Nových exekucí ubývá, starých ale mají exekutoři na vyřízení přes dva miliony

Počet exekucí klesá. V loňském roce soudy nařídily 820 tisíc nových exekucí. Přibývá ale těch, o které se exekutoři zajímají opakovaně. Statistiky za loňský rok dnes představila Exekutorská komora.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exekutorská komora, exekuce (ilustrační foto)

Exekutorská komora, exekuce (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Jeden dlužník může mít více exekucí, podle toho, kolik věřitelů se rozhodne podat návrh na nařízení exekuce, a podle toho, kolik exekucí soud nařídí. V posledních letech vícečetných exekucí přibývá, a máme i takové rekordmany, kteří mají přes sto exekucí,“ potvrdila mluvčí komory Petra Báčová.

Podle prezidenta exekutorské komory Jiřího Proška je jedním z důvodů, proč počet exekucí klesá, lepší informovanost lidí o exekucích.

Přehrát

00:00 / 00:00

O snižujícím se počtu exekucích mluvil v Radiožurnálu prezident Exekutorské komory Jiří Prošek

„Lidé ví, co je čeká, když nebudou respektovat rozhodnutí soudu. Dalším důvodem může být to, že se snížily odměny advokátům, to znamená, že věřitelé méně podávají návrhy na exekuci.“

Prošek tvrdí, že dlužníci už nejsou vystavováni exekucím kvůli vyloženě zanedbatelným částkám. Průměrná vymáhaná částka je 85 tisíc korun. To ale podle něj neznamená, že by se bagatelní částky nevymáhaly.

Typickým dlužníkem s exekucí na krku je muž v produktivním věku, kolem 41 let, který má povětšinou dluhy z podnikání. A typicky pět jeho věřitelů podalo soudu návrh, aby za ně dluh exekutor vymohl.

Roste počet nevyřízených exekucí

Statistiky ale odhalují i další číslo. Rok od roku totiž exekutorům přibývá nevyřízených spisů. Počet loni ukončených věcí je poloviční oproti nově zahájeným řízením.

„Bohužel nám zůstávají nevymožené, často i nevymahatelné pohledávky z let předchozích, typicky z let 2008 – 2009. Aktuálně máme dva milióny běžících exekucí,“ potvrdil prezident exekutorské komory.

Některé z nich přitom běží jen proto, že na tom trvá věřitel, i když je zřejmé, že z dlužníka se pohledávku vymoci nepodaří.

Podle Patrika Nachera z portálu Bankovní poplatky jde o důsledek minulých let, kdy rostly spotřebitelské úvěry.

Přehrát

00:00 / 00:00

Patrik Nacher z portálu Bankovní poplatky ve vysílání Ranního Radiožurnálu

„Lidé si půjčovali na nesmysly, vůbec si to nespočítali a byla i menší ochrana spotřebitelů. V aktuálním období se to podle čísel České bankovní asociace zlepšuje, množství lidí, kteří pozdě splácejí, je menší a menší,“ tvrdí Nacher.

Do exekučního kolotoče se podle něj může někdo dostat i omylem nebo kvůli směšné částce.

„Jdeme z extrému do extrému. V 90. letech zde těžko někdo z dlužníků něco dostal, nyní se kvůli pár korunám dostává člověk do existenčních problémů a živí se na tom celá řada zprostředkovatelů,“ zdůraznil Patrik Nacher.

Počet nařízených a ukončených exekucí 2009 - 2012 | Foto: Český rozhlas

Igor Maňour, Martin Drtina, Jiří Chum, Veronika Sedláčková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme