Ministři jsou pro preventivní lékařské prohlídky ve školách, pediatři proti
Do škol se možná vrátí preventivní lékařské prohlídky dětí. Podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) rodiče nemají na preventivní prohlídky čas. S opatřením souhlasí i ministr školství Marcel Chládek (ČSSD), který ale dává přednost dobrovolnosti. Legislativa by se mohla změnit ještě letos.
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček tvrdí, že rodiče často nemají na preventivní prohlídky svých dětí čas:
„Ne každý rodič stíhá se svým dítětem absolvovat všechny prohlídky tak, jak by měl."
Rozhodl se proto téma otevřít se svým stranickým kolegou, ministrem školství Marcelem Chládkem. Ten ale dává přednost dobrovolnosti.
Vrátí se preventivní lékařské prohlídky dětí do škol? O tématu mluví pediatr Milan Rytíř, z odborné společnosti praktických dětských lékařů
Rodiče, kteří nestíhají se svými dětmi chodit k lékaři, budou mít šanci je nechat prohlédnout ve škole nebo školce.
Obě ministerstva teď připravují úpravu stávajícího zákona, aby bylo možné provádět lékařské prohlídky mimo ordinace pediatrů i mimo sociální prostředí pacientů.
Zákon by se mohl změnit ještě letos, ale termín znovuzavedení prohlídek není podle ministra Němečka zatím možné odhadnout.
Pediatr: Toto není cesta
Podle Milana Rytíře z odborné společnosti praktických dětských lékařů se pediatrů nikdo z ministerstva zdravotnictví neptal, jestli by změna byla užitečná:
„Důležité je, aby rodiče dítě na preventivní prohlídky doprovázeli. Dítě, zvlášť v určitém věku dospívání, svoje problémy zatajuje. Od rodičů se pak dozvíme, co má za různé potíže.“
„Preventivní prohlídka je jednou za dva roky. Rodiče se dokonce mohou domluvit s pediatrem, kdy se jim návštěva hodí. Já osobně mám pro tuto aktivitu vyčleněný čas v pondělí od 17 do 19 hodin, což rodiče vítají.“
Rodiče, kteří se svými dětmi na preventivní prohlídky nechodí, by se podle Rytíře nedostavili ani na vyšetření, které by z prohlídky ve škole vyplývalo.
„Ti rodiče, kteří na opakované prohlídky nechodí, jsou to ti, o kterých pan ministr mluví, že by byli mimo své sociální prostředí, jsou asi ti problémoví, ze sociálně slabých skupin. Nevím, jak by se to řešilo ve školách a jestli by se pak dostavili na nějaké preventivní vyšetření, které by z prohlídky vyplývalo. Toto není cesta,“ je přesvědčen Rytíř.
Rozdíl v systému péče
Preventivní prohlídky v mateřských školách jsou běžné například v sousedním v Rakousku. Tam rodiče na začátku školního roku podepíší souhlas s vyšetřením chrupu, očí nebo sluchu dítěte přímo ve školce. Po návštěvě lékaře pak dostanou zdravotní zprávu.
„V Rakousku není systém primární péče u dětských lékařů. Tam je pediatr ambulantním specialistou. I u nás chodí některé charitativní organizace do školek s přístroji na vyšetření zraku, a my to vítáme. U nás je jiný systém péče, není to potřeba. Evropa chce dokonce přejmout český systém péče o děti. ČSSD to chce zrušit, což nechápeme," dodává pediatr Rytíř.
Ministerstvo školství připravuje několik preventivních programů zaměřených zejména na obezitu a užívání drog. Právě v těchto ohledech patří české děti ve statistikách k nejhorším na světě.