Lafeta, která vezla rakev s ostatky Václava Havla, vznikla v roce 1921
Rakev s ostatky zesnulého exprezidenta Václava Havla vezla v závěru smutečního průvodu také dělostřelecká lafeta z období první republiky. Jedná se o houfnici, která v roce 1937 posloužila ke stejnému účelu při pohřbu prvního československého prezidenta T. G. Masaryka.
"Řazení a celá skladba toho průvodu v podstatně menší míře připomíná průvod T. G. Masaryka," potvrzuje ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek.
Trasu pietního průvodu naplánoval Jindřich Forejt, šéf protokolu prezidenta Václava Klause společně společně s Vojenským historickým ústavem, který k příležitosti poskytl vojenskou houfnici vzoru 14/19, na kterou bude naložena v závěru průvodu rakev s ostatky zesnulého exprezidenta.
Houfnice byla vyrobena v roce 1921 ve Škodových závodech v Plzni a sloužila už v období tak zvané první republiky. Během 20. let najezdila v rámci vojenských cvičení asi pět tisíc kilometrů.
Celá houfnice i se závěsem váží, jak uvedl Aleš Knížek, necelých 1700 kilogramů, a povoz proto musí být stále přibrzďován. Šestice vraníků z Kladrubského státního hřebčína, která povoz táhla, by jeho váhu sama nezvládla.
![](https://media.rozhlas.cz/_obrazek/2512183.jpg)
Houfnici bylo třeba pro účely průvodu speciálně upravit. Na lafetě je připevněn katafalk, na kterém byla umístěna rakev s ostatky Václava Havla.
"Když si to vezmete, je to velmi zajímavé a téměř zázrak, že tento kanón přežil léta okupace, následně pak přežil období komunistické po roce 1948, a vlastně teprve v polovině 90. let, když Vojenský historický ústav získal Lešanská kasárna, byl poprvé vystavován od toho samotného pohřbu," připomněl ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek.
Závěr smutečního průvodu Václava Havla bude proveden se všemi vojenskými poctami. Po této části ceremonie bude rakev s ostatky exprezidenta vystavena ve Vladislavském sále Pražského hradu.