Od pondělí platí stav legislativní nouze

Poslanci by se mohli už tento čtvrtek zabývat návrhem zákona, který umožní pomoc Spojených států při ochraně našeho vzdušného prostoru v době konání pražského summitu NATO. Předseda dolní komory parlamentu Lubomír Zaorálek totiž vyhověl žádosti vlády a vyhlásil ode dneška do 14. listopadu stav legislativní nouze pro urychlené projednání zákona. Americká letadla by měla spolu s českými vzdušnými silami 21. a 22. listopadu chránit 46 hlav států 19 členských zemí NATO. O přípravách na pražský summit v pondělí jednala Bezpečnostní rada státu. Ministr vnitra Stanislav Gross si myslí, že se více pro přípravu vrcholné schůzky udělat nedalo.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

F-16 nad Kongresovým centrem

F-16 nad Kongresovým centrem | Foto: Jan Rosenauer

Optimální počty amerických stíhaček a to, kde budou po dobu konání pražské schůzky NATO rozmístěny, teď řeší vojáci ve spolupráci s vládou. "Je jasné, že se zvolí taková možnost, aby rychlost zásahu byla odpovídající," ujišťuje premiér Vladimír Špidla.

Američané k nám pravděpodobně budou létat z německých základen. Nelze ale vyloučit, že by se některé posádky přesunuly přímo na naše území. "To technické řešení musí navrhnout vojenští odborníci," dodává premiér.

Působení spojeneckých vojsk musí schválit parlament - předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek už kvůli tomu vyhlásil stav legislativní nouze, který potrvá do 14. listopadu. Poslanci by se tak mohli zabývat návrhem zákona, který umožní pomoc Spojených států při ochraně našeho vzdušného prostoru v době konání pražského summitu NATO, už tento čtvrtek.

Předseda dolní komory parlamentu tak vyhověl žádosti vlády. Podle Zaorálka je k tomu dostatečný důvod: "Především proto, že opravdu v době konání toho summitu, vzhledem k tomu, kdo všechno se ho účastní můžeme to chápat jako situaci, kdy jde o určité ohrožení bezpečnosti státu a zvýšené riziko a je třeba to pokrýt dostatečným způsobem."

O legislativní nouzi požádala vláda proto, že do zahájení summitu zbývá už jen 16 dní. Ministr vnitra Stanislav Gross v tom nevidí problém, který by zbrzdil organizační stránku summitu. "Myslím si, že pokud bude dobrá vůle, tak to stihnout lze. Pokud dobrá vůle ve sněmovně a v senátu nebude, tak se to stihnout nedá a pak budou muset přijít na řadu alternativní řešení."

Grosse se Radiožurnál také zeptal, proč se celý problém řeší až na poslední chvíli. "Můj kolega Jaroslav Tvrdík se už někdy od dubna nebo května snažil dosáhnout nějaké dohody na toto téma, když byli na návštěvě spolu s prezidentem republiky ve Spojených státech, tak to také bylo předmětem jednání. Nicméně ono je potřeba, aby byla odezva i z druhé strany a do té doby, dokud odezva nebyla jednoznačná, tak zřejmě nebyli schopni a nemohli nic konkrétního připravit. Teď ta odezva nastala bohužel až v tuto chvíli a my musíme tedy reagovat trošku zláštním způsobem."

Předpokládá se, že návrh zákona umožňující pobyt amerických vojáků a letadel na území České republiky nenarazí na odpor zákonodárců. Ani opoziční ODS by neměla mít závažnější výhrady. Místopředsedu senátu za tuto stranu Přemysla Sobotku jenom zarazilo, že vláda podobný návrh nepředložila už dřív. "Protože přípravy na tento summit jsou nejméně rok a armáda určitě věděla, co bude potřebovat, takže si myslím, že měli pracovat na tomto tématu rychleji, ale myslím si, že s vlatsním zněním toho zákona asi problémy nebudou."

Pouze komunisté budou zřejmě proti. Naznačil to šéf KSČM Miroslav Grebeníček. "Je naší povinností se i touto iniciativou zabývat. Ze svých pozic - a to je velmi subjektivní - si v tuto chvíli dovolím tvrdit, že to nemá příliš velkou naději, pokud se týká našeho klubu."

Kromě tohoto návrhu zákona vláda v neděli večer schválila i další právní normu, která umožňuje pobyt amerických vojáků na českém území už od 10. listopadu v rámci vojenského cvičení. Bezpečnost summitu ve vzduchu má zajišťovat celkem 250 vojáků USA a nejvýše 15 letadel amerického letectva. V případě zásahu neponesou piloti odpovědnost, použití síly bude možné pouze se souhlasem českého ministra obrany nebo jím pověřeného zástupce.

Američanům se do ochrany českého území podle některých informací příliš nechtělo právě proto, že jde o bezprecedentní záležitost, která není smluvně podložena. Podle pátečního sdělení velvyslance USA v Praze Craiga Stapletona ale už Spojené státy o poskytnutí pomoci v době summitu NATO rozhodly.

Vládou připravený zákon umožňuje ozbrojeným silám USA podílet se od 15. do 30. listopadu na zajišťování obrany českého vzdušného prostoru včetně použití síly pomocí vlastních prostředků umístěných v ČR i jinde. Americká letadla zůstávají pod velením USA, použití síly však musí odsouhlasit česká strana a případné škody také uhradit.

Markéta Kaclová, Kateřina Pospíšilová, Dušan Valenta, Lenka Šumová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme