Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Komunisté chtějí, aby majetková přiznání podávali i veřejnoprávní novináři. Novela už je ve sněmovně

Sněmovna dostala novelu poslanců KSČM, podle níž by museli majetková přiznání pravidelně podávat i novináři České televize a Českého rozhlasu. Předkladatelé argumentují tím, že obě veřejnoprávní média mají hlavní příjmy z koncesionářských poplatků, tedy z veřejných peněz, a jejich novináři mohou zásadně ovlivňovat veřejné mínění.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sjezd KSČM letos v dubnu

Návrh je podle KSČM také obranou obou médií. (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Návrh zdůvodňují autoři v čele s předsedou KSČM Vojtěchem Filipem také obranou obou médií před podezřeními z neobjektivity zpravodajství a publicistiky nebo ze skryté a podprahové reklamy ve prospěch některých ekonomických, politických, kulturních či sportovních subjektů.

21:24

Volit novináře každé čtyři roky? ‚Chtěl jsem jen přilákat pozornost,‘ říká komunista Filip k návrhu

Číst článek

Předkládání majetkových přiznání by mělo podle předkladatelů přispět „k zajištění naplnění zákonné povinnosti v přístupu občanů k vyváženým a objektivním informacím“. V důvodové zprávě píšou také o průhledném hospodaření obou médií.

Novináři České televize a Českého rozhlasu by v případě schválení novely měli podle dřívějšího Filipova vyjádření stejné povinnosti jako ostatní veřejní funkcionáři, na něž se zákon o střetu zájmů vztahuje.

Podávali by vstupní majetkové přiznání, následně každoroční a také výstupní potom, co by práci přestali vykonávat. Internetový registr majetkových přiznání vede ministerstvo spravedlnosti.

O návrhu na zavedení majetkových přiznání novinářů Českého rozhlasu a České televize mluvil Filip už v červnu. Za nadsázku pak označil další záměr, aby byli novináři každé čtyři roky voleni.

Na majetkových přiznáních ale trval. V září předseda KSČM informoval, že má předlohu připravenu a bude pro ni hledat podporu i v dalších poslaneckých klubech.

Předlohu, kterou podepsali také Stanislav Grospič, Jiří Valenta a Miloslava Vostrá, nejprve posoudí vláda. Rozhodnou o ní zákonodárci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme