Martinec kvůli sporu s Bradáčovou rezignoval, u policie prý zůstane
Ředitel Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) Tomáš Martinec k 15. květnu letošního roku odstoupí z funkce. Prý si nedokáže představit další spolupráci s pražskou vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou.
Martinec odmítl, že by jeho útvar pracoval na objednávku nebo vytvářel nějaké kauzy. Velmi dobré výsledky práce útvaru jsou prý událostmi posledních dnů dehonestovány.
„Chci vytvořit prostor pro to, aby mohli policisté dále v pokračovat v trendu, který jsme nastavili, v trendu, který podle mne veřejnost vnímá pozitivně. Na základě těchto okolností jsem se ráno s panem policejním prezidentem dohodl, že rezignuji na svoji funkci k 15. květnu tohoto roku,“ řekl Martinec.
Záznam z mimořádného brífinku policejního prezidenta Martina Červíčka, na němž oznámil rezignaci šéf protikorupční policie Tomáš Martinec.
Martincovu kroku předcházela vyjádření ministra vnitra Jana Kubiceho i policejního prezidenta Martina Červíčka, že si nedovedou představit další vzájemnou spolupráci Martince a pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové.
Spor Bradáčové s Martincem před dvěma týdny odstartovalo prohlášení Bradáčové, že ji chce Martinec očernit v souvislosti s kauzou zakázek ministerstva práce a sociálních věcí. Protikurupční policie v případu vyšetřuje i manžela Bradáčové, se kterým už ale tři roky nežije. Na stranu vrchní státní zástupkyně se veřejně postavil ministr spravedlnosti Pavel Blažek.
Policejní prezident Martin Červíček si Martincovy rezignace váží a věří, že tento krok přispěje k vyjasnění vztahů mezi protikorupční policií a pražským vrchním státním zastupitelstvím.
„Je to pro mě chlapské gesto, kterým se snaží dát najevo, že pro nás pro všechny, co děláme u policie, je důvěra nejenom veřejnosti, uvnitř policie, ale i s partnery, s kterými se podílíme například na vyšetřování trestné činnosti, to nejdůležitější,“ řekl Červíček. Dodal, že s Tomášem Martincem v policii dál počítá a to v řídící funkci.
Že bude Martinec s policií dál spolupracovat, doufá předseda policejních odborů Milan Štěpánek. „Doufám, jak řekl policejní prezident v médiích, že pan Martinec nalezne uplatnění v rámci policie, protože zbavovat se lidí se zkušenostmi, jsme tady měli už několikrát a mělo by to přestat,“ řekl Radiožurnálu.
Nový ředitel by podle něj měl pokračovat v práci Tomáše Martince. „Aby bylo jasně dokázáno, že policie touto změnou nějak neotočí o 180 stupňů a přestane vyšetřovat závažné kauzy. Osobně si myslím, že to možné není,“ dodal.
Odchodem Martince by případ neměl skončit, míní Tejc
Stínový ministr vnitra za ČSSD Jeroným Tejc si nemyslí, že celý spor skončí pouhým odchodem jednoho z aktérů:
„Mě na jedné straně mrzí, že odchází, protože jej považuji za profesionála, který měl důvěru veřejnosti. Na straně druhé svým odchodem umožní zklidnění vztahů mezi státním zastupitelstvím a tímto policejním útvarem. Ta věc podle mého názoru nemůže skončit tímto jednoduchým krokem, všichni si musíme počkat na vyšetřování.“
„Beru to jako cestu ke zklidnění celé situace a k zabránění nějaké příští politizace tohoto tématu, se kterou bych zásadně nesouhlasil,“ řekl předseda bezpečnostního výboru sněmovny Zdeněk Bezecný z TOP 09.
O rezignaci Tomáše Martince jsme mluvili v hlavních zprávách s poslanci Stanislavem Polčákem z TOP 09 a Jeronýmem Tejcem z ČSSD, hostem byla také předseda policejních odborů Milan Štěpánek.
Podle jeho spolustraníka, předsedy sněmovního ústavně právního výboru Stanislava Polčáka vyznívá Martincova rezignace do určité jako určité přiznání pochybení.
„Protože zdůvodnění, že odchází proto, aby vytvářel určitý prostor pro styk mezi policii a státním zastupitelstvím, působí poměrně zvláštně. Pokud by necítil asi jistou míru viny, tak by z té pozice neodcházel. Ale je to samozřejmě spekulace, ale na mě to vysvětlení nepůsobí důvěryhodně,“ řekl.
John z Martincova konce viní koalici
Podle poslance Věcí veřejných a exministra vnitra Radka Johna ale za Martincovým odchodem stojí vládní koalice:
„Já jsem předpovídal od pádu Lessyho, že padne pan Martinec. Nejde mu nic vytknout, pracuje velmi dobře, konečně se rozhýbaly velké kauzy a teď pan Nečas říkal: Policejní plukovníci nebudou rozhodovat, kdo ve vládě bude nebo nebude stíhán. Pan Martinec byl člověk, který ta stíhání vedl, a bylo potřeba ho zničit,“ myslí si John.
Policejním prezidentem zahájená vnitřní kontrola, která má zjistit, jestli se policie vůči Bradáčové něčeho dopustila, prý pokračuje a první výsledky by měly být známy asi za dva týdny.
Komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček v Odpoledním Radiožurnálu okomentoval rezignaci ředitele protikorupční policie Tomáše Martince
Červíček počítá s dalším působením Martince u policie v nějaké vedoucí funkci díky vlastnostem, schopnostem a zkušenostem, které během své policejní kariéry nabyl.
Nový ředitel protikorupčního útvaru by měl vzejít z takzvaného nabídkového řízení – policie tedy bude nejdříve vybírat z vlastních řad, a teprve pokud by se nenašel vhodný kandidát, bude následovat výběrové řízení.
Podle Kubiceho i Červíčka není už spolupráce Bradáčové a Martince možná
Číst článek
Kauza, kterou protikorupční policie na Lenku Bradáčovou údajně připravovala, se má týkat solárního byznysu. Žalobce prý nebyl vpuštěný do vyšetřování kauzy solární společnosti Amun.Re, které ČEZ zaplatil pět miliard za solární projekty. Firma má přitom nejasné vlastníky.