Letošní gay a lesbický festival Prague Pride se dotkne i coming outu v politice
Jdeme s barvou ven - to je podtitul letošní Prague Pride. Festival zaměřený na gay a lesbickou tematiku začal v pondělí. Jeho hlavním tématem je coming out neboli přiznání odlišné sexuální orientace.
Vyoutovat se. Tento výraz odkazující spíš na svět sportu označuje i proces, kdy člověk vyjeví svému okolí, že je gay nebo lesba.
„Nejdůležitější je jít do toho s odvahou. V okolí se vždycky najde někdo, kdo se za toho člověka postaví. I kdyby to byl jeden ze sta, tak vždycky je tam někdo, kdo tu pomocnou ruku podá a pomůže s tím. Takže asi není na co čekat,“ myslí si Fiona Kirschner, která se svou partnerkou Bárou žije už téměř rok v úředně stvrzeném vztahu.
Právě coming out nebo neformálně řečeno vyoutování může někdy pořádně zkomplikovat život. „Zároveň se to týká našich rodičů a našeho nejbližšího okolí. Tím samým procesem akceptace, kterým procházíme my, musí projít naši rodiče, a ti velmi zřídka dostanou nějakou pomoc,“ vysvětluje ředitel Prague Pride Czeslaw Walek.
Letos tento kulturní festival zaměřený na gay a lesbickou komunitu obnáší skoro stovku akcí, v programu je i panel věnovaný coming outu v politice.
„Během debaty budeme mluvit například s Mikem Freerem z Velké Británie, který je poslancem britského parlamentu za konzervativní stranu, nebo Davidem Cicillinem, který je z Ameriky a je člen Kongresu Spojených států amerických za demokratickou stranu,“ říká programová ředitelka Hana Kulhánková.
„Na debatě vystoupí zástupci politických stran, protože je také důležité si uvědomit, že když jste gay nebo lesba, neznamená to, že věříte nějakému politickému křídlu,“ dodává.
Nedělat z toho plus
Vrcholem festivalu bude sobotní duhový průvod. Loni se do něj zapojilo 15 tisíc lidí a pořadatelé čekají minimálně stejnou účast i letos. Právě s touto mediálně asi nejsledovanější součástí Prague Pride příliš nesouzní některé lesby či gayové.
„Vzniká dojem, že to, jak se gayové prezentují na průvodu, znamená, že takhle žijí – mají namalované obličeje, kožené kalhoty, ženské šaty nebo používají lascivní gesta. Prezentovat svoji sexualitu se mnohým gayům zdá špatné, nedůstojné,“ upozorňuje třiatřicetiletý Míla z Prahy.
„Je tady i významná skupina gayů, kterým vyhovuje žít spíše v ústraní a nedávají svoji odlišnou sexualitu tolik na odiv. Sice se za ni nestydí, ale ani z ní nedělají žádné plus,“ podotýká.
Průvod bude mít letos jinou trasu - vyrazí z ulice Na Příkopech a skončí na Letné velkým koncertem. Jeho tradiční dějiště, Střelecký ostrov, je totiž mimo provoz kvůli červnovým povodním.
Homosexuálové se v Česku bojí vyoutovat
„Můžete si říci, že česká společnost je relativně společností, která respektuje gaye a lesby, ale pak se podíváte na výsledky výzkumu Fundamental Rights Agency a pouze 11 procent respondentů ze 4000 Čechů, kteří na dotazníky odpovídali, je plně vyoutovaných na pracovišti,“ upozorňuje ředitel Prague Pride Czeslaw Walek a dodává:
„Podívejte se, kolik máme vrcholných politiků, kteří se dobrovolně a veřejně vyoutovali, nebo kolik máme sportovců, a vidíte, že v naší společnosti je nějaký problém, že lidi se bojí vyoutovat.“
Podle Walka festival nerozbíjí tradiční hodnoty: „Je to přirozený proces, že hodnoty, které někde byly zakořeněné, se prostě automaticky mění. Je to normální vývoj společnosti.“
Pochod pro rodinu
S Walkem nesouhlasí Petr Jurčík, předseda Mladých křesťanských demokratů, kteří v sobotu pořádají v Praze Pochod pro rodinu. Tedy ve stejný den, kdy Prahou projde průvod Prague Pride.
Prezident festivalu Prague Pride Czeslaw Walek a předseda Mladých křesťanských demokratů a organizátor Pochodu pro rodinu Petr Jurčík mluvili ve Stalo se dnes o akcích, které v Praze pořádají
„Tak jak homosexuální menšina v předchozích letech argumentovala tím, že chce získat výsadní postavení ve vztahu k registrovanému partnerství, nyní už se mluví o adopcích dětí, a právě to bereme jako určité riziko, skutečnost, která může narušit či ohrozit statut tradiční rodiny jako takové,“ říká Jurčík.
„Každé druhé manželství se v české společnosti rozvádí. Žijou tady páry, jak se říká, na psí knížku a v zásadě mají mají větší výhodu než tradiční sezdané páry, které naplnily institut tradiční rodiny, manželství. Podpora rodin jako takových podle našeho názoru není ze strany státu dostatečná,“ myslí si Jurčík.
„Naopak se tu koná festival Prague Pride za účelem podpory homosexuální menšiny. Jejich práva podle našeho názoru nejsou žádným způsobem pošlapávána nebo diskriminována,“ dodává předseda Mladých křesťanských demokratů.