Odborníci budou testovat, jak škodlivé látky ovlivňují zdraví
Desítky českých rodin se od září podrobí speciálnímu lékařskému testování. Odborníci u nich budou zjišťovat, jak na jejich zdraví působí nebezpečné látky z okolního prostředí. Testem v Praze a Liberci projdou rodiny, které mají děti ve věku od šesti do jedenácti let. Rozsáhlá roční studie je součástí velkého evropského projektu a má odhalit zdraví populace.
Odborníci chtějí u šedesáti rodin ze vzorků moči a vlasů zkoumat hned několik toxických látek.
„Jednak se jedná o kadmium - kadmium jako toxický kov, který má karcinogenní účinky a nefrotoxické účinky. Druhou položku tvoří kotinin, který se právě vztahuje ke kouření. Třetí složkou, která je velice významná a o které zatím nemá Česká republika v podstatě žádné údaje, narozdíl od těch předchozích, jsou metabolity ftalátů. Poslední složkou, která se nedělá v moči, ale ve vlasech, je rtuť,“ popisuje Milena Černá ze Státního zdravotního ústavu.
Kromě laboratorních testů vyrazí odborníci i do rodin. „Součástí studie bude i poměrně rozsáhlý dotazník, který je zaměřen na prostředí rodiny, na výživové zvyklosti, na kouření, na socioekonomický status,“ říká Černá.
Podle profesorky Černé právě matka a její dítě nejlépe odrážejí zdraví společnosti: „Pokud by se ty sledované faktory vztahovaly k pobytu dětí, tak spíše matka charakterizuje domácké prostředí a všechny ty dětské aktivity. Maminky budou omezeny věkem do 45 let.“
Připojí se i další státy EU
Akce, která odstartuje na českých školách a v rodinách v září, bude dobrovolná. Do podobných biomonitoringů se pustily i další státy Evropské unie.
„Bude zajímavé porovnat výsledky analýzy kotininu, popřípadě i kadmia mezi jednotlivými státy, které mají různou úroveň legislativy kouření respektive nekouření ve veřejných prostorech,“ dodává Černá.
Výsledky celoevropského projektu se zveřejní na konci příštího roku.