Opozice se snaží ve sněmovně podruhé svrhnout vládu Petra Nečase

Vláda Petra Nečase čelí ve sněmovně druhému pokusu opozice o vyslovení nedůvěry. Sociální demokraté a komunisti ale nemají dostatek hlasů na svrhnutí kabinetu - a to ani v případě, že se na jejich stranu postaví tři nezařazení poslanci - konkrétně Kristýna Kočí, Jaroslav Škárka a Stanislav Huml.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 26. 4. 2011, premiér Petr Nečas a nový ministr vnitra Jan Kubice

Poslanecká sněmovna 26. 4. 2011, premiér Petr Nečas a nový ministr vnitra Jan Kubice | Foto: Filip Jandourek

V Poslanecké sněmovně se odehrává mimořádná schůze k hlasování o nedůvěře vládě. Tu svolala ČSSD, už týdny předtím se o to snažili komunisté. Poslanci za KSČM však nenasbírali dost hlasů k podpoře žádosti. Opozice ale bude hlasovat jednotně pro nedůvěru kabinetu, proti sobě pak bude mít většinu koaličních poslanců.

Podle dosavadních vyjádření opozičních sociálních demokratů, kteří s podporou komunistů jednání vyvolali, lze očekávat, že před klíčovým hlasováním využije opozice právo dlouze diskutovat a vysvětlovat, proč jednání ve sněmovně iniciovala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Diskusi ve sněmovně před hlasováním o nedůvěře vládě sledovala Věra masopustová

Na úvod schůze vystoupil předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, který vysvětlil, proč se přes malou šanci na úspěch opozice o hlasování o nedůvěře vládě pokusila. Zkritizoval připravované reformy, kauzy jednotlivých ministrů i podle něho absurdní změny v kabinetu. Podle ČSSD by lidem umožnily situaci v zemi změnit jen nové volby.

Sobotka také připomněl, co ČSSD k tomuto s největší pravděpodobností neúspěšnému kroku vedlo: Série skandálů, korupčních podezření, dehonestací mezi jednotlivými členy téže vlády, špiclování, nahrávání soukromých rozhovorů, neschopnost dostát vládní odpovědnosti.“

Na Sobotku reagoval premiér Petr Nečas, který existenci své vlády, která, jak přiznal má narušenou důvěru a je v ní napětí, obhajoval. Připomněl, že nebudou vládou údržbářů a svoji existenci spojí s potřebnými reformami. „Tato vláda má smysl, pouze tehdy, jestliže prosadí základní a hluboké strukturální reformy především na výdajové stránce státního rozpočtu.“

Za kabinet Petra Nečase se postaví všichni členové sněmovního výboru Věcí veřejných, ale udělají to jenom podmínečně. Vláda bude mít jejich podporu jen do června letošního roku, kdyby se měla situace dořešit.

Podpora souvisí jak s plněním reforem, tak protikorupčního balíčku. Vládu podpoří i poslanci ODS a TOP 09 a starostové. To znamená, že opozice nebude mít přes očekávanou podporu odpadlíků Věcí veřejných potřebných 101 hlasů.

Poslanecká sněmovna 26. 4. 2011, poslanci ČSSD | Foto: Filip Jandourek

Návrh na vyslovení nedůvěry vládě může podat podle Jednacího řádu Poslanecké sněmovny písemně nejméně 50 poslanců. K přijetí usnesení, kterým se vyslovuje vládě nedůvěra, je třeba souhlasu nadpoloviční většiny všech poslanců, tedy nejméně 101 hlas. Pokud sněmovna vysloví vládě nedůvěru, oznámí to předseda dolní komory parlamentu prezidentu republiky.

Nový politický fenomén

Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik v Ozvěnách dne zdůraznil, že celá opozice vyjadřuje nespokojenost se způsobem vládnutí kabinetu. „Tato vládní koalice vynalezla nový politický fenomén, a to je zakrývání kauz a afér vždy silnějšími kauzami a aférami. Prohospodařila nejsilnější vládní mandát, který tady od listopadu 89 byl. Ve 118 pohodlných hlasech nedokázali téměř nic, protože se utápějí ve vlastních sporech.“

Přehrát

00:00 / 00:00

V Ozvěnách dne debatovali o hlasování o nedůvěře poslanci P. Kováčik (KSČM) a M. Benda (ODS)

Místopředseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda se domnívá, že opozice využije každé situace, kdy se zdá, že kolčavce oslabena. „A pokusí se vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. To je její legitimní právo.“ Podle jeho názoru má vláda pokračovat.

Benda si nemyslí se, že by kabinet prohospodařil mandát. „Je-li šance prosadit reformy, tak se musíme pokusit této šance se ctí využít.“ Kováčik má ale za to, že vládní reformy jdou na úkor středně a nízko příjmových skupin. „A bez důkladného projednání s opozicí není šance, aby nějaké smysluplné reformy byly vůbec přijaty.“

Zasedací nepořádek

Poslanci Věcí veřejných nechtějí sedět vedle svých bývalých kolegů Kočí, Škárky a Humla. Pokud se nerozhodne o změně zasedacího pořádku, a ti tři nebudou sedět dál od klubu, chtějí na řádné schůzi na protest stát.

"My jsme o tom hovořili na klubu, a všem je velmi nepříjemné vedle těch lidí sedět. Dokonce je jim nepříjemné i sedět před nimi i sedět přes uličku, takže mi považujeme přesazení za naprosto nutné," zdůvodnil novinářům stanovisko poslanců VV předseda jejich strany Radek John.

Milan Kopp, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme