Náměstek policejní inspekce lhal a porušil služební přísahu
Má být jedním z pilířů chystané generální inspekce bezpečnostních sborů. Tedy složky, která má získat obrovské pravomoci při odhalování trestné činnosti policistů, celníků nebo příslušníků vězeňské služby. Rádio Česko ale náměstka policejní inspekce Dušana Brunclíka nachytalo při lži, a Brunclík tak porušil i služební přísahu, kterou musel jako příslušník ozbrojených složek složit.
Rádio Česko zjistilo, že Brunclík při službě v armádě před rokem 1989 udal několik svých kolegů za protirežimní chování. Brunclík to ale striktně popřel. Rádiu Česko se ale posléze podařilo získalo důkazy, které jeho tvrzení zcela vyvrací.
Když Dušan Brunclík v půlce ledna zjistil, že Rádio Česko získalo svazek, který si na něj vedla vojenská kontrarozvědka, zareagoval na otázky týkající se udání kolegů z vojny následovně:
"V této věci vám mohu říct pouze to, že pro mě a pro mé okolí je to věc nepříjemná, nicméně skutečnosti, které jsou tam uváděny, s těmi jsem se seznámil v roce 2007 při prověrce Národního bezpečnostního úřadu. Pracovníci Národního bezpečnostního úřadu skutečnosti prošetřili a na základě toho mi byla vystavena prověrka pro stupeň tajné. Z toho důvodu splňuji všechny podmínky a tak, jak já jsem se osobně s tím spisovým materiálem seznámil, protože jsem si ho samozřejmě vyžádal, tak jsem zjistil, že v něm veškeré skutečnosti, které jsou tam uváděné, jsou nepravdivé a nezakládají se na pravdě. A vzhledem k tomu, že ten spisový materiál sám o sobě vykazuje takové vady, které pro mě z profesního hlediska zakládají jakési opodstatnění, že se jedná o fiktivně založený spisový materiál, tak tyto informace jsem před několika dny předal pracovníkům Národního bezpečnostního úřadu."
Na otázku, zda-li někoho udal na vojně, Brunclík odpověděl: "Ne, neudal."
Brunclík také dodal, že materiál kontrarozvědky na něj dělá dojem falzifikátu. Poslali jsme proto Dušanu Brunclíkovi doplňující otázky a mluvčí policejní inspekce Martina Lídlová k nim v e-mailu vzkázala: "Pan náměstek Brunclík vám už všechno důležité řekl při vašem osobním rozhovoru a zásadně se ohrazuje proti spolupráci s StB."
Za svého podřízeného se přitom postavil i ředitel inspekce Zdeněk Pelc: "Pan Brunclík jako kandidát na tu funkci splňoval všechny předpoklady, předložil prověrku Národního bezpečnostního úřadu na stupeň utajení T a já jsem neviděl potom žádný problém, aby byl navržen do této funkce."
Ve svazku, který na dnešního náměstka policejní inspekce vedla vojenská kontrarozvědka, jsou uvedena příjmení vojáků, které měl za služby v armádě udat, a kteří byli kvůli Brunclíkově udání následně potrestáni. Jenže tyto záznamy z Brunclíkova svazku byly skartovány.
Vojenská kontrarozvědka si ale podobné poznatky ukládala i do jiných evidencí. A tam se Rádiu Česko podařilo najít Brunclíkem vlastnoručně podepsané rozsáhlé udání. V něm Brunclík kontrarozvědce nahlásil, že vojáci poslouchají večer zakázanou rádiovou stanici Hlas Ameriky. Udal také, že vojáci vysílání nejen poslouchají, ale i informace z něj rozšiřují a komentují.
Brunclík ve své výpovědi uvádí: Na otázku, jestli vojáky na poslech Hlasu Ameriky někdo upozornil, "mohu uvést, že pouze já, a to ve třech případech, slovy - poslouchat se to nemá, až to praskne, budeme mít problémy všichni."
Před příslušníky kontrarozvědky Brunclík vypovídal 29. prosince 1986 a svoji výpověď vlastnoručně podepsal. Brunclíkem udaným vojákům hrozilo obvinění z trestného činu pobuřování a nepodmíněný trest v nechvalně proslulém vojenském vězení ve slovenském Sabinově. Jen díky zásahu tehdejších útvarových kontrarozvědčíků Brunclíkem udaní vojáci do vězení nešli.
Více podrobností o případu se můžete dozvědět na webu Rádia Česko. UVNITŘ ČLÁNKU: FOTOGALERIE S DOKUMENTY A AUDIO
ČTĚTE TAKÉ: Archivy: Náměstek policejní inspekce na vojně udával, ten to popírá