Přijal bych odvolání Rakušana, kdyby ho Fiala navrhl, řekl Zeman. Podle něj nejde jenom o kauzu Dozimetr
Prezident Miloš Zeman by přijal odvolání ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), pokud by mu to premiér Petr Fiala (ODS) navrhl, řekl v neděli Zeman rádiu Frekvence 1. Prezident se vyjádřil také k řešení energetické krize, podle něj je hlavním východiskem zastropování cen energií. Posledního rozloučení s britskou královnou Alžbětou II. se za Česko zúčastní premiér Petr Fiala (ODS), hlavě státu lékaři zakázali létat kvůli vyživovací sondě.
Hnutí STAN podle Zemana neprovázela pouze kauza bývalého náměstka pražského primátora za toto hnutí Petra Hlubučka.
„Jde o celou sérii skandálů, které hnutí STAN v poslední době provázely, a pan Rakušan jako předseda tohoto hnutí za to nese určitý díl odpovědnosti,“ prohlásil Zeman.
Americký ministr obrany končí svoji návštěvu v Česku. S Austinem jednal Fiala i Zeman
Číst článek
Dodal, že chápe názor většiny obyvatel, kteří podle průzkumu agentury Median pro Český rozhlas požadují Rakušanovu rezignaci. Hlava státu však ocenila to, že ministr vnitra velmi dobře zvládl migrační vlnu z Ukrajiny.
Politička Mračkovou Vidumetzovou kvůli případu Dozimetr rezignoval, byla totiž terčem kritiky kvůli tomu, že obviněný podnikatel Zakaría Nemrah byl svědkem jejího muže na jejich svatbě a je také kmotrem jejího dítěte.
Zeman ji zná z doby, kdy byla hejtmankou, a podle něj by jí dané skutečnosti nemohl nikdo vyčítat. Mračková Vidumetzová však udělala chybu, že to zamlčela, řekl prezident.
Zeman se pro rádio také vyjádřil k poslednímu rozloučení s britskou královnou Alžbětou II. Toho se za Českou republiku zúčastní premiér Petr Fiala (ODS). Státní pohřeb britské panovnice Alžběty II. bude v pondělí 19. září v londýnském Westminsterském opatství.
„Já jsem poprosil Petra Fialu, aby se toho zúčastnil z toho prostého důvodu, že mně lékaři zakázali létat, protože mám díru v břiše kvůli žaludeční sondě,“ řekl Zeman.
Řešení energetické krize
Za nejlepší řešení energetické krize považuje Zeman zastropování cen energií, řekl to taktéž v neděli v Lánech rádiu Frekvence 1.
Kulatý stůl o energetice s vládou, členy Parlamentu či odboráři svolá až po komunálních a senátních volbách. O možné debatě hovořil tento týden s odborovým předákem Josefem Středulou.
Za péči o prezidenta Zemana v Lánech zaplatil Hrad 1,7 milionu. Stejnou částku pak uhradila VZP
Číst článek
„My jsme se dohodli s panem Středulou, že to zcela určitě bude po volbách, které se blíží, protože by nebylo dobré chápat tuto akci jako předvolební,“ uvedl Zeman.
„Kladu důraz především na zastropování. Myslím si, že všechno ostatní je okrajové,“ řekl prezident.
Vláda by podle něj měla na základě zákona o cenách prosadit regulaci cen energie, a to na základě nákladové ceny plus přiměřeného zisku.
„Dejme tomu zisk, který je průměrem za posledních několik let před energetickou krizí,“ poznamenal.
Nelze podle Zemana nařídit cenový strop takový, aby produkční firmy byly ve ztrátě. Podle něj není nutné sahat k rozsáhlým kompenzacím, protože firmy ve ztrátě nebudou a na zisk není právní nárok. Přirovnal to k tomu, že cena vody je dlouhá léta zastropována a nikdo se tomu nebrání.
Zeman ocenil to, že se vládě podařilo vyřešit problém s dodávkami zkapalněného plynu.
„Na druhé straně mám své pochybnosti o takzvaném úsporném tarifu, jednak proto, že se připravuje strašně dlouho, už od března, a za druhé proto, že jeho dosah tu krizi vlastně neřeší,“ dodal Zeman.