Některé nemocnice platy lékařů nezvýšily, odbory z toho viní vládu
Někteří lékaři si nakonec letos na platech nepolepší tak, jak očekávali. Většina nemocnic tvrdí, že na vyšší platy nemá peníze. Za leden tak zřejmě lékařům a dalším zdravotníkům nepřijde na účet ani koruna navíc, přestože si loni svými hromadnými výpověďmi navýšení platů vybojovali.
Lékaři měli po loňských 5 až 8 tisících korunách měsíčně letos dostat přidáno v průměru 5000 korun navíc. To ale zřejmě splní jen dvě nemocnice – Frýdek-Místek a Nemocnice Milosrdných bratří v Brně. Vyplývá to ze zjištění Hospodářských novin, které udělaly anketu mezi řediteli nemocnic.
Podle předsedkyně Asociace nemocnic České republiky a ředitelky Fakultní nemocnice v Plzni Jaroslavy Kunové však zaměstnanci státem řízených nemocnic přidáno dostanou:
O zvyšování mezd lékařů diskutovali na Rádiu Česko předsedkyně Asociace nemocnic ČR Jaroslava Kunová a předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel
„Nemůžu mluvit za krajské nebo soukromé nemocnice, ale v přímo řízených organizacích přidáno určitě všichni dostanou. Každá nemocnice to dělá nějakým jiným způsobem, někteří již mají uzavřené kolektivní smlouvy, jakým způsobem budou mzdy navyšovat. Že by se někde nepřidalo, to u přímo řízených organizací není.“
Záležet bude na konkrétní nemocnici, zda navýšení platů pokryjí rezervy nebo zda půjdou na úkor investic.
„Nemocnice si to nějak prokalkulovaly a teprve nyní dochází k jednání s pojišťovnami, kolik od nich vlastně dostaneme předběžnou úhradu v tomto roce. Je otázka, jak se to bude vyvíjet, proto někteří ředitelé nepřistoupili k paušálnímu navýšení jako naše nemocnice, ale chtějí to řešit třeba jiným způsobem, odměnami, až si budou jistější tím, v jaké finanční situaci nemocnice bude,“ říká Kunová.
Lékařům se mzdy zvýší zřejmě o avizovaných 6,25 procenta, podle předsedkyně Asociace nemocnic však bude ve skutečnosti navýšení výraznější:
„Když zvýšíme tarifní plat o 6,25 procenta, tak to neznamená, že to je jenom těch 6,25, protože to se promítne do průměru za služby, za dovolené, za náhrady a tak dále. Dá se říct, že z těch 6,25 procenta tarifu bude určitě nějakých 7 nebo 7,5 procenta navýšení.“
Nespokojené odbory
Způsob navyšování platů kritizují především odbory. Loni se totiž s vládou dohodly, že mzdy vzrostou o 10 procent – zatímco podle odborů mělo navýšení proběhnout už k 1. lednu, podle ministerstva kdykoli během roku 2012. Kompromisní dohoda nakonec stanovila navýšení o 6,25 procenta a slíbený zbytek podle aktuální ekonomické situace.
„Pan ministr nevytvořil podmínky pro to, aby se navýšení platů v nemocnicích mohlo realizovat. Samozřejmě je naprostá divočina, aby to někdo dal do osobního hodnocení, někdo do odměn, většina nijak,“ zlobí se předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel.
„Podepsali jsme s vládou ČR zastoupené ministrem zdravotnictví nějaké lejstro. My jsme svůj díl do puntíku splnili a naivně jsme si mysleli, že stejným způsobem korektně k tomu přistoupí i vláda. Jsme hluboce zklamáni tímto postojem a samozřejmě s takovýmto řešením nemůžeme být spokojeni,“ říká Engel.
Šéf lékařský odborů prý už od konce listopadu čeká na jednání s premiérem Nečasem, zatím však k němu nedošlo. V druhé polovině února má o situaci ve zdravotnictví jednat i tripartity.