Teplotně normální, ale první tropický den přišel výrazně později, hodnotí klimatolog letošní červen

Letošní červen v Česku byl teplotně normální, v průměru bylo 17,2 stupně Celsia. Nebyl bohatý na srážky, pršelo méně, než je pro tento měsíc obvyklé. Na červen připadl i letošní první tropický den, kdy teploty vystoupají aspoň na 30 stupňů Celsia. Byl 18. června na stanici Plzeň - Bolevec, kde meteorologové naměřili 30,3 stupně Celsia, a stanici Plzeň - Mikulka, kde bylo 30 stupňů.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léto na pláži

Nejteplejším dnem měsíce byl 22. červen. (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

První tropický den letos přitom přišel výrazně později, než je obvyklé v posledních letech, a to zhruba o 20 dnů, řekl již dříve klimatolog z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR - CzechGlobe Pavel Zahradníček. Podle něj to ale byla výjimka, trend je v posledních 60 letech opačný a průměrně přicházejí tropy stále dříve a trvají déle.

Moravě a Slezsku hrozí silné bouřky, varují meteorologové. Padat mohou i kroupy

Číst článek

Průměrná měsíční teplota v červnu v ČR byla podle meteorologů o 0,7 stupně vyšší, než je takzvaný normál, který vypočítávají z hodnot za roky 1991 až 2020. Stejně teplý jako letošní šestý měsíc byl i červen v roce 2016.

Největší horko lidé zažili v červnu před čtyřmi lety, kdy bylo v průměru 20,7 stupně. Naopak nejchladnější byl červen roku 1985 s průměrnými 13 stupni. V časové řadě od roku 1961 se tak letošní červen zařadil mezi 13. až 14. nejteplejší.

V sobotu může být až 37 stupňů, hlásí meteorologové. Celý víkend má být převážně teplý a slunečný

Číst článek

Vůbec nejteplejším dnem měsíce byl v zemi 22. červen. Průměrná teplota v tento den byla téměř sedm stupňů nad normálem let roku 1991 až 2020.

Nejvyšší denní maximum, 34,4 stupně, pak meteorologové naměřili 21. června na stanici Doksany, naopak nejnižší 4. června na stanici Kořenov - Jizerka, a to minus 4,5 stupně.

„Pokud uvažujeme i stanice mimo standardní síť ČHMÚ, nejnižší minimální denní teplota vzduchu minus 7,2 stupně Celsia byla naměřena na stanici Jelení v Krušných horách ve stejný den,“ doplnili meteorologové.

Z hlediska regionů byl letošní červen mírně teplejší na Moravě a ve Slezsku než v Čechách. Naproti tomu v západní polovině ČR více pršelo než na východě. Celkově v Česku spadlo v úhrnu 47 milimetrů srážek, což je 57 procent normálu let 1991 až 2020.

V porovnání s normálem nejvíce pršelo v Ústeckém, Středočeském a Libereckém kraji a nejméně v Olomouckém a Zlínském kraji. V tiskové zprávě o tom ve čtvrtek informoval Český hydrometeorologický ústav.

ČTK, sef Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme