Omluva, rozumné důvody a plán. Opozice chce znát argumenty vlády před prodloužením nouzového stavu

Opoziční strany chtějí nejprve slyšet argumenty vlády, než se rozhodnou, zda v Poslanecké sněmovně podpoří prodloužení nouzového stavu. Podle předsedy ODS Petra Fialy lze v případě, že důvody kabinetu budou rozumné a opatření maximálně zdrženlivá a s jasným plánem jejich uvolňování, diskutovat o prodloužení o jeden až dva týdny. Vláda požádala sněmovnu o prodloužení stavu nouze do 25. května, nyní platí do čtvrtka 30. dubna.

Praha (Aktualizováno: 18:19 24. 4. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda ODS Petr Fiala

Předseda ODS Petr Fiala | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Čekám, že vláda s premiérem přijdou do Poslanecké sněmovny, omluví se za zmatky a představí řádně připravený plán. Pokud budou důvody rozumné a opatření maximálně zdrženlivá a budou doprovázena jasným plánem uvolňování, tak se dá diskutovat v rámci ochrany zdraví o prodloužení nouzového stavu o jeden až dva týdny. Bez splnění těchto podmínek ale ne,“ uvedl Fiala.

Vláda schválila žádost o prodloužení nouzového stavu. Skončit by mohl 25. května

Číst článek

Také lidovci chtějí slyšet jasné argumenty pro prodloužení nouzového stavu. Uvedli to v páteční tiskové zprávě. Pokud nezazní jasné odpovědi na důvod prodloužení nebo na harmonogram uvolňování opatření, prodloužení nepodpoří.

„Chtěl bych upozornit, že to nemůže být žádný bianco šek. Očekáváme od vlády jasné zdůvodnění, pokud to bude zase jenom o nákupu předražených zakázek, tak to v žádném případě neprodloužíme,“ uvedl poslanec a bývalý předseda KDU-ČSL Marek Výborný.

Piráti mají čtyři požadavky k případnému prodloužení nouzového stavu. Vláda podle nich musí složit účty za období stavu nouze včetně nákupů na ministerstvech zdravotnictví a vnitra, zveřejnit data a prognózy, jimiž jsou podložena opatření, odůvodňovat přijatá rozhodnutí tak, aby byla v souladu se zákonem, a představit schéma pro částečné kompenzace postiženým koronavirovou krizí. Některé nákupy resortů byly podle Pirátů podezřelé. 

„Kvůli chaosu ministra zdravotnictví a celé vlády nastala právně nová situace. Až vláda zažádá, jistě to podrobně zdůvodní, včetně argumentů, k čemu je nouzový stav potřeba, jaká omezení jsou na základě úplně čerstvých dat nutná, zda v této situaci platí či neplatí rozvolňování scénáře. Pak se rozhodneme,“ poznamenal předseda Starostů a nezávislých (STAN) Vít Rakušan.

Hnutí SPD nesouhlasí s prodloužením stavu nouze až o měsíc, uvedl jeho předseda Tomio Okamura. „Není k tomu z pohledu ochrany životů a zdraví občanů v České republice jediný pádný důvod. Vláda však odsouhlasila naprosto nejasný režim přechodu hranic. Chceme záruky v kontrole na hranicích, že se do Česka nedostanou lidé z rizikových oblastí. Pokud vláda tyto záruky neumí dát, tak spouští hazard se zdravím lidí,“ řekl.

ODS, STAN či KDU-ČSL také kritizovaly, že vláda nepostupovala vždy podle krizového zákona. Městský soud v Praze ve čtvrtek zrušil s účinností od 27. dubna čtyři opatření ministerstva zdravotnictví, která v souvislosti s koronavirovou pandemií omezila volný pohyb, maloobchod a služby. Kabinet měl čas do pondělí, aby opatření přijal v zákonné formě, tedy jako krizové opatření, což učinil už ve čtvrtek.

O tom, jak bude hlasovat poslanecký klub KSČM, zatím není rozhodnuto, uvedl předseda strany Vojtěch Filip.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme