepodpořili prodloužení nouzového stavu, jak žádala vláda - pro vládní žádost hlasovalo 68 poslanců z vládních ANO a ČSSD, k jejímu schválení bylo zapotřebí 77 hlasů. Již dříve pak poslanci na popud opozičních stran schválili usnesení, v němž vybídli vládu k vyhlášení nového nouzového stavu.
Zpravodaj vládní žádosti, pirátský místopředseda sněmovny Vojtěch Pikal původně navrhoval, aby dolní komora s ohledem na pochyby o ústavnosti nynějšího nouzového stavu o jeho prodloužení vůbec nehlasovala. Sněmovna na takový postup po námitce předsedy Radka Vondráčka (ANO) ale nepřistoupila.
Prodloužení současného nouzového stavu totiž označila opozice za právně pochybné - poukázala na pondělní verdikt Ústavního soudu, který zrušil část vládních omezení pro maloobchod a služby jako nedostatečně zdůvodněná. Současný nouzový stav už dříve sněmovna zrušila k sobotě 27. února.
Premiér Andrej Babiš (ANO) potvrdil, že pokud sněmovna prodloužení nouzového stavu nepodpoří, vláda vyhlásí obratem nový. Ten považují vládní strany za nezbytný pro chystaná opatření, o nichž má kabinet jednat v pátek večer - přijmout chce například omezení pohybu mezi okresy.
Článek pokračuje pod online reportáží.
Babiš také uznal, že vláda za poslední rok několikrát pochybila. „Já vím, že tady ta důvěra není, že jsme asi xkrát selhali, ale to neznamená, že jsme do toho nedali maximum,“ ujišťoval premiér poslance.
Za obrovskou chybu označil například to, že úřady netrasovaly podle něj asi 100 000 lidí, kteří se vrátili z Chorvatska. Přiznal také, že vláda měla okamžitě zavřít všechny bary poté, co se v jednom z pražských nočních klubů nakazilo větší množství lidí. „Těch chyb jsem udělal strašně moc,“ řekl Babiš. Špatným krokem bylo podle něj i prosincové otevření restaurací.
Kritika opozice
„Usnesením sněmovny nouzový stav tento víkend končí. Nejsprávnější postup by měl být, že vláda, pokud se k tomu rozhodne, vyhlásí nový nouzový stav na základě objektivních nových okolností, což je velký výskyt britské mutace viru, zdravotní zařízení na hraně,“ řekl před poslanci předseda Pirátů Ivan Bartoš.
Jihoafrická mutace koronaviru se objevila v brněnské školce. Laboratoř potvrdila tři případy
Číst článek
Podle něj měl kabinet předstoupit před občany a sdělit, jaká hodlá zavádět opatření nad rámec pandemického zákona a z jakého důvodu. O předloze by měla v pátek též dolní komora hlasovat.
„Prodlužovat nouzový stav, na který už jsou podány ústavní žaloby, je něco, co v této situaci rozhodně není legislativně čisté. My se o tom snažili vládu přesvědčit. Za 14 dnů se objektivně změnila situace v České republice, tedy v té chvíli má být vyhlášen nový nouzový stav, který bude zdůvodněn novými okolnostmi, které tady jsou,“ dodal šéf STAN Vít Rakušan. Dodal, že ani opoziční strany zatím neznají všechna zvažovaná opatření a jejich zdůvodnění.
Vláda by i podle Spolu měla vyhlásit stav nouze a řádně ho odůvodnit změnou okolností. „Máme tu výrazný nárůst epidemie, nové mutace, kapacita intenzivní péče se blíží kritickému minimu,“ vysvětlil předseda lidovců Marián Jurečka.)
Dolní komora se sešla bez omezení počtu poslanců v návaznosti na protiepidemická opatření. Tři desítky poslanců se však z jednání omluvily.