Mezinárodní výzkum PIAAC prověří znalosti dospělých

Může se stát, že během několika dní objevíte ve schránce obálku s žádostí o účast v mezinárodním výzkumu. Patříte tak mezi náhodně vybrané respondenty, za kterými přijde tazatel a na přenosném počítači s ním vyplníte dotazník a jeden z testů čtenářské, matematické, nebo počítačové gramotnosti. Vše anonymně, a ještě za to dostanete 500 korun.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Hampl

Václav Hampl | Foto: Jan Sklenář

Například Václav Hampl, rektor Karlovy univerzity v Praze, patří mezi kapacity, které v oficiálním spotu mezinárodního výzkumu PIAAC, účast Čechů podporují. A vysvětluje proč.

„Je potřeba se starat o vzdělanost národa nejen v té, řekněme, iniciální fázi, v tom věku, kdy všichni chodíme do školy a pak třeba ještě mnozí i na univerzity, ale vlastně po celý život. A je také trochu důležité vědět, jak na tom jsme,“ řekl Václav Hampl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Kláry Bílé o mezinárodním výzkumu PIIAC na Radiožurnálu.mp3

Dodal, že z tohoto hlediska by považoval za velmi dobré, kdyby každý, kdo bude osloven, to chápal jako velmi užitečnou věc pro všechny.

Dozvíme se, jestli je na tom dospělí Češi stejně špatně jako žáci v mezinárodních průzkumech. PIAAC srovná znalosti celkem 25 zemí a jaké přinese výsledky, prozradila národní koordinátorka Jana Straková.

„My tady samozřejmě budeme mít příležitost se podívat na výsledky různých věkových skupin, takže kdyby tomu tak bylo, že ta naše škola opravdu hůř funguje, tak my bychom to rozpoznali v tom, že naše mladší ročníky by dosahovaly relativně horších výsledků, než by dosahovaly starší ročníky,“ uvedla.

Výzkum podle ní odpoví na otázku, zda zhoršení pozorované v žákovské populaci je zásadní a zda se nějakým způsobem přenáší dál. Doplnila, že každý respondent dostane za účast ve výzkumu odměnu 500 korun. Vyplní jen dotazník a jeden z testů gramotnosti. Příklady jsou ze života.

Školní třída | Foto: Stock.xchng

„V tom výzkumu mají naši respondenti třeba za úkol pomocí nějakých zvolených kritérií vybrat konferenční místnost pro nějaké jednání, a tuto konferenční místnost si zarezervovat pomocí elektronického rezervačního systému,“ popsala Jana Straková.

Výzkum skončí v České republice až v březnu příštího roku a výsledky budeme znát až v polovině roku 2013.

Klára Bílá, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme